ürik asit yüksekliği

ozgu_naz soruyor: 6

2 gündür biraz canım sıkkın.bugün de tavan yaptı sanırım. kan testi sonucu crp ve ürük asit yüksek çıktı biraz. tahlil isteyen dr önce ilaç dedi ama emzirdiğim için hayvansal gıda dietiyle çözelim ozaman dedi.bugün bir başka doktora danıştım ve o ürük asitin bu kadar basit olmadığını, böbreklerden süzülemeyen proteinlerin sonucu olduğunu ve böbreklerimde sorun olabileceğini söyledi. bilmiyorum benzer bişi yaşayan var mı ve nasıl çözüm yolları buldunuz. sonuçları merak ediyorum. ben şimdi hangi doktora güvenmeliyim yada hangi bölümde çare aramalıyım.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


gonult

Kırmızı eti çok yediğiniz için yüksek çıkmıştır, bunu azaltmanız gerekiyor. Ayrıca idrar testi yaptırmanız gerekiyor, problem olup-olmadığı buradan anlaşılır ve son olarakda iyi bir dahiliye uzmanına görülebilirsiniz. (Bunları dr. olan eşime sorarak yazdım) Geçmiş olsun


ozgu_naz

teşekkür ederim ilginize. kırmızı et çok tüketmem aksine. sadece gebelikte sık yedim. aram yoktur. gülmina doktor tahlil sonucu benziyor guta dedi ama, belirtileri yok , et tüketen biri değilim o da şaşırdı:) bu 2 doktor da dahiliyeciydi. ama sanırım araştırıp daha iyisini bulmalıyım.eşi dr olan anneler bence şanslı:)
 
gülmina emzirmek istiyorum  ama:( başka çözümler varken önce onları deniycem. bugün yeme içme finalini yaptım:) yarın drun verdiği purin diyetine başlıyorum.


secilbozkurt

Esim böbrek ameliyatlari gecirdigi ocin biz cok alakaliyiz bu degerlere diyetle geciyor hayatımiz,bence öncelikle gitmen gereken bir nefroloji uzmani nefrologlar böbrek problemlerini incelerler umarim bir sorun cikmaz ama urik asit ile birlikte kretein ve bun degerleride cok onemli onlarada bakarlar


ozgu_naz

kızım kocaya gidene kadar çok büyümüş olur :) işin şakası emebildiği kadar emsin. iyi bir doktor derken zaten dahiliyeci bu 2side.demek istedğim bu konularda referans alıp birilerinden gitmek istiyorum. kafam karıştı çünkü.


ayberke

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun.Vucut herhangi bir rahatsızlık gösterdiğinde kan değerleri tahliler biraz şaşar.(grip ateşli hastalık vs sonrası)
Tek başına ürükasidin yüksek çıkmasını hemen büyük şeylere bağlamamak gerekir.
Ben sizin yerinizde olsam( bu arada devamlı bu tahlileri yaptırdığım için tavsiyem) ürük asidin yanında bun, kreatının ,sodyum ,potasyum, calsıyum değerlerime baktırıdım.Bu değerler normalde çıkabilir garanti olsun diyorsanız 24 saatlik idrarda proteine baktırırsınız bunların hepsi normal çıkarsa zaten böbrekler temize çıkar.Bu konuda nefolojiyede gidebilirsiniz dahiliyeyede gidebilrisiniz.Ama şahsen tavsiyem 24 saatlik idrarı toplayıp aç karna dahiliye yada nefrolojiye giderseniz gittiginiz gün kanınız alınır tahliler yapılır.Çıkan sonucu ona göre değerlendirirsinizBöbrekler süzme görevini yerine getirmediği zaman idrarda protein çıkar aynı zamanda kanda potasyum calsıyum sodyum çıkar idrardada ürük asit kreatının ve bun degerleri yükselir.Eğer yukarıda bahsetiim tahliler yüksek çıkarsa böbrek ultarasonu ardındam emar tomografi vs ler yapılır sağlıcakla kalın.


ozgu_naz

tşk ederim ayberke .yaşayan daha iyi biliyor yapılması gerekenleri. sağol ilgine.Cevaplamak için Üye ol