Alerjik astım

burcumiray soruyor: 8

Kızım, bütün kışı hırıltılı nefes alarak, öksürerek ve burun tıkanıklığıyla geçirdi. Doktorumuz ciğerleri sağlam dedi, geniz eti filmi ve kan da alerji testleri yapıldı. Hepsi temiz çıktı ama çocuk öksürmekten nefes alamıyor ve sürekli hırıltı var. KBB uzmanı alerji için singulair diye bir ilaç verdi, 1 ay kullandık şikayetler azaldı ama ilaç bitince yeniden şikayetlerimiz başladı. KBB umanı kızımın alerjik astım olabileceğini bu nedenle bir alerji uzmanına götürmemizi söyledi. ( kan testleri her zaman doğru sonuç vermeyebiliyormuş.)

Birkaç özel doktor ismi önerdiler fakat ücretler çok uçuk.

İstanbul da özellikle Anadolu yakasında bildiğiniz çocuk alerji bölümü olan hastaneler var mı?, aramızda bu tür şikayetleri olan ya da tanı konmuş olan var mı? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


iflah_olmaz

istanbulda yok ama fiyatı uygun ankarada gerçekten müthiş bir dr.önerebilirim. araştırın derim..

GÜVEN HASTANESİ-HANDE ALP


zeon

Benim büyük oğlumda geçen sene alerjik astım tanısı kondu, bizde kan testi yaptırmıştık bir şey çıkmamıştı. Anadolu yakasında Elif Dağlı ya gittik 3 kere şimdi de memorial hastanesinde Refika hanıma gidiyoruz çok ilgili ve bilgi veren bir doktor tavsiye ederim


nisa2010

alerji için kesinlikle cilt testi yaptırın derim.tıp fakültelerinin alerji immünoloji bölümlerinde çok güzel takipler yapılıyor.


belladona

Akademik Hospital Bülent Karadağ'a gidiyoruz biz. Kendisi olmadığı zamanlarda da Ataşehir Memorial de Refika Hanım' a yönlendiriyor. Tavsiye ederim
GulcanDeniz

Benim oğlumda da 3 yaş civarı alerjik öksürük başlamıştı. Özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında, 80 yaşındaki dedeler gibi köh köh öksürüyordu.

Bizde singulair tek başına yetmemişti. Öksürük dönemlerinde Zyrtec de kullanmak durumunda kalmıştık.
Bizim doktorumuzun söylediği, alerjik öksürüğün gripteki öksürüğün aksine kesilmesi gerektiği idi. Zira öksürük devam ettikçe, alerjik astıma doğru evrilebiliyormuş. Bu nedenle alerjik öksürük bir şekilde durdurulmalı.
Yine doktorumuz, bu tip alerjik öksürüklerin, 4-5 yaş civarında ya da en kötü bir iki sene sonrası azalarak ortadan kalkacağını belirtmişti. Nitekim 5 yaş civarı epey azaldı, bu sene alerji şurubunu toplam 4-5 gün kullanmışızdır. 

Dolayısıyla tek başına çiğneme tableti işe yaramadı bizde. İlk yıllar yanında Zyrtec, sonraları Zaditen kullandık. Doktorunuza bunu da bir sorun derim.

Bir not: Alerji alanı maddi olarak "suistimale" çok açık bir alan. Bu nedenle mümkün olabilirse, en iyisi devlet/üniversite hastanelerinde iyi bir çocuk alerji uzmanı bulabilmeniz.
Biz o şekilde bulmuştuk ve koldan çizilen alerji testine gerek kalamadan (ki oldukça yüklü bir para isteniyor dışarıda), teşhis ve tedavi mümkün olabilmişti. 
Artı, koldan çizilen testin (yanlış hatırlamıyorsam) 5 yaş öncesinde yapılmaması gerektiğini de belirtmişti bizim çocuk alerji uzmanımız.

Geçmiş olsun. Umarım kısa sürede atlatırsınız.


nurus

geçmiş olsun..kızımda 3 yaşından sonra gördük bu belirtileri..IgA eksikliği de var..bu kış sürekli hastaydı..geniz eti kontrolümüz var yakınlarda..


Yonca Tabak'ın Çocuklar ve Alerji isimli kitabını mutlaka okuyun...

biz daha hastalıkları atlatamadığımız için henüz bir tedavi aşamasına gelemedik..


ilke_esma

Göztepe egitim arastirma hastanesinde alerji poliklinigi var..arkadasim oglunu götürüyor cok memnunlar dr mustafa arga. Geçmiş olsun..


skisac

Liv Hospital'da çocuk alerjisi doktoru Ahmet Akçay'a götürüyoruz.

Deri üzerinden yapılan alerji testi ve özellikle geceleri olan kuru öksürük, üst üste hapşırma belirtilerdi.

Oral aşıya başladık, singuluar yada once air şase kullanıyoruz gece, bir süre hapşırmasına iyi gelen aures şurupta kullandık.

Süt alerjisi olan çocuklarda ileride astım olma olasılığı yüksek oluyor aslında süt alerjisi teşhisi koyulduğunda alerji doktoru ile takibe başlamak çok daha iyi olur.

Genetik yatkınlıkta yüksek oluyor.

Bizim doktorumuz kan testinden ziyade deri testinin sağlıklı sonuç verdiğini belirtmişti, herkesin yorumu da farklı demek bu konuya :)
ancak tek başına test sonucu değil, çocuktaki belirtiler ile beraber olması gerekiyor.
Bizim test sonucunda toz alerjisi çok şiddetli, aynı şiddette olmasa da polen alerjisi de vardır.


Cevaplamak için Üye ol