Sütüm mü kesiliyor?

karanfilim soruyor: 10

Çok üzgünüm.Kızım daha 7 aylık ek gıda+mama takviyesi ile az da olsa emziriyordum.Son günler kızım bir emip bir kafasını çevirmeye başlamıştı.Sütümün çok az olduğunun farkındaydım.Cuma sütümü sağıyım dedim birkaç damla geldi sadece.Cumartesi sağdım 5-10 damla .Sıktığımda damla da olsa hala süt çıkıyor .Yapabileceğim birşey var mı acaba,fikri olan var mı?

sütten kesilince de süt gelmeye devam eder mi

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


benjamin2010

Mamayı vermeden önce emzirip sonra mamasını verin ve sütüm kesiliyor düşüncesini kafanızdan atıp her fırsatta bebeğinizi emzirin.Hem ek gıda hem mama aldığından anne sütüne yer kalmıyor olabilir.Ayrıca sağdığınızda gelen miktarı önemsemeyin bebekler çok kuvvetli bir şekilde emerler.


fistikcik

Merhaba,
Süt brden kesilmez. Miktarı belk azalmıştır ama problem değil tekrar arttırabilirsiniz. Emzrme konusunda geri dönüşsüz hiçbir şey yoktur. İstediğini zaman süt üretmini tekrar bşlatmak ve arttırmak elinizde.

Sağma makinenizin iyi bir elektrikli pompa olması lazım. Bununla maksimum 2,5 saatte bir en az 15-20 dakika sağın. Ne kadar çıktığı önemli değil, devam edin. Emzirdikten hemen sonra da sağabilirsiniz (az çıkar ama süt üretimi için göğüsler uyarılmaya devam eder). İmkanınız varsa gece de en az bir kere sağın. Bebeğiniz sık sık emzirin. Ek gıdaya çok fazla yüklenmeyin. Fazla ek gıda verilen bebekler memeyi bu aylarda bırakabilir. Eğer size "anne sütü ara öğün olacak artık" dendiyse bunun yanlış olduğunu bili. Anne sütü hala temel besindir. Ek gıda vermeden önce emzirin. Yarım saat sonra ek gıda önerirsiniz. Verdiğiniz ek gıda miktarı günde iki çay bardağını aşmasın.

Bebeğiniz yavaşlayan süt akışı nedeniyle memeyi reddediyorsa emzirmeden önce pompayl çok kısa süre (hızlı süt akışı başlayana kadar) sağıp hemen ardından emzirebilirsiniz. Böylece hızlı süt akışı içn beklemek zorunda kalmaz. Ayrıca siz ayakta iken ve hafifçe sallanırken de emzirebilirsiniz.
karanfilim

şu anda göğüslerimi sıktığımda çok az beyaz renkli süt geliyor. içinde bekleyen süt olabilir mi?
bu arada çalışan annayim işyerimde süt sağamıyorum maalesef:(


eczzeliha

eğer çok üzün süre emziremiyor ya da sağamıyorsanız süt azalır ne yazık ki.. arkadaşların dediği gibi kesilecek stresine girmeyin. bebek de daha çok süt çeker bu da doğru. süt üretimini uyarmak zorundasınız eğer emzirme sıklığının azalmasından dolayı bir durum varsa. sağma işini ayarlamaya çalışın. öğle aranız mutlaka vardır. eğer emzirmeye devam etmek istiyorsanız bişeyler yapmak zorundasınız. olumlu düşünerek başlayın sütünüzü artırdığını düşündüğünüz şeylerle beslenin. et yumurta bol su diyetinizden eksik olmasın. bir de kızınız çevreyle ilgileniyor olabilir. aşırı uyaranın olduğu ortamlarda emzirmeyin. her zaman aynı yerde sessiz tvsuz özellikle bir yerde emzirin.


fistikcik

Sütünüzün azalmasının sebebi gün içinde sağamamanız, dolayısıyla göğüslern boşaltılamaması. Neden sağamıyorsunuz ? Süt izn kanunen hakkınız. Günde 1,5 saat izniniz var bebek 1 yaşına gelene kadar. Bunu neden kullanmıyorsunuz ? Ayrıca bırakın izni, şyernde herkes çay, kahve, sigara molası vermiyor mu ? 5-10 dakika herkes oyalanmıyor mu, tuvalete gitmiyor mu ? O zaman siz de 10 dakika bile olsa sağabilirsiniz.karanfilim

süt iznimi haftada 1 gün topluca kullanıyorum.Uygun ortam yok işyerimde , sağsam da stres içinde sağıyorum.3 gün evdeydim her fırsatta emizrmeye çalıştım ama ağzına alıp birkaç kez denedikten sonra bıraktı.Dediğim gibi sıktığımda damla damla süt gelmeye başladı


fistikcik

Karanfilim, uygun ortam nedir ? İşyernizde kapısı kiltleneblen bir oda, o da olmadı tuvalet mutlaka vardır. Belki siz çekiniyorsunuz rica etmeye. Çekincelerinzi bir kenara bırakın. Sıkınca damla damla gelmesi çok normal.
Yukaridaki önerilerle (emzirmeden hemen önce hızlı süt akışını başlatmak için sağma, ayakta ve sallanarak emzrme, ek gıda miktarını çok fazla tutmama, yemekten önce emzrme gibi) bebeği tekrar memeye döndürebilirsiniz.


karanfilim

fıstıkcık siz emzirmeyi bıraktığınızda ne kadar süreyele sütünüz gelmeye devam ettifistikcik

Merhaba,
Emzirmeyi bırakmadım ki, kızım hala anne sütü alıyor :) Süt bir süre daha gelmeye devam eder. Aslında gündüz emzirmeyp, sadece akşam emzirmeye devam etmek son derece mümkün. Ama süt akış hızı yavaşladığı çin bebeğinz memeyi reddetmeye başlamış. Mesele bu.

Eğer emzrmeye devam etmek istiyorsanız en azından şöyle yapabilrsiniz :

1) Biberon ve emzğe son verin. Bebeğiniz büyümüş, gündüz içtği süt ya da mamayı ince delikli bir alıştırma bardağından içebilir. Biberon memeden uzaklaşmada önemli br etkendir. Çünkü akışı memeden farklıdır. Memeden süt akışını başlatmak çin bebeğin uğraşması gerekr. Biberonda ise akış sabittir, bebeği kolaya alıştırır, uğraşmayı unutturur.
2) İşyerinde hç olmazsa öğle arasında sütünüzü sağın. Sabah evden çıkmadan önce, akşam eve gelince ve gece en az bir defa (daha fazla olura daha iyi) sütünüzü sağın. Bebek uyurken de emzirmeyi deneyebilrsiniz.
3) Bebeği memeye döndürmek için yukarıda yazdığım (emzirmeden hemen önce hızlı süt akışını başlatmak için sağma, ayakta ve sallanarak emzirme, ek gıda miktarını çok fazla tutmama, yemekten önce emzrme gib) yöntemleri deneyin.


karanfilim

biberon medela calma kullanıyorum.2,5 aylıktan beri


Cevaplamak için Üye ol