Televizyon izleme sınırı nasıl konulmalı

isolde soruyor: 6

merhaba;

29 aylık bir kızım var. 1 ay öncesine kadar evimizde televizyon yoktu. Arada bir istediğinde tabletten çizgi film izliyordu. İzlemeden önce 10 dakika izlemek üzerine anlaşıyorduk, 10 dakika doldu dediğim zaman kendi kapatıp tableti bana veriyordu. Ama anneannemiz 1 aydır burada ve tabi hayatımıza televizyon girdi. Annem kızım yattıktan sonra açıyor televizyonu kendi izliyor, gün içerisinde de kızım çok isterse açıyor, 10-15 dakika sonra sigortayı kapatıp elektrikler kesildi diyor. bu benim doğru bulduğum bir uygulama olmasa da annem torununa kıyamadığı için sesimi çıkaramadım. Ancak son zamanlarda kızımın aklından televizyon hiç çıkmıyor, gözünü açar açmaz televizyon izlemek istiyor. anneannemiz bugün gitti fakat bu saatten sonra tamamen yasaklamak yerine kısıtlı izlemesi daha mantıklı geliyor ama bunu nasıl yapmam gerektiğini kestiremedim. kum saati veya alarm gibi şeyler düşündüm ama ne kadar etkili olur bilemedim. Ben çalışıyorum, kızım bakıcısıyla evde , ve kızım henüz konuşmaya başlamadı, anlattıklarımızı anlıyor ancak kendi derdini çok iyi anlatamıyor.
çok uzun oldu ama sınırlandırma konusunda taktiklere ihtiyacım var. Siz neler yapıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


guta

Çok çeşitli görüşler var bu konuda. Kimi anne kesinlikle hiç izletmiyor. Ben bu kadarını yapamıyorum. Bizimki de büyük oğlumdan gördüğü için izlemek istiyor. Biz de kural şöyle, gündüz bakıcı ile kesinlikle tv ya da tablet açılmıyor. Ben eve geldikten sonra mesela 1 bölüm kayu izleyebiliyor. Bitince kapatıyorum. Gündüz bakıcıya güvenemiyorum, acaba sürekli izletir mi diye, o yüzden hiç izlemiyor. Ben bu kadarının bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Eğer siz de kısıtlı olarak izletecekseniz, bence baştan ne seviyorsa onu açıp, bitince hemen kapatırsanız o şekilde alışacaktır. Kum saati filan daha çok küçük anlar mı bilmiyorum. 1 program izlemek yeterli gibi geliyor bana. 


Sanemm

Oğlum hala tv izlememekte. Tv'nin zararlı ve yararsız olduğu gerekçesi ile izlemiyor. Hatta açık bulduğu evlerde kapatmalarını talep ediyor."Ben tv izlemeni istemiyorum, zararlı olduğunu düşünüyorum" açıklaması ile kati bir kural koyarsanız bir sakıncası olmaz.

Bunun yanısıra tv'nin konuşmada gecikme vb... zararları olduğuna dair araştırmalar da sabit. Aileden gelen geç bir konuşma durumu da olsa, tv'nin bu geçirmeyi daha geriye atma ihtimali de var.

Çocuklarımıza makul gerekçeler üzerinden kural koymaktan bu kadar kaçınmamalıyız. Ancak öyle bir anlatmalı ve tatbik etmeliyiz ki kural olmaktan çıkıp hayat felsefesi olarak benimsemeli çocuk bunu.

Oğlum tv izlemediği, çikolata yada paketi bir ürün tüketmediği için kendisini bir kurala tabi olarak görmek yerine, bu yaşam tarzıyla diğer çocuklardan farklı görüyor. Benim yaşam tarzım farklı diyor mesela. Kendini özel hissederse bir kurala uyduğundan dolayı toplum içerisinde aldığı olumlu yada olumsuz tepki de onu etkilemiyor.


3ftalinka

Bence televizyon insana zarar veriyor.hayatimizi altüst ediyor gereksiz birşey cocuklarima baktirmiyorum onun yerine müzik dinliyoruz hareketli hem bana da iyi geliyor hem cocuklarima da iyi geliyor


mustafamami

ben de belli bir yaşa kadar izletmemiştim. evde yalnız sıkıldığım için arada açıyordum. 3 yaş 3 aylık oğlum artık sabah kalkıp çizgi film aç demeye, eve gelir gelmez aç demeye başlamıştı. reklamları da kötü diye izletmemeye çalışıyorduk. en son çizgi film kanallarında yetişkinlere yönelik reklamlar başladığından beri içime sinmiyordu. yok bulaşık makinesi tableti yok ayak bakım ürünü bilmemne. oğlum 'anne ayağını temizle yoksa kurur' deyince tepem attı. gündüz okuldayken uyduyu arkasından kapatıp bozuldu dedik. 1 haftadır çok mutluyuz, biz de izlemiyoruz zaten izleyecek birşey de yok. dizi izlemek istesem internetten izliyorum o kadar... kitaplar hamur, boyalarla vakit geçiriyoruz. 


mustafamami

tatile gittiğimizde tuttuğumuz evde tv bozuktu ve resmen 1 haftada zihni açılmıştı çocuğun. yazık tazecik beyinlerine... her gün elektrik kesildi demek de iyi değil sanki. bir de tv çalışmıyor diğer şeyler çalışıyorsa o da iyi olmaz. belki 1 tane izleyelim kapatalım diyebilirsiniz, 1 taneyi seyredip sonra başka birşeyle uğraşmasını sağlayıp kapatabilirsiniz...  


cancun

biz hiç bir zaman tvden kaçmadık ama hep belli bir zaman sınırlaması koyduk bunu da alarm vs ile yapmadık. 10 15 dakkika olduğunda hadi kalk dışarı hadi şunu oynayalım hadi bişey yapalım diyip dikkatini başka yöne çektik. ve daha eğlenceli aktiviteler yaptık. şuanda beli başlı bir şeyler izliyor kalkıyor kendi tvyi kapatıyor hadi şunu yapalım vs diyor. evde müzik açık oluyr ses olsun diye. bir de kayıttan kendi istediklerimiz izletiyoruz.Cevaplamak için Üye ol