ek gıda

dilakuzusu soruyor: 8

Merhaba.Kızım 5 ay bir haftalık ,doktorumuz 1 hafta sonra ek gıdaya geçmemizi önerdi.Biraz tedirginim.Neyle başlayacağımı az çok biliyorum fakat neyden ne miktarda vereceğimi,nasıl artıracağımı ve hangi saatlerde vermeme gerektiği hakkında çok fikrim yok,ayrıca lbne peynir ve bebe bisküvisi kullanmalı mıyım bu konuda kararsızım.yardımlrınızı bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


esrasena

canım önce pürelerle başlamalısın.Elma püresi,hem de tam mevsiminde,armut püresi de verebilirsin.mandalina-portakal-muz 9.aydan sonra.Labne ve bebe bisküvisi için çok erken,kahvaltı karışımlarına kilo alımına göre 7.8. aydan sonra başlanıyor.Önce püreler ardından 6.aydan itibaren yoğurt vermeye başlayabilirsin.Ek gıdayı aç olduğu zamanlarda ver,süt ya da mama yedikten sonra istemeyecektir çünkü...


nerec

hayırlı olsun,
biz de tam 5 ay 1 haftalıkken ek gıdaya başladık. ilk hafta sadece akşamları muhallebi ile başladık, ikinci hafta buna öğlenleri sulu sebze çorbası eklendi, üçüncü haftada da akşamüstü meyve püresine geçeceğiz. tabi her doktorun ek gıda verme yöntemi farklı... sebze çorbasını 2. hafta daha az sulu yapıp zeytinyağı ilave ederek, 3. haftadan itibaren de içine mevsim sebzelerinden eklemeler yaparak çeşitlendireceğiz. ek gıda yanında su vermeye de başladık... yoğurt ve kahvaltıyı doktorumuz henüz vermedi.

ben de ek gıdaya geçişte tedirgindim ama bir şekilde yoluna giriyor... kolay gelsin.


dilakuzusu

yardımlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkürler.sanırım içim rahatladı.bakalım bizim ufaklık ek gıdalara nasıl tepki verecek...


barbarosumm

BENDE ÇOK TEDİRGİNİM YA ANNE SÜTÜ KOLAYDI KORKUYORUM NEDENSE:(hilaldefne

Bizim doktorumuz da elma suyu ile başla, kabızlık olursa armut suyu ver dedi. bir iki hafta sonra yoğurt, bir hafta sonra da muhallebiye geçersin dedi.. dedi ama Defne, açken verdiğim halde elma suyunu yutmuyor.. armut ile karıştırıp verdim yine yutmadı. kaşık gelince ağzını açıyor ama kaşığı ağzından çıkartınca olduğu gibi çıkarıyor verdiğimi. yutma ile ilgili problemimiz var. biberona koydum elma suyunu, güzelce içti.. sorun kaşık mı yoksa meyvenin tadı mı bilemiyorum? bazı doktorlar sebze püresi ile başlıyorlar mesela. sebze mi denesem? yoğurt mu versem. kafam karıştı... işi inada bindirmek istemiyorum ama kaşığa da alışması lazım..


septik

ethimos;kişisel fikrim, bebeğiniz henüz ek gıdaya hazır değil gibi.yutma refleksi tam gelişmemiş bebekler biraz daha sonra başlayabiliyor.her çocuğun yutma refleksi farklı zamanlarda gelişiyor.1-2 gün ara verip tekrar denemek lazım bence.


corneglia

Ben ek gıdaya geçiş deneyimlerimi blogumda paylaştım. Belki işinize yarar. www.laraninmamalari.blogspot.com


elfpnrckr

http://www.guncelanne.com/ek-gidaya-gecis/ belki bu yazı işinize yarar


Cevaplamak için Üye ol