silindi

mystrawberry78 soruyor: 10

silindi

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


psychomom

sınıfta babaanne nedır ya, ben olsam öğretmene acıl çözum bulmasını söylerım.Terörize ekıp gibi...Ne biçimmiş..


lopikcim

Babaanne sınıfta olduğu müddetçe elebaşı konumundaki çocuğun kendini diğer çocuklardan üstün görmesi maalesef devam edecektir..Bu konuda öğretmen veya idareyi göreve davet ederdim ben olsam..Evet çocuklar kendileri halletsin sorunlarını diyoruz ama ben maalesef bazı durumlarda olaya müdahil olmak gerektiğini düşünüyorum..Babaanne müdahilse çocuklar nasıl kendi sorunlarını çözebilecekler? yani haksız rekabet var öncelikle..Bu haksız rekabeti siz de dahil olarak çözebilirsiniz sanki..


Damla

Öğretmen babannenin sınıfta olmamasını ayarlayabilir belki. Bunun dışında öğretmen dahil ve sizin de aralarındaki ilişkiye doğrudan müdahelede bulunmanız iyi olmayacaktır. Eğer diğer çocuğun egosu fazla şişmişse öğretmen bunun düzelmesi için yardımcı olabilir, o çocuk için böyle bir yardım gerekiyor gibi, ama belki zaten yapıyordur. Sizin kızınızın özgüvenini güçlendirmek için yardımcı olabilir, sınıf içinde roller vererek kendisini iyi hissetmesini sağlayabilir örneğin. Size bu konuda öğretmenden yardım isterken, diğer çocuğu kötüleyici değil, kızınızın içinde bulunduğu süreçte kendisinin bu zorlukla baş etmesine, bundan güçlenerek çıkmasına yardımcı olmasını ister bir üslup tavsiye ederim.


Eğer müdahele etmeden duramıyorsanız daha dolaylı yollar bulmanızı öneririm. İlkokul ortamlarında rüzgarlar çabuk döner. Kızınızın diğer arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirip, yakınlaşmaktan keyif alacağı ortamlar ayarlamak gibi. Diğer çocuklarla iletişimini arttıracak materyaller göndermek gibi, mesela birlikte severek okuyacakları dergi kitaplar. Bu şekilde çatışma ortamı yaratmadan herkese faydalı olur. 

Bunun dışında asıl çözüm bu konunun tamamen dışında diye düşünüyorum. Duyguları anlamasına ve üzerinde düşünmesine yardımcı olacak kitaplar almak, felsefi konular üzerinden hayattaki farklı durumlarla nasıl baş edilebilir birlikte fikir alışverişi yapmak. Ona güvendiğinizi belli etmek. Kalıcı özgüvenini derinden güçlendirmesi ancak kendisinin sorunlarını çözmesi ve yeni arkadaşlıklar kurması ile gerçekleşecektir. Bu arada farklı bir sosyal faaliyete götürmek, yeni arkadaşlar edinmesini sağlamak, yeni bir-iki giysi eşya almak, akşam keyifli faaliyetler yapmak gibi moralini yüksek tutacak şeylerin de faydası olacaktır.

Hayat bu ve bunun gibi durumlarla dolu, bunu kızınızın önündeki bir eğitim süreci gibi düşünün. Tarif ettiğiniz durumu yönetebilecek yaşa geldiğini düşünüyorum. Ev ortamında veya sizin sosyal ilişkilerinizde sohbetlerinizde fitne fesata çok fazla tanık olmuyorsa bunu anlayıp değerlendirmede, baş etmede biraz geri kalabilir, ama güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Size düşen onu en ilgili şekilde dinlemek, empati yapmak, kızdığı durumlarda, aa evet çok sinirlenmiş olmalısın, evet haklısın seni anlıyorum gibi arkasında durmak, olabildiğince o içini dökene kadar müdahele etmeden onu ilgiyle dinlemek, ama gaza getirmemek. Aklınıza gelen çözümler varsa küçük ipuçları ile kendisinin düşünmesine yardımcı olmak iyi olabilir. Diğer çocuğu doğrudan da kötülemeyin, siz uzaklaştırmak için özel çaba sarf etmeyin, bu gözünde daha da  kıymete binmesine yol açabilir.


Damla

Yazmayı unuttum, kendinizin küçükken yaşadığınız benzer sorunları anlatmak da yardımcı olur. Anlatırken duygulardan da bahsedin. Bu tür durumları herkesin yaşadığını, bunun normal olduğunu, hissettiklerini herkesin hissettiğini ve geçeceğini bilmek, düşünmek onu rahatlatacaktır.


mystrawberry78

Çok teşekkürler arkadaşlar cevaplarınızı okudum ve cesaretlenip hemen okula gidip öğretmenle konuştum.Yerini değiştirdim artık yeni grubu var diğerlerinin onu aralarına almaması normal diyor. Benim kızım sorunlu ona göre. Babaanneyi çok önce uyardım bir daha kızıma yan bile bakma babında o özür diledi. Uzun zamandır kızımdan uzak duruyor. Ama malesef kızımda etkisi kaldı. Bu kıza cevap verme yetisini kaybetti. Öğretmenle konuştum ama ilerde yine sorun yaşayacak bu kızla ve yine cevap veremeyecek bu kıza. Ne yapsam da kızımın bu kıza karşı yerle bir olmuş öz güvenini geri kazandırsam arkadaşlar. Dışlansın onlarla oynamasın tamam kabul... Ama onu sinirlendiren davranışına cevap versin. Ne yapmalıyım. Drama kursu etkili olur mu sizce. Kendini özgürce ifade etmesi açısından.AyseCeylanSonmez

Aslında kızınız böyle böyle büyüyecek...Su an da büyüme sancısı çekiyor. Savunma mekanizması gelişecek. Doğru olan da birisi ona hakaret ettiğinde, kendini cevap vermek zorunda hissetmemesi gerektiğini algılamasını sağlamak. Dış etmenlere göre psikolojisi ne kadar az etkilenecek şekilde büyürse o kadar iyi olur.

Bu kız çocuğu diğer çocuklara da böyle davranıyorsa, diğer çocuklarla bir olup, tavır alabilirler. O çocuk da böyle böyle yaptığı şeyin yanlış olduğunu anlayacaktır. Kızınız illa birşey söyleyip rahatlamak istiyorsa, 'Ben tek başıma okula gelebilecek kadar zekiyim. Ama senin için aynı seyi soyleyemiyorum ne yazık ki!' desin. Ama kendini cevap vermek zorunda hissetmemesi en sağlıklı olanı.


ssebnemm

Kendi çocukluğumu hatırladım :( çok acımasız kızlar vardı. Köy okulunda okudum. Köye uzak bir yerden okula gidiyorduk. Sırf o koyden degiliz diye bizi dislarlardi. Oyunlarina almazlardi. Sirf canimizi yakmak için özel çaba sarfederlerdi. Bunlar bir şekilde geçiyor her şeyi atlatiyor insan. Ogretmen olmusum üstünden yillar geçmiş o çocukların acimasizliklari beni artik etkilemiyor ama hala annem veya babam neden okula gelip de en azindan ogretmenle konusmadi neden bu kadar sahipsiz birakti diye düşünürüm. He birde o zamanki sikintilar yuzunden hala arkadas edinmekte zorlanirim. Daha doğrusu arkadaşım olsun isteği yok oldu bende. Nasıl bir çare bulunur bilmiyorum ama lütfen sessiz kalmayın.


mystrawberry78

Malesef arkadaşlar durumumuz içinden çıkılmaz bir hal aldı. Öğretmen diğer kızın lider karakterde olduğunu arkadaşlarının onu sevdiğini bu yüzden onu tercih ettiğini söylüyor. Aralarındaki özel konuşmalara da müdahale edemezmiş. Diğer kızları yönetmesini de tuhaf bulmadı onlar uyum sağlamış diyor. Demek ki benim kızımda uyum  sorunu var.Bir tek ben şikayet ediyormuşum. Kızımı rehber danışman bir arkadaşımla görüştürdüm bugün. ona küs kalmaktan hoşlanmadığını ve o kızı sevdiğini söylemiş. Barışmak için özür dilemeyi bile düşünüyor sanırım.Kızım onun yanında mutlu değil ama  gruba tekrar dahil olmak için onun onayından geçmek zorunda olduğunu düşünüyor.Yanında onu seven  başka arkadaşları var ama onlarla yetinmiyor.  Ben bunu duyunca neredeyse ağlayacaktım. Kızım da diğer herkes gibi bu kızın üstünlüğünü kabul etmiş durumda. Umarım yeni arkadaş grubuna uyum sağlayıp eski arkadaşlarını unutur. Bir süre sormayacağım.     sebnemm sırff sahipsiz hissetmesin diye olaya müdahil oldum ama çözebildim mi hayır... Üstelik ben işin içine girdikçe kızım daha çok dışlandı. Ve şu anda anlattığım durumdayız. Bazı kursları araştırıyorum belki faydası olur. Psikolog düşündüm ama sonra vazgeçtim. Kızımın kendisinin sorunlu olduğunu hissetmesini  istemiyorum. Herkes herkesi sevmek zorunda değil bunu kabul edemiyor sanıyorum

, yaşayarak öğreneceğiz.mystrawberry78

ayseceylan diğer kızlar malesef onu tercih etti. Ve biz sınıfa sonradan geldij. o grup zaten vardı.Lider ruhlu bir kız hepsini yönetiyor. Haklısın belki böylece savunma sistemi gelişecek. Sorunumuz cevap verememesi diye düşünüyorum ben ama  sen tersini ifade ediyorsun.  Bu durumda kızımın psikolojisini cevap ver diyerek ben mi bozdum sence?


Damla

@mystrawberry78 bu tür durumlar oluyor çocuklar arasında. Siz kızınızla yakın olduğunuz paylaştığı için bu kadar detayına hakim olabilirsiniz, kimi çocuğun annesi hiç farkında bile olmayabilir. Çok detaya girmeyeyim ama oğlumun sınıfında da oluyor ve sürekli değişiyor bu liderlik durumları, gruplaşmalar,  bu böyle kaldı değişmeyecek gibi düşünmeyin. Psikolojisi bozuldu diye de düşünmeyin toparlayacaktır. Sizin şunu yap bunu yap gibi direktif vermeniz ona iyi gelmeyecektir. Onunla konu dışı sohbetler edin, kaçan kovalanır deyimi nereden çıkmıştır mesela, bunun gibi. İnsanların hangi durumlarda nasıl hareket ettikleri, grup psikolojisi, politik tavırlar vs, bunlar üzerine konuşmak işe yarayabilir. Siz onu dinleyin, anlayın, rahatlatın, neşelendirin. İnsan gerçekten üzülüyor çok iyi anlıyorum ama biraz zaman verin. Katılacağı etkinliklerin de ilgi alanına uygun, yetenekli olup da kendini iyi hissedeceği alanlarda olmasını öneririm bu dönemde.


Aşağıdaki makalede de işinize yarayabilecek noktalar var.Cevaplamak için Üye ol