yer ve halı temizliği

candasinannesi soruyor: 10

15günde 1 temizlikçi kadın alıyorum, halıları Kosla ile, yerleri Marc sabun bazlı ile siliyor.

Arap sabunu almıyorum, çünkü atık kızartma yağlarından yapılıyor. Oğlum da emekliyor bi yandan.

Ben de endişeliyim niye diye sorarsanız: yerlerde deterjan kalıntısı kalıyor, oğlum emekliyor,eline bulaşıyor, elini ağzına sokuyor diye.

Çokmu evhamlıyım? kafayı yemek üzereyim

Nolur yardım???

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ozlemada7

Bi de uzerine sirkeli suyla sildirin,ben oyle yapiyorum,umarim ise yariyordur.


candasinannesi

benim temizlikçi kadın tuhaf , sirkeli suyla silmez ki kokar diye

diyceksiniz niye alıyosun ,e temiz yapıyo napıyım başka bulamadım

 


ozlemada7

Bi sure sonra koku kayboluyor,ben elma sirkesi kullaniyorum,kokusu daha hafif,ayrica siz istedikten sonra yapmak zorunda bence.


candasinannesi

halılar arapsabunu ile siliniyomu? sonra durulamak gerekirmi?

 

bide sıvı arap sabunu hangisini önerirsiniz? en saf katkısız kokuuz olanı sizce hangisi?

ben de arapsabunu almak istiorum, ama atık kızartma yağlarından yapılıyodur diye şüphedeyim:(


Tibetinannesi

Ayni deterjan kimyasal takintis bendede var, evin her yerinde sodasan yada klar urunlerini kullaniyorum tavsiye ederim. Halilarida camasirlarini yikadigim haci sakir granul sabunla sildiriyorum.candasinannesi

ben de yerleri MArc sabun bazlı ile sildiriyorum ve kutusunun üzerinde durulamaya gerek yok yazıyor. 

Halıları da beyaz sabun ile sildiriyorum.

 


eloskovecanuk

ben arap sabunu kullanıyorum, ve bir çok ziraatçiler, kimyacılar da öneriyor, dediğiniz gibi atık yağ olayını duymadım ama olabilir de tabi.
 
Diğer temizleyiciler direk kimyasal zehir öyle üzerinden bir kez durulamayla yokolacağını pek sanmıyorum. Tv ye çıkan bir ziraaat müh. deterjanla yıkadığınız bir çay kaşığının tamamen durulanması için 18 lt su harcamanız gerekir demişti, o günden sonra elde bulaşıklarımı da yeşil sabunla yıkıyorum.Bir de ürün ne kadar konsantre ise, ne kadar süper temizlediğini iddia ediyorsa o kadar zehirlidir.Biraz daha fizksel güç ile kimyasal kullanmadan da temizlik elde edilebilir . Yani biryerde kurumuş bir kir varsa daha fazla deterjan sıkmak yerine süngerin tersi ile biraz dhaa fazla abanabiliriz:)

Yerlerde aşırı yapışmış kurumuş kir yoksa karbonat ve elma sirkesi en kolay çözüm kesinlikle koku falan kalmıyor, bir kaç kere deneyin koku olmadığını zaten farkedeceksiniz. Biraz arapsabunu da ekliyorum zaman zaman...
 
Halı için de beyaz sabunlu su ile silip, elma sirkeli su ile duruluyorum.Ve yine kesinlikle koku olmuyor, merak etmeyin:)


emrekerem

size hak veriyorum candaşınannesi  ben de sizin gibi düşündüğüm için evimde kullandığım tüm kimyasallrı bırakyım.sadece organik ürünleri kullanıyorum.çamaşır ,bulaşık,yer temizleyiciler,lavabolar,halılar ve tüllerimi kiçin kimyasal ürünleri bıraktım.size bir makale paylaşıyorum.ürünleri adını isterseniz paylaşırım.


* Evlerimizde kullandığımız kimyasal içerikli detarjanlar, kanserde tutunda, kısırlığa kadar pek çok hastalığa sebebiyet veriyor.
* Börek rahatsızlıkarına sebep oluyorlar.
* Akciğer hastalıklarının bir kısmının sebebi, yine evde kullanılan kimyasal içerikli detrerjanlar.
* Özellikle allerjisi olan insalar için oldukça tehlikeli olabilir.
* Doğumsal anomalilere sebebiyet verebilir.
* Üstelik inanması zor da olsai psikolojik bozukluklara dahi sebebiyet verebilir.
* Ev temizlik maddelerinde va bazı kozmetik ürünlerinde bulunan PFC( Per Flora Kimyasal)  isimli bir madde kadınlarda doğurganlığı azaltıyor.  Üstelik PFC adındaki bu madde normalde su kir ve yağa dayanıklı tekstil ve deri üretimnde kullanılıyor. Kozmetik alada ise, tırnak cilası, diş macunu, cilt nemlendirici gibi, pek çoğumuzun kullandığı kozmetik ürünlerde de kullanılan bir madde.
* Gebelik süresince, evinde veya bahçes,inde zararlı böceklerin öldürülmesi için kullanılan malzemelerden dolayı, doğacak çocukta lösemi görülme riski oldukça artıyor.
* Fırın Temizleyici, Lavabo açıcı ve Tuvalet temizleyici en tehlikeli temizlik malzemeleri gurubunda.
* Özellikle bazı temizlik maddelerin karıştırılması (Çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi) zehirli bir gaz oluşmasına neden olur. Bu gazın solunması sonucu, kısa süreli b,ile maruz kalınmasına rağmen, astım gibi ciddi bir hastalığın belirtilerine ve ciddi solunum problemlerine neden olur.
* Metal Parlatıcılara kısa süreli maruz kalmalarda, geçici göz buğulanmasına, uzun süreli maruz kalmalarda ise, deri,böbrek,sinir sistemi ve kalıcı göz hastalıklarına sebep olur.
* Cam temizleyiciler, gözlerde tahriş, baş ağrısı ve akciğer tahribatına neden olur.
* Dezenfektanlar, aşındırıcı kimyasallar içerdiğinden, ishal, bayılma, baş dönmesi, böbrek ve karaciğer hasasrlarına neden olur.b3eriberi

merhaba beende ankarada gündelik ev işlerine gidiyorum haftalık belirli işlerim vardır geri kalan günelrimi doldurmak istiyorum teşekürleer


nisabahar

ücretiniz nekadar öğrenebilirmiyim?Cevaplamak için Üye ol