Sünnet Sonrası İlk Hafta ve Sünnetin Psikolojik Sonuçları

YesilAnne soruyor: 7

Tenten, sağlık zorunluluğu nedeni ile tam 21,5 aylık iken sünnet operasyonu geçirecek. 


Bizi, iyileşme süreci ve sonraki dönem çok endişelendiriyor. Neredeyse 2 yaşında olduğu için çok sınır ve kritik bir yaşta sünnet olacağı yönündeki düşüncelerimiz, bu endişelerimizi daha da perçinliyor. Fakat bunun bir zorunluluk olması ve operasyonun genel anestezi altında yapılacak olması nedeniyle, doktorumuzun tam olarak etkilenmeyeceği yönündeki söylemi bir teselli..

Ancak Tenten yaşıtları gibi normal olarak artık tamamen pipi, kaka, çiş olgularının farkında olduğu için, uyandığında acılı/ ağrılı bir pipi ile karşılaştığında ona bu durumu nasıl açıklayacağımızı ve onun bu durumu nasıl karşılayacağını düşündükçe uykularım kaçıyor.

Bir de bu kadar hareketli bir dönemde sünnet olacak olması ayrı bir hayıflanma nedeni maalesef..

Özellikle 2 yaş döneminde bebekleri ya da yakınlarının çocukları sünnet olmuş arkadaşlara sormak istiyorum:

  • Operasyon bittikten ve ağrılar başladıktan sonra, çocuğunuz nasıl bir tepki verdi ve siz bu durumu çocuğunuza nasıl açıkladınız? Çocuğunuzu, özellikle ilk gün yatakta yatması için nasıl ikna edebildiniz?

  • İlk 10 gün bakım ve güvenlik önlemleri olarak ne gibi tecrübeler ve sıkıntılar yaşadınız? Çocuğunuz hala bezli miydi ve bu durumun avantajlarını gördünüz mü?

  • Sünnet yarası tamamen iyileştikten sonra, çocuğunuz fiziksel ve psikolojik açıdan hemen normal hayata dönebildi mi? Yahut alt değiştirirken, yıkanırken vb.. durumlarda pipisi ile ilgili korkular, fevri hareketler yaşadı mı? Bu durumda ne yaptınız? Bu durum ne kadar sürdü, pedagog yardımına ihtiyaç duydunuz mu?
Karşılaşacağımız olumsuz durumlara tamamen hazırlıklı olmak istiyoruz.

Şimdiden teşekkür ederim.

Sevgiler

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


tugba_doruk

Evet ben nasıl unutmusum köpük bardağı.Sargı çıktıktan sonra köpük bardak kurtardı bizi:)


senayc

Yeşil anne,
Yiğit 21 aylıkken sünnet oldu,lokal anestezi,plastik kıskaç yöntemiyle. Bezliydi,sünnet sonrası köpük bardaklardan yaklaşık 1 hafta kadar kullandık.

Sünnet olurken bir korku yaşamadı. Sünnet sırasında biz kendimiz tuttuk,cerrah bizim yanımızda yaptı işlemi. Sünnet sonrası 2-3 saat uyuşukluk geçmediği için gülüp oynuyordu ve çok hareketliydi.

anestezinin etkisi geçtikten sonra canı acımaya başladı ve pipim acıyoooo diye ağladı. Ağrı kesici verdik, ibüfen+calpol dü sanırım dönüşümlü verdik,doktor önerisiyle. Gece uyandığı oldu, özellikle ilk gece ve ertesi gün zor geçti.  Çok hareket etmek istemedi,canı yanıyordu çünkü yürüken. Neredeyse sonraki 36 saat kucağımda geçirdi.  Sonraki günler zaman zaman acısı oldu, olduğunu söylüyordu zaten, ağrı kesici veriyorduk hemen.

Bir süre,doktor da söylemişti zaten, kendini koruyacak şekilde paytak paytak yürüdü, acızı geçip iyileştikçe eski haline döndü.
Çiş,kaka hiç sorun olmadı.

Bugünkü aklım olsa göbeği düşer düzmez yaptırırdım. Ama yapılması sağlığı için gerekliydi,mecburen yaptırdık.

Şimdiden çok geçmiş olsun diliyorum.
http://www.kolaysunnet.com/kolay-sunnet/plastik-kiskac-yontemi/sunnet.aspx

Bu web sitesinin sahibi olan doktor yapmıştı. sayfa da bilgilendirici bir sayfa,göz at istersen.


YesilAnne

senayc, cevabın için çok teşekkürler.


Biz de operasyonu yapacak doktora plastik kıskaç yöntemini sorduk fakat, tıp fakültesi olarak sadece hem genel anestezi hem de normal cerrahi operasyon yaptıklarını söyledi. Bir de plastik kıskaç yönteminde doktor çok önemli sanırım. Ankara' da yaşıyor olsaydık, hiç düşünmez gözümüz kapalı sizin yaptırdığınız cerraha başvururduk diye düşünüyorum. Web sitesini inceledim ve o kadar net açıklanmış ki her şey, hiç soru işareti kalmıyor kafada..

Demek ki köpük bardak mutlaka edineceğiz. İyi ki ailelere haber verdik ve gelecekler, zira belli ki Tenten ilk günler benim kucağımdan inmeyecek ve çok yardıma ihtiyacım olacak..

Önerilerin için çok teşekkürler :) Heyecanlıyım çok..


GAMZEVEAKAD

yesıl anne gunaydın.bende akadı 9 aylıkken erkek bebeklerde sunnetın cok faydalı oldugunu bıldıgımden ve doktorumuzdan bu sekılde sureklı duyum aldıgımızdan dolayı tamamen kendı ıstegımızle ve ılerıde sıkıntı yasamaması acısından cocuk cerrahı muzaffer zorlu beye kendı klınıgınde sunnet ettırdık ve tamamen local anestezı ıle cunku ınan bunun oncesınde bende cok arastırma yaptım antalyada cocugunu sunnet ettıren cok kısyle gorustum arastırdım ve hemen hemen herkes muzaffer beyı tercıh etmıstı ve kımse sorun yasamadıgını ılettı gercektende ısınde ozellıklede sunnet konusunda üstat bır cerrah.
ve edınfıgım bılgılere gore sunnet ıcın zorunlu olmadıgı surece genel anestezıyı ozellıkle 4 yas altı cocuklarda kesınlıkle tercıh etmıyorlar  kı bende asla genel anestezı almasını ıstemezdım o yuzdende muzaffer beyı bu konudan dolayı daha cok tercıh ettım.
aynen onunda anlattıgı gıbı yaklasık 30-45 dk lık bır operasyonla akad gulup oynarken yaptı bıtırdı ve sonrasında hıc bır komplıkasyonda yasamadık cok kolay ve rahat bır surectı.bezlıydık sadece gunde 3 kez bır krem verdı onu surduk hepsı bu.
sana ve tentene cabucak gecıcek sorunsuz agrısız basarılı bır operasyon dılıyorum ıcını ferah tut arkadasım.


YesilAnne

GAMZEVEAKAD, cevabın için çok teşekkür ederim. Başında biz de lokal anestezi konusunda hemfikirdik ve ısrarcıydık fakat bize de Akdeniz Üni. Tıp Fakültesi Hastanesi' nde dediler ki, normal cerrahi operasyonda 1-6 yaş arası çocuklarda kesinlikle lokal anestezinin çok sakıncalı olduğunu, hele ki Tenten dönemindeki bir çocuğun ''dur, sakin ol, bitti'' gibi uyarı ve telkinlerden anlasa bile, yaş dönemi gereği buna uymayacağı ve bunun sonucunda da tehlikeli bir operasyona mahal verileceğinden, kesinlikle hastane prensibi olarak sadece genel anestezi uygulayacaklarını bize kesin bir dille anlatılınca ve biz de üzerinde oturup, düşünüp, risk değerlendirmesi yapınca, mantıklı olanın bu yöntem olduğuna karar verdik.


Fakat senayc' nin bahsettiği kıskaç yöntemi, gerçekten lokal anestezi konusunda en risksiz yöntem gibi geldi bana. Ama onu da yapacak cerrahı iyi seçmek gerekir. Onun dışındaki klasik/geleneksel cerrahi yöntem için ve Tenten' i göz önüne alıyorsak, kesinlikle lokal anestezi de çok tehlikeli durumlar doğabilir. Çünkü bu aşamada Tenten' e iki kez sonda takıldı ve gerçekten berbat bir deneyimdi. Son zamanlardaki sonda ve pipi muayenelerinden dolayı Tenten maalesef bu konuda çok hassaslaştı. Şuan altını ben ya da babası değiştirirken bile pipisini kontrol etmemize izin vermiyor ki lokal anestezi ile sünnete izin versin :)

Keşke diyorum 1 yaş öncesi yaptırmış olsaydık da genel anesteziye ihtiyaç duyulmasaydı.. 

Sünnet operasyonunu Akdeniz Üni. Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güngör Karagüzel yapacak. Bütün bunları kendisiyle konuştuk ve genel anestezi konusunda ikna olduk.


GAMZEVEAKAD

Evet soyledıklerınde cok haklısın sız zaten gereken herseyı konusup halletmıssınız ve emın ellerdesınız anladıgım kadarıyla bundan sonrası artık hayırlısyla sorunsuz bır sekılde atlatmak kalmıs bu operasyonu oda oyle olacak zaten hıc dert etme.
cok opuyorum senı ve tentenımı:))


YesilAnne

Çok teşekkürler. Sağolasın :) Sevgiler
Cevaplamak için Üye ol