geç yürüme

sibeley soruyor: 8

mrb arkadaşlar kızım bugün itibariyle 15 ay 3 günlük.kızım hala yürümüyor.koltuklara tutunarak yada yürümeye yardımcı arabasına tutnarak yürüyor.ama tek başına tutunmadan değil yürümek ayakta durmak bile istemiyor.fziksel bir problemi yok ama sanırım cesaret eksikliği var.kızımı yürümesi için nasıl cesaretlendirebiliriz.ayakta desteksiz durucağını anladığı an kendini yere bırakıyor.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


_tugba__

kıyamam yaa herkes aynı seyleri yasıyor herkes aynı yollardan geçiyor.... benim kızım da 14 aylık yürüdü tutuna tutuna gezerken bir gün bir baktım mesafeler uzuyor daha fazla daha fazla derken yürüdü yani birden oluyor herşey..bu yüzden canınızı sıkmayın yürüyecektir elbette.. ama sen gelde onu bana anlat diyosun demi evet öle oluyor bende yasamıştım aynı duyguları bu çocuk yürümeyecek galiba diyodum..ama yakındır yürümesi elinize ilgi çekici birsey alın size doğru gelmesini sağlayın bizim öle gelişmşti inş en kısa zamanda yürür canınızı sıkmayın sevgiler


ekim_

-miadında mı doğdu?

-Genel olarak motor gelişim geriden mi geliyor?

-dikkatini çeken;seni huursuz eden başka şeyler var mı?

-Emeklemesi nasıl?

-Dil gelişim nasıl?

Bunlarda sıkıntı yoksa zorlama,elinden tut ve yüüt.günü gelince o bırakır zaten elini..


sibeley

ilk zamanlar gercekten sorun yapıyordum hamileliğimde güneş ışğı görmediğinden d vitamini yetersizliği olabilir denmişti hatta hala bıngıldağı tam kapalı değil .ama şimdi o korkuyu atlattım çünkü sadece cesaretsizlikten yürümediği anlaşılıyor.motor gelişimi ,dil gelişimi oldukça iyi sorun yok .
cevaplarınız içinde çok teşekür ederim .önerdiklerinizi deniycem.ama tabi dediğiniz gibi önce sabır.sabredip beklemek lazım çokta üstüne gitmemek lazım galiba:)


nilaydastan

sibelay benim kızım 18 aylıkken yürümüştüüüüü,, düşünebiliyormusun? yaş gününe yakın ilk adım ayakkabısı giydir şu kıza baskılarına dayanamıyarak hayatımın ilk hatasını yaptım. Giydikten sonra 3. adımda bileğini büktü ve bileğinden çatlattı alcıya aldırmak zorunda kalmıstık ondan sonra tabı cesaretını uzun bır donem toparlayamamıstı. Drumun tavsıyesı keısnlıkle ayakkabı degıl cıplak ayakla yurut demıstı şimdi kış olmasından dolayı bu zor olabılır sana amna enazından kaydırmaz coraplarladeneyebilirsin. ayağının dengesinin tam olabilmesi için cıplak olmalı ayakkabı sakın gıydırme demıstı. Bende osekılde yaptım tam 6 aysonra denedı ve bı gun baktım bana dogru yuruyordu sakın baskı yapma doğa izin verdiğinde yürüyecektir ama sen gene takıpte olup gelısımınde bır sorun varmı dıye gözlemlederim. Sevgiyle büyüt yavrunu.


www.nilay.casevican

benim kızım da 1 haftadır yürüyor, aşağıdaki başlıkta yazdım nasıl yürümeye başladığımızı.
http://www.nurturia.com.tr/questions/feaa47d3-bb4a-43e6-b96f-9e07012ccd27/1/yuruyebilmek-ama-yurumemek

bizimki tutunup ayağa da kalkamıyordu ki hala her zaman kalkamıyor, evhamlanıp nöroloğa bile götürdüm. doktora gittiği gün yürümeye başladı :) her çocuğun zamanı farklı, o ne zaman cesaret bulursa o zaman yürüyecek, hiç endişelenme. sevgiler


ELIFYAMAN

benim de ikizlerim 14 aylık ama daha yüürüyemiyor dr.15 aya kadar yürüezse kalça çıkıklığı olabilir dedi bana kalırsa hiç bir sorun yok ama yürümüyo sıralıyo tay tay duruyo ne zaman yürücek ya hiç yürüyemezse diye korkuyorum


jildando

kalça çıkığı için 1 aylıkken kalça ultrasonu çektirmiştik biz, bildigim kadarı ile rutin kontroller arasındaydı zaten, işitme testi misali.
Eger oyle bir suphe varsa, heleki ailede de varsa bir an önce çektirin bence. Kucuk yaslarda tedavi edilmesi gereken bir durum.


ELIFYAMAN

dr.gerek yok demişti çektirmedik ailede yok dün 2 adım attılar galiba korkuyolar biraz umarım yürürler çok korkuyorum


Cevaplamak için Üye ol