Erittiğim anne sütleri kokuyor bozulmuş olabilir mi?

tugcefatih soruyor: 10

yakında işe başlayacağım için bebeğim alışsın diye sabah 7 ile 13 saatleri arasında emzirmiyorum. hazirandan beri fazla sütlerimi sağıp nofrost derin dondurucuya atmıştım şimdi sütlerimi bir gece önce buzdoabının alt rafına indiriyorum sabaH erimiş oluyor benmari usulu ısıtıp (bazen de makineyle) bebeğe Veriyorum ama Haziran da sagdıgım sütler kokuyor Ve kızım içmek istemiyor çok ağlıyor  biberondan mı kaynaklı acaba dedim ama temmuz sütlerini içiyor. sizce bozulmuş olabilir mi? soğuk zincirin bozulmadığına eminim.. yoksa sütün niteliği farklı o yüzden mi içmek istemiyor? Haziranda sağdığım en az 30 poşet süt Var :( atmaya kıyamıyorum.. birde bu saatler arasında 1 kez Ve genelde saat 10-11 ciarVı süt sağabiliyorum ama 100-120 ml süt geliyor size bu miktar normal mi bana az geliyor çünkü bebeğim bu saatler arasında 2 kez ortalama 120ml süt içiyor bu şekilde süt yeter mi?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


birbebekannesi

Bende süt sağmıştım ve bebeğim süt emmeyi reddedince sağdığım sütleri açmaya başladım. Benim sütlerimde yaklaşık 4 ay beklemişti ve saklama koşullarıyla ilgili bir sorun yoktu. Önce buzdolabında çözdürdüm ve bana kokusu inanılmaz ağır gelmişti. Ağır bir ten kokusu gibi rahatsız edici bir kokuydu ve ben çöpe atmak zorunda kaldım; ama benimki 5-6 poşetti. İki tanesinde aynı sorun olunca kullanmadım, belki doğası böyledir bilemiyorum sonuçta uzun süre bekliyor. Anne sütü çok değerli, bence buradan deneyimli annelerden yorum alıp, doktorunuza da danışın. Kozzy isimli anne eğer adını yanlış hatırlamıyorsam tabi; emzirme konusunda bana çok yardımcı olmuştu. Umarım sütleriniz boşa gitmez.


bellroad

haziran tarihliler artık 3 ayını doldurmus. 3aydan uzun sureli saklamayı onermiyorlar.

poseti kitlerken havasının tamamen cıkmasına dikkat edin yoksa koku yapıyor. cok kotu bir koku oldugu icin bebekler istemiyorlar.

ise baslayınca sabah emzirin, 4 saat aralıkla sagmaya dikkat edin, beslenme, uyku ve suyunuza dikkat ederseniz yetistirisiniz, ek gıda baslayınca sut icmesi azalıyor biraz. biz 1 ogun mama veriyorduk yetmiyordu cunku


sehergil

Bozuk süt ekşimiş kokuyor. Çok rahat anlaşılıyor bozulduğu. Benim de birkaç poşet atmışlığım var.


benbb

benimkinde de oluyordu demir kokusu gibi o zaman direk atıyordum. işe başladığımda 5 paket yedek sütüm vardı çoz az koymustum. dr zaten sagdıgını ertesi gün vereceksin demişti.günde 3 kere sagıyordum iş yerinde.   arada attıklarımla berebaer 4-5 lt sütüm birikmişti  kızım içerken.süt birikiyor.birkenler bir süre sonra çöp oluyor .siz bol bol emzirin.  inanın taze sağılmış sütü çok güzel içiyorlar. birde her bir memeyi 15 dakika sağın. ikili pompanız varsa zaman acısından daha kolaylık olur iş yerinde. ben bu şekilde kızım bir yasında olana kadar sağdım. günde 500 ml civarı süt oluyordu. suya dikkat etmek lazım. malum calısmaya dalıpı insan wc ihtiyacını bile unutuyor. birde ben hep süt sagarken kızımın resimlerine bakardım ve videosunu izlerdim :) buda üretimimde etkili olmuş olabilir ;)


guta

Normalde 6 aya kadar duruyor aslında. Ama çok kötü kokuyorsa bence kullanmayın, bozulmuştur belki. Ben de 120 çıkma olayını çok dert ediyordum. 1 ay önce işe başladım. Başlamadan önce sağıyordum, en fazla 100 çıkıyordu. Hala da öyle çıkıyor. Hatta bazen 100 bile olmuyor. İş yerinde 2 kere sağıyorum, eve 170-180 getirebiliyorum. 5 aylıkken işe başlayacağım için ek gıdalara başladık. Artık sebze, meyve, yoğurt yiyor. Bunlara başlayınca zaten ister istemez süt içişi biraz azalıyor. Benim getirdiğim 170 i de içiyor. Eğer yetmez acıkırsa bir öğün de milupa veriyoruz. Ek gıdalara başlayınca bir şekilde yetiyor sütünüz, merak etmeyin.Meowwow

Kokusu nasıl? Demir gibi ise o süt bozulmamış ama sütünüzde fazla lipaz enzimi varsa böyle Demir kokusu ve tadı geliyor donunca maalesef. Bebek böyle içmek istemiyorsa yapılacak bir şey yok. Benim bebeğim içiyordu ama babası taktı bu kötü kokuyor diye :) Bu yüzden ben hep taze sağıp buz dolabında bir kaç saat tutup verdim.


bayselif

Aslında sütün niteliği de değişiyor ilk aylarda , örneğin yenidoğan sütleri koyu kıvamlı oluyor , daha sonra gitgide içindekiler de bebeğin ihtiyacları dogrultusunda değişiyor.Mesela bir yasındaki çocuk 3 aylık annenin sütünü istemiyor yada tersi gibi.
Bu nedenle tadı değişik geliyor olabilir ama neden kokuyor o kısmı anlamadım.
Bozulmus süt çok kötü yapar bebeği , şüphe varsa hemen atın derim.Zaten 3 ayı da gecmiş.
Malesef süt saklamak çok çok zor , ben en cok 2-3 posetlik ayırıp gerisini mecbur atıyordum.7. ayda işe basladığım için yetiyordu.Size tavsiyem de en yakın tarihlileri kullanın , gerisini de koku vs varsa atın.İnsan çok kötü oluyor ama sonucta faydası yoksa saklamanın da anlamı yok.


tarantula

3 aydan sonra ben de attim. 6 ay duruyor denilse de bazi kaynaklarda da 3 ayi sakin gecirmeyin deniliyor. 10-15 poset gitti ama olsun riske girmek istemedim.sLnKA

Dondurulan sütlerde genelde değişik bir koku oluyor evet ama daha cok Demir kokusu gibi. Benim kızım biberon almadi, almadığı gibi donmuş çözülmüş sutu de hic bir sekilde icmedi. Litrelerce anne sütunu atmak zorunda kaldım. Ise başladıktan sonra gun icinde sagdigimi dondurmadan ertesi gun icin kullanıyordum. Siz belki is yerinde iki kez saganilirseniz ertesi gunün sutu çıkmış olur.

Bu arada Temmuz sütlerini iciyorsa belki de cidden 3ayi doldurmuş sütler bozulmuştur. Onları mecburen atacaksınız.

Ben buzlukta 3 ay diye biliyorum.


tugcefatih

Tekrar Merhaba kızlar, süt denemelerine hergün devam ettim 15 hazirana kadar olanlari attim ama kızım ne hikmetse 16 haziran sütünü içti 2 gündür kullanıyorum 20 hazirana geldik yine koku var ama cok cok agir degil sorun su ki iciyor diye veriyorum ama sizce bir sorun olur mu bozuksa falan? Henüz ishal falan olmadi 4-5 poşet icti teşekkür ederimCevaplamak için Üye ol