organik gıda

edamira soruyor: 10

bebeklerinizi organik gıda ile mi besliyorsunuz? organik gıda mutlaka şart mı?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


CokBilmis

Ben kendim yıllardır organik gıdayla besleniyorum, dolayısıyla kızım da organik besleniyor.

Mevsimlik yeşillikleri semt pazarından alıyorum.

Ama özellikle mevsimi olmayan sebzeyi (mesela kışın yediğim domatesi), yer altında büyüyen kök sebzeleri (soğan, havuç, patates, turp vb - toprağa atılan zehirli zırai ilaçları en çok bunlar emdiği için) ve süt ürünlerini (peynir, yoğurt vs - inekleri antibiyotik ve hormonla büyüttükleri için) organik almaya dikkat ediyorum.

Etleri de bulursam organik alıyorum, bulamazsam kuzu eti alıyorum.

Elbette şart değil. Herkes istediği gibi beslenir. Ama ben organik gıdanın hem daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum hem de tadına alıştım. Organik olmayan domatesten bir tat almıyorum. Tadını beğenmediğim bir şeyi de yemiyorum.


CokBilmis

Marketlerde gördüğünüz organikler pahalı. Ama organik pazara giderseniz, manavdan aldığınız sebze meyveden ve marketten aldığınız bakliyattan daha ucuza geliyor.

Kayınbiraderim organik beslenmiyor. Onlarla aylık gıda giderimizi karşılaştırıyorum. Belki ben bir 50-100 TL fazla ödüyorumdur. O da helal olsun organik gıdaya :) Yıllardır hasta olmuyorum, ilaç parası ile birbirini tolare ediyordur.


ozgu_naz

organiklerin çokta organik olduğuna inanasım gelmiyor. etrafındaki çok geniş alanlarında organik olması lazım. o arazide yetişenin organik tohum olması yetmiyor uçuşan her tohum birbirini etkiliyor. sadece mevsiminde yemeye gayret ediyorum.yazdan domates yapıyorum konserve onu tüketiyoruz. yazlık kurutabildiğim şeyleri kurutuyorum onları pişiriyorum. organik yaşam zor biraz


edamira

bende mevsiminde tüketmeye çalışıyorum ziraat mühendisi dostumuzun ve doktorumuzun tavsiyesi.ama anne olarakda içim içimi kemiriyor acabı mı diyorum


basakboran

çokbilmş istanbul anadolu yakasında bildiğin organik pazar  nerdekedidirkedi

Çokbilmiş'in yokluğunda ben cevaplayayım Çokbilmiş'in kaleminden :) http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/12/eve-organik-siparis-nasl-verilir.html


kedidirkedi

Söz meclisten dışarı, bazı anneler okuyorum, duyuyorum OGYÖH hastalıgına tutulmuşlar. Efendim bu hastalıgın açılımı şöyle: "Organik Gıda Yemezse Ölecek Hastalıgı" :))

Yani, tabi ki yiyip içtiklerimize dikkat ediyorum, mümkün oldugunca her şeyin dogalından yanayım, varsa, ulaşabiliyorsam organiği de olsun ama yoksa da normalini alıyorum arkadaş! Ve bundan da vicdan azabı falan duymuyorum. Budur!


CokBilmis

Eğer organik gıdayı sadece bebek için kullanıyorsanız elbette bir anlamı yok. Bu dünyada kimyasal atıklar yönünden en zehirli olan besin maddesi anne sütüymüş (kaynak: http://www.youtube.com/watch?v=_RoLW7Okkjw). Ben 27 aydır emziriyorum. Çocuğun ek gıda olarak günde 1 kase yediği yemeği organik versem ne olur, vermesem ne olur?

Ayrıca Anadolu toprakları organik gıda yetiştirmeye son derece elverişlidir.

Mesela Amerikan filmlerinde görürüz: Adamlar traktörlerle uçsuz bucaksız mısır tarlalarına girerler. Bu tür büyük tarlalarda elde edilecek ürünün miktarı arttırılmak için her türlü numara yapılabilir.

Ama Anadolu'ya bakacak olursak:
1. Karadeniz bölgesi gibi dağlık ve eğimli arazide yapılan tarım insna gücüne dayalıdır. Verimi arttırmak için yaptığın numaralar bir işe yaramaz. Tohumu genetik olarak değiştirilmiş mısır almadıktan sonra, Karadeniz bölgesinn tarımına güvenirim (GDO'lu tohumlar bildiğim kadarıyla ebder, yani kısır ve dolayısıyla tozlaşma ile çoğalmıyor).
2. Miras hukukumuz tarım arazilerinin küçülmesini engelleyecek kurallar içermez. Dolayısıyla babanın tarlası iki oğlu arasında paylaşıla, paylaşıla gitgide küçülür. Anadolu toprakları içerisinde öyle uçsuz bucaksız tarlalar görülmez. Dolayısıyla bizdeki tarımda verimliliği arttırıcı hormon takviyelerinden ziyade bitki yiyen böcekleri öldürmek için kullanılan zirai ilaçlardan daha çok korkarım ben.

"Türkiye'de kontrol işi becerilemez" diyenlere de cevabım şu olacak: Türkiye'de yetişen organik gıdaların %75'i AB üyesi ülkelere ihraç ediliyor (kaynak: http://diabk.tarim.gov.tr/uzmanl%C4%B1k%20tezi%20se%C3%A7il.pdf)

Ayrıca organik beslenmek ve dolayısıyla organik üretimi teşvik etmek, kendi bedenlerimiz ve çocuklarımızın fiziksel sağlığı açısından önemli olduğu gibi ülkemizin ve dünya topraklarımızın geleceği açısından da çok önemlidir ("organik yedi, kanserden öldü" olabilir belki ama "organik yedi ve ülkesinin topraklarının kimyasal ilaçlarla zehirlenmesine katkı vermedi" de doğrudur)

Bu konuda Ece Temelkuran'ın çok beğendiğim bir yazısı vardır, benimle "organikçi" diye alay edenlere okuturum arada :) Kısa ve öz anlatmış derdini, ben onun kadar iyi yazamıyorum: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/12/organik-besin-yemeli-miyiz.htmlevhamlianne

Merhabalar,
Ben de organik beslenmenin çok önemli olduğuna inanan ve uygulayanlardanım. Sizlere, kendisi ile yeni tanıştığım ipekhanımçiftliğini tavsiye ediyorum. Arkadaşımın doktoru tavsiye etmiş ona da.   www.ipekhanim.com

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/19252276.asp


organiktuketiyorum

7 yıldır organik gıdalarla alakalı çalışmalar yapıyorum bu merakımdan organik gıda çeşitliliği bol olan  sertifikalı ürünler satıyorum sitemde ve ürünler hakkında blog yazıyorum merak edenler bakabilir
sitemin adı:www.organiktuketiyorum.com


Cevaplamak için Üye ol