Meyve Yemeyen Çocuk Olur mu?

nisanin_annesi soruyor: 8

Kızım meyve yemeyi sevmiyor, isteyerek yediği elma ve armut var onları da küçük bir dilimden fazla yemiyor. Ben de muz, elma, armut, nar, portakal vb. meyvelerin birkaçını blenderdan geçirip veriyorum. Onu da zorla yiyor ama yiyor. Bu şekilde yenen meyvenin vitamin değerinde kayıp olur mu? Olursa da hiç meyve yememesindense bu şekilde yemesi daha mı iyidir? Ne dersiniz?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


sahra0072

sana bişey söylimmi canım zorla yedirilen hiçbir şeyin çocuğa faydası olmuyormuş televizyonda çocuk pisikoloğundan duymuştum ve en yakın örnek yengemde aynı şekilde besliyor çocuğunu ve inanırmısın her doktora götürdüğünde çocukta vitamin eksikliği çıkıyor belki bir rastlantı bilemiyorum ama benim bildiğim neyi ne kadar isterse okadar yedir bütün meyvelerin vitaminini alması şart değil önemli olan sevdiği meyve ne olursa olsun doğal haliyle tüketmesidir isterse iki ısırık alsın sorun etme o meyvenin tadını bile alması kafi daha fazla vitamin alır bu benim kendi deneyimim kızımdada yaşadım küçükken bir ısırık alarak tattıği meyveyi şimdi bayılarak yiğiyor yinede sen bilirsin canım umarım faydam dokunmuştur Allah bağışlasın iyi günler... :)


Aysegul_Yagmur_Irmak

Muzlu süt, elmalı muhallebi gibi şeyler de verebilirsin. Mesela muzlu ballı süt içmiyor mu? Ben sahra0072'ye katılıyorum. Çok da zorlamamak lazım sanki. Bizim oğlan da balık pek sevmiyor mesela. Biz de çok sık yemeyiz, hamileyken de hiç yememiştim, ondan da olabilir gerçi.

İçinde meyve olan şeyler de yedirebilirsin yani. Mesela marmelatlı kurabiye, tart falan. ;) Reçel de olabilir. Bir de oğlum yaban mersini kurusunu çok seviyor, çok faydalı bir besin. Bundan da deneyebilirsin.


ikicocukannesi

yaban mersini kurusu nedir aysegul? nerede satılır? nasıl bir seydir?

kuru meyvelere bayılıyor benim kızımda. kuru erik, kuru uzum, kuru kayısı ve kuru incir. cok severek yer. bunun gibi bir sey mi acaba?


ikicocukannesi

aklıma geldi bak yazayım : acık renk olan kuru kayısıları kukurtle beyazlatıyorlarmıs, yıkamadan yedirmeyin cocuklarınıza.

guneste kuruyanları tercih etmek daha iyiymis. ben gebeyken ogrenmistim ancak. mesela inciri o ip gibi olanlardan degil yuvarlak olanlardan, kayısıyı koyu renk olanlardan, uzumu preslenmisten degil. erik tek cesit sanırım.Aysegul_Yagmur_Irmak

İça, kuru yaban mersini evet. :) Aktarlarda, kuruyemişçilerde var. Bir dene, ablanın seveceğine eminim. ;)

Ben de koyu renk kusu kayısı alıyorum. İnciri de yuvarlak alırız okey, öğrenmiş oldum. :) Sağol.


azo

benim oğlumda yaklaşık 1 yaşından beri meyva seçiyor.
tubayekta gibi elma ve armut.
bazen zorla yarım muz..
ben önceleri çok üzülüyodum ama artık çok takmıyorum.
hiç yememesinden iyidir ve sebze yemeklerinide yedirdiğimiz için yereli olduğunu düşünüyorum.
ayına göre maşallah kilosuda çok iyi ve vitamin eksikliği yok.onun için çok önemli değil.
ekşi meyvaları sevmiyo,bazen kuru meyvalarıda 1 ısırıkta olsa yiyo.
oda yetiyo demekki..
halbuki ben hamileliğimde çok fazla meyva yedim,nerdeyse günde yarım kilo:)
1 yaşına gelene kadarda bütün meyvaları püre yapıp yedirdim.
ama şimdi istemiyo..
çok üstünde durmamak, arkadaşların dediği gibi alternatifler üreterek gerekli vitamin başka şekilde almasını sağlamak yeterli sanırım.
biraz daha büyüdüklerinde yerler inşallah:)


cansuyilmaz

bence meyveden lezzet almasını sağlayacak başka şeyler denemelisin. Mesela çikolatalı çilekler, meyve buketleri gibi şeyler var www.frutation.com.tr sitesinde. hem güzel görselli ve iştah açıcı hem de gerçekten lezzetli :)


nilinmasali

çikolatalı çilek? Yememesi daha iyi bence bunu yiyeceğine..


Cevaplamak için Üye ol