Uyku,uyku,uykuuu

zamazingo88 soruyor: 1

Merhabalar. Sorunum su: oglum sabaha karsi 4-5-6arasinda 1.5-2 saate yakin uyanik kaliyor. Uykularini yataginda uyuyor kendi uykuya geciyor bazen ben poposunu sivazlayarak uyutuyorum. Ama uyandiginda uykusu olmasina ragmen uykuya gecemiyor. Emiyor, gozlerini sıkıyor,esniyo, yatakta donup duruyor ama nafile. 21.30 gibi uyuyor, 8 gibi uyaniyor. Ama uyanik kalinca 10da uyaniyor sabah. Oglen tek uyuyor, 15.30da uyanmis oluyor.Calisiyorum da uyanik kalmak zor oluyor, ne yapmaliyim 🤔🤔

Bu soruyu cevapla


1 Cevap


oskedist

Çocuğunuz benim çocuğumdan yaşça oldukça ileri olmakla beraber aynı derdi ben de yaşıyorum zaman zaman.

Buna 3 çeşit yorum yapılıyor.

Birincisi başta diş olmak üzere fiziksel bir sıkıntısı olması. Ki ben 6 aylıkken ilk diş döneminde 1 2 ay boyunca her gün 2 3 saat uyumadım geceleri bu sebeple. Bunu anlamak elbette zor ama çözümsüz değil.

İkincisi normalde her çocuğun uyku ihtiyacı farklı olabiliyor, çocuğunuz aslen yaşına göre normal uyuyor ama belki de ona fazla geliyor. Gece vakti uyanınca da uykusu olmadığından geri uyuyamıyor olabilir. Buna çözüm var elbette, öğlen uykusunu kısaltın. 45 dk ya da 1 saat uyuduktan sonra uyandırıp deneyin derim.

Üçüncüsü ve maalesef ki en çözümsüz olanı, çalışmanızdan kaynaklı sizin yokluğunuza olan tepkisi ve size olan özleminden uyumuyor olması. Uyanıp sizle vakit geçirmek istiyor. Bazen kızım sabahın 3 ünde uyanıyor ve yatakta oturup kahkaha atıyor beni görünce..

Ama şuna eminim, çocuğunuz bu üçü bile olmaksızın sebepsizce uyanıp uyumama alışkanlığı edinmiş de olabilir. Ben de bu uyku konusunu çok sorguluyorum. Kalıcı bir çözüm getirebildim mi, maalesef hayır :) KolaylıklarCevaplamak için Üye ol