Kilo alımında yavaşlık ve çocuk endokrin bölümü; gerçekten bir sorun mu var?

birbebekannesi soruyor: 6

Bebeğim 14.5 aylık ve kilosu 8500, boyu da 74 cm; doğum kilosu ve boyu ise 2900 ve 48 cm. İlk 6 ay sadece anne sütüyle beslendi ve 5800 kg ulaştı.(Bu dönemde doktor normal olduğunu söyledi, artan enerjisine artık sütümün yetmeyeceğini söyledi ve bir ay biberonu kabul ettirmek için uğraşık, ek gıdaya geçtik ama biberondan sonra anne sütünü bıraktı.) Sonrasında çok hastalık yaşamadık, 2 kez ishal yaşadık, ateşlendiği geceler çok değildi, 3 kez de soğuk algınlığı geçirdi. İshallerde kilo verdi, o kiloyu alması zaman aldı. İştahı da oldukça azaldı. Doktorumuz çocuk endokrin bölümüne yönlendirdi ve özelde çok paranızı alırlar, ucu çok açık bir alan ben devleti öneriyorum dedi. Çocuk endokrin bölümüne giden var mı? (özelde gereksiz çok test yaptırıp bebeği boşuna yorma dedi.) 


Bebeğimin iştahının açık olduğu zamanlar(Bazen haftanın bir iki günü iyi yiyor, bazen iki haftada bir sadece bir gün iyi yiyor.)

Sabah uyandığında; 150 cc SMA
Kahvaltı;Yumurta sarısı ve bir tatlı kaşığı kadar peynir, salatalık
Ara Öğün;10-15 tane üzüm 
Öğlen Yemeği;bir kase çorba(kıymalı, sebzeli vs. veya köfte pilav)
Ara öğün;1 tane küçük muzlu yoğurt
akşam yemeğinde hafif bir çorba veya erişte(şehriye vs gibi)
uyurken 180 cc SMA
Gece 23-24 arası 180 cc sut

İştahsız olduğu zamanda örneğin dünkü menümüz;

Sabah 150 cc SMA
Kahvaltı tüm uğraşlara rağmen yapmadı:( (Krep yaptım ve yanına omlet ama ağzını bile açmadı, bir küçük salatalık yedi.)
5-6 tane üzüm
Öğlen yarım kase çorba
Muzlu yoğurt yemedi, sade yoğurt verdim; muzunu ayrı verdim yemedi. Bir dilim elma
Akşam yemeği yok
150 cc SMA uyumadan önce
180 cc SMA gece öğünü
 
Doktor normal sütü düşük kilodan dolayı önermediği için SMA kullanıyoruz; SMA yı azalttığımızda yemesi değişmedi; 3 günde kilo vermeye başlayınca doktor inatlaşmayalım dedi. SMA yı yine aynı şekilde vermeye devam ettim. Çocuklar az yiyip bir gün çok yiyerek aradaki açığı kapatırlar ama bu mesela 3 gün yemez 4.gün mutlaka çok yerse olabilir dedi. Bu duruma gerçekten çok üzülüyorum; bu şekilde yediği halde kilosu normal olan bebekler var. Zaten hangi anneyle konuşsam yemiyor diyor; hatta bir anne bugün sadece oğlum çubuk kraker yedi dedi; ama benim kızım onun yanında çok minik...Kızım bana şükretmeyi öğretti, yediği her zaman şükrediyorum en azından aç kalmadı diye seviniyorum; tek dileğim sağlıklı olması...Bu menüler hakkında ne düşünüyorsunuz? Benim gibi düşük kilolu bebekler var mı? Sonra düzeldiler mi? 

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


derininannesiyasemin

maşallah iyiy yiyor sizin geneti,k özellikleriniz nedir...bence bununla alakalı olabilir...


maviboncukk

Hangi persentilde?


sefemu

doktorumuz çok su süt çorba içen çocuk yemek yemez demişti bi seferinde.. mide hep şiş olur diye.. menüyü görünce eklemek istedim..
sabah kalktığında süt içtiğinde kahvaltı için beklemek gerekiyor.. kızım süt içmediğinde kahvaltıyı silip süpürür ama sütle tıkarsa kendini 1,5 saat kahvaltı zamanımız sarkar..
bebekken yemeyen ufak tefek denen bebeklerin daha sonra iri yapılı çocuklara yetişkinlere dönüştüğünü çok gördüm bence sağlık varsa çok takılmayın..
genetik çok etkili ama bebekken belli olmuyor tam kime çektikleri :)
tahlilleriniz temiz çıkar inşallah.. zamanla çok değişiyor yeme düzeni sabır diliyorum..


birbebekannesi

derininannesiyasemin; ben ve eşimde ortalamada sayılırız; tabi sefemunda yazdığı gibi nereye çektiği belli olmuyor. maviboncuk bebeğim sadece %10 luk persentilde; sefemu bu alternatifi değerlendirdik ama sonra vazgeçtik. Sabah 6 da uyanıyoruz, o yüzden sütle başlıyoruz güne...Kahvaltı içinde acele etmiyoruz, 9.30 gibi yapmaya çalışıyoruz. Çorbalarımızda çok sulu değil, daha yoğun (Vitaminli olsun diye su miktarı az, o öğünde daha çok yiyebilsin diye)...Tahlillerimizin iyi çıkmasını diliyorum; eğer oyle olursa bebeğimin yapısı bu diyerek daha rahat bir anne olmayı umut ediyorum. 


maviboncukk

Benim oglum iki yasinda ve %10 persentilde ama saglikli. Tahlilkeri de normal cikti. Yapisi bu. aile minyon oldugu icin ve hareketli bir cocuk oldugu icn yese de almiyor ki yedikleri yeterli bence.


maviboncukk

Gun icnde et, tahl, meyva, sut hepsinden az da olsa yedirmeye calisiyorumCevaplamak için Üye ol