Sünnet Sonrası İlk Hafta ve Sünnetin Psikolojik Sonuçları

YesilAnne soruyor: 10

Tenten, sağlık zorunluluğu nedeni ile tam 21,5 aylık iken sünnet operasyonu geçirecek. 


Bizi, iyileşme süreci ve sonraki dönem çok endişelendiriyor. Neredeyse 2 yaşında olduğu için çok sınır ve kritik bir yaşta sünnet olacağı yönündeki düşüncelerimiz, bu endişelerimizi daha da perçinliyor. Fakat bunun bir zorunluluk olması ve operasyonun genel anestezi altında yapılacak olması nedeniyle, doktorumuzun tam olarak etkilenmeyeceği yönündeki söylemi bir teselli..

Ancak Tenten yaşıtları gibi normal olarak artık tamamen pipi, kaka, çiş olgularının farkında olduğu için, uyandığında acılı/ ağrılı bir pipi ile karşılaştığında ona bu durumu nasıl açıklayacağımızı ve onun bu durumu nasıl karşılayacağını düşündükçe uykularım kaçıyor.

Bir de bu kadar hareketli bir dönemde sünnet olacak olması ayrı bir hayıflanma nedeni maalesef..

Özellikle 2 yaş döneminde bebekleri ya da yakınlarının çocukları sünnet olmuş arkadaşlara sormak istiyorum:

  • Operasyon bittikten ve ağrılar başladıktan sonra, çocuğunuz nasıl bir tepki verdi ve siz bu durumu çocuğunuza nasıl açıkladınız? Çocuğunuzu, özellikle ilk gün yatakta yatması için nasıl ikna edebildiniz?

  • İlk 10 gün bakım ve güvenlik önlemleri olarak ne gibi tecrübeler ve sıkıntılar yaşadınız? Çocuğunuz hala bezli miydi ve bu durumun avantajlarını gördünüz mü?

  • Sünnet yarası tamamen iyileştikten sonra, çocuğunuz fiziksel ve psikolojik açıdan hemen normal hayata dönebildi mi? Yahut alt değiştirirken, yıkanırken vb.. durumlarda pipisi ile ilgili korkular, fevri hareketler yaşadı mı? Bu durumda ne yaptınız? Bu durum ne kadar sürdü, pedagog yardımına ihtiyaç duydunuz mu?
Karşılaşacağımız olumsuz durumlara tamamen hazırlıklı olmak istiyoruz.

Şimdiden teşekkür ederim.

Sevgiler

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


CiciAnne

Hiç bilgim yok fakat Allah yardımcınız olsun demek istedim.

Umarım kolay atlatırsınız, düşündüğünüz kadar bunaltmaz sizi bu durum. Geçmiş olsun.


YesilAnne

Çok teşekkürler Mabel.. Umarım .. Duaya ihtiyacımız olduğu kesin..


YesilAnne

Burcu_Ayaz, cevap için çok teşekkür ederim.. Bakalım başka nasıl açıklamalar gelecek. Çok sağ ol.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Şimdiden geçmiş olsun.


aysesat

yeşil annem yiğit tam 18 aylıkken sünnet oldu.bir sağlık problemi yoktu.fakat sonrası olur diye korktuğum için yaptırmıştım..

yiğit genel değil lokal anestezi ile oldu. uyuşuk geçince 1 saat bir zorluğumuz oldu..acısını hisstti..o da pipi,çiş gibi kavramların farkındaydı.
pipisinin acıdığını biliyordu ağrı kesicilerle 1 saatlik bir zorluk yaşadık inan...

sonraki 10 gün de kaka temizleme işleminde ,pansumanlarda canı yandı ama öyle çok kafaya takılacak bir operasyon olmadığını bil canım...

yiğit bu zorluğu çekti fakat aynı zamnada sünnet olan bir arkadaşın çocuğu hiç ağlamamış bile..
bezden çıkmadıkları için pipiye sürtünmüyor bile ..yürümek,emeklemek hiç zor,engel değil,yatması gerekmiyor...

hiç korkulacak bişey olmadığını belirtmek isterim
kolaylıklar dilerim kuzuya ve sana....tugba_doruk

Doruk da tam 20 gün önce genel anesteziyle sünnet oldu.Senin yaşadığın endişeleri çok iyi anlıyorum.
Doruk ilk iki gün çok iyiydi.İlk gün yatması konusunda hiçbir şey yapamadım.Normalde neler yapıyorsa aynı şekilde devam etti ki çok hareketlidir:)İkinci gün sargısı açılırken canı çok yandı ve ondan sonra da 1 hafta kadar bezini değiştirirken sorun yaşadık.Tekrar acımasından korkuyordu.Hep böyle devam edecek diye çok korktum ama neyse ki şimdi kolayca değiştirebiliyorum bezini.Bizim doktorumuz 1 hafta banyo yapmasın demişti.1 hafta sonra banyo yaptırırken çok mutluydu.
Dilerim sorunsuz atlatırsınız.Şimdiden gemiş olsun.


tulin

Biz Tuna 15 gunlukken, Tunc da 1 aylikken sunnet ettirdik, cok da rahat ettik.. ne anestezi, ne ilac, ne baska birsey.. Tuncun sargisi erken dustugu icin hafif bri kanamasi oldu surtunme yuzunden ama yine de ikisi de 1 gun icinde iyilestiler.sargi dedigimiz sey de strec film gibi birsey, kendiliginden dusuyor... acma kapama derdi olmamisti.. bezini de her zamanki gibi degistirmistik, hatta cis iyilestiriyor... .. 2 yas dolaylarinda sunnet olan arkadas bebelerinden bildigim kadari ile onlarin da iyilesme surelerinin cok kisa surdugu. anestezi nedeniyle biraz sarsiliyorlar, ameliyat oncesi sonrasi birsey yememek-icmemek gibi sıkıntilara tahammulsuzler, bir de tabii ki acinin cok farkinda olduklari icin surekli sorguluyorlar... eller de hep orada..

ama dedigim gibi hizli iyilestikleri icin uzun surmuyor bu sıkıntilar, zaten agri kesici alabilirler belki birkac gun... onemli olan cok basit ve net aciklamalarla onlari bilissel ve duygusal olarak da rahatlatmak. tugba-doruk'un aksine biz hemen banyo yapabilmistik, belki  bizimkiler cok hizla iyilestikleri icindir hatirlamiyorum...

cok kolay gelsin, simdiden gecmis olsun, umarim cok rahatlikla, saglikla atlatirsiniz!


keremseda

yeşil anne bende bu yaz yaptırdım sünneti,benimkide 3 yaşındaydı,ama bezlı olması avantak dıye duymuştum,hanı ılk zamanlar korkup çiş yapmama gibi durumları olmuyomuş,kerem yüzeysel bi anestezıyle oldu sünnet,kendindeydi ama farkında degıldı bişeyın,ben pipipyi temizledi dr amca demiştim,sargı acıldıgında cok agladı,yoksa hiç sorun olmadı,gözümde o kadar büyütüyodum ki,banyoyu üç gün sonra ama hergün yaptırdım,kabukların filan ıyıleşmesine cok yararı oldu,şimdiden geçmiş olsun,düşündüğün kadar bile olmuycak inan.annevebebis

eğer pipi beze değmesin diye tutturursa, köpük bardaklardan alıp taban kısmını keserek pipinin etrafına yerleştirip öyle bezini bağlayabilirsiniz. muhtemelen gerek olmaz ama çocuğunuz hassas olur da değmesin isterse diye fikir veremek istedim. Biz sünnetimizi 3 aylıkken olduk. Şimdi bir şansım daha olsa, doğumdan sonraki 1 hafta 15 gün içinde yaptırırdım.


YesilAnne

aysesat, çok teşekkürler. Biz tıp fakültesinde yaptıracağız sünneti ve bize yenidoğan hariç 6 yaş altı çocuklara kesinlikle lokal anestezi yapmadıklarını söylediler. Biz de kabul ettik.. Umarım bizim de sünnet sonrası Yiğit gibi rahat geçer. Çok sağol cevap için :)tugba_doruk, sanırım benzer tecrübeleri yaşamamız kaçınılmaz bu durumda.. Tenten' de çok fazla hareketli ve sıksık evin içinde koşarken vb. düşüyor. En çok da bundan korkuyorum ve aslında bundan daha çok psikoljik etkiden korkuyorum.. Şuan oğlunuzda hiç bir korku belirtisi kalmamaış olması beni çok rahatlattı.. Cevap için çok teşekkürler.


tulin, evet yeni doğan sünnetinde iyileşme süreci vb.. çok rahat geçiyormuş cidden. Ama işte bizim maalesef böyle oldu. Tenten 1 aylıkken pipide darlık sonucu enfeksiyon olmuştu. Daha sonra 7 aylıkken oldu. Ama her iki durumda da bize sünnete gerek olmadığını hatta aslında sağlık zorunluluğu olmadığı sürece, 6 yaştan önce sünneti tıp fakültesi olarak çok da önermediklerini, o dönemde de Tenten için henüz çok fazla sağlık zorunluluğunun olmadığını söylediler. Bir daha tekrarlarsa sünnet önerebileceklerini söylediler. Şimdi keşke diyorum, daha bir aylıkken biz yaptırmak istiyoruz deseydik.. Dediğin gibi anestezi ve öncesi ve sonraki yeme-içme yasağı ve herşeyin bilincinde olacak olması beni çok endişelendiriyor. Cevap için çok teşekkürler..


kerem_seda, cevap için çok teşekkürler. Anlaşılan sargıdan açıldığında canı yanacak.. Çok sinir bozucu gerçekten. Banyonun iyileştirici etkisi olması çok mantıklı. Yasaktan sonra her gün banyoya devam o zaman. Sağolasın..


annevebebişi, fikir için çok teşekkürler. Doktora danışacağım ve herhalukarda köpük bardak bulunduracağım evde. Çok sağol. 

Aysegul_Yağmur_Irmak, iyi dileklerin için çok teşekkür ederim.Cevaplamak için Üye ol