gece uyanmaları- emzirmeyi kesme

bnycan soruyor: 9

şimdiye kadar hep gecede emzireyim, yararlansın diyordum ama artık bu alışkanlık uyanmalarına dönüştü ve çok sıklaştı özellikle gece 3 ten sabah 6.30 a kadar. artık emzşrmeleri kesmeyi düşünüyorum. bunu kademeli nasıl yapmalıyım. ( bir de hala aynı odada ama kendi yatağında yatıyor ve onu odasına taşımanın vakti geldi sanırım. nasıl yapmalıyım )

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


dorukbebeginmelegiyim

ayrıca sadecememe emiyoruz hiçbir ek gıdayıkabul etmiyor,kaşık fobisi basladı ilaçlardan dolayı, bir kaşık çorba bile veremiyorum bazen sinirlenip zorla vermeyi deniyorum, ozamanda cok hırcınlasıyor,sonra üzülüpbırakıyorum.13ayı gectik sadece ve sadece anne sütüyle besleniyor ,yetiyormu eytmiyormu bilemiyorum ,ac mı kalıyor diye üzülüyorum ,9kiloyuz aklıma geldikçe mahvoluyorum, biberonu agzına sürmüyor, emzik almıyor, hatta su bile istemez onu bile cok nadir içiyor. napacagım bilemiyorum, oluruna bırakayım diyorum emebildiği kadar emsin ona yetiyordur diyorum, ek gıda konusunda da ıssrar etmeyim diyorum ama cok zayıfız kilosunu gördükcede içim acıyor,gelişimi iyi değil diye korkuyorum.çünkü zeka beslenmeyle şekilleniyor, büyüme ise uykuda gercekleşiyor;bizde her ikiside yok.    Soruyorum  sizce ne yapmalıyım arkadaşlar????


CokBilmis

2 yaşına kadar SADECE anne sütü ile beslenerek, sağlıklı bir şekilde büyüyebilir.
Dr. Kadir Tuğcu, kendi hastalarından 5 annenin 2 yaşına kadar SADECE anne sütü verdiğini söylüyor: http://mail.anneoluncaanladim.net/forum/forum_posts.asp?TID=9732&title=emzirme

Kaşık fobisi varsa elinizle beslemenizi tavsiye ederim. Püreyi bile elinizle verebilirsiniz. Anne parmağına "hayır" demeyecektir :)


fistikcik

Evet, elle beslemeyi deneyin diyorum ben de... Ve bırakın kendisi birşeyler kemirsin. Eline tutuşturun, isterse yere atsın, isterse üzerine sürsün, bırakın oynasın. Bir süre sonra o "oynadığı" yemeği kendisi yiyecektir.
Asla yemesi için zorlamayın, ters teper. Kilosu da sizin düşündüğünüz gibi "çok zayıf" değil. Doktorumuz bebeğin 1 yaşında 9,5 kilo olması gerektiğini söylemişti. Bebeğiniz 9 kiloymuş, olması gerekenin biraz altında belki ama her çocuk bir değildir. Belki sizinki boya veriyordur, çok hareketlidir...
Çokbilmiş'e katılıyorum, anne sütü  2 yaşına kadar yeter. Siz emzirmeye devam edin, ne kadar yediğiyle ilgili stres olmaktan vazgeçin.


ceylinimmm

Cokbilmis cook denedim ama ne yazikki ayni kanlsr icinde kaliyo memem ole ki artik biberonlarin emzigini koparmaya basladi verirsem benimkide gidecek

turuncu bende ayniyim yazik meme ariyo heryere bakiyo esofmanimi bile indirmeye calisiyo borde bi kac gundur sagdan soldan mendil falan bulup uykusunda eliyle parmaklariyla oynuyor yuzune kapatiyot agzina aliyor sanirim memeden hayir yok bari kendime biseyler buluyum diyor ama sonunda yine aglamaya basliyor sute bi alissa su iciyor biberondan ama sut icmiyorCokBilmis

@ ceylinimmm: Yanlış anlama ama bence sen gerginsin ve kızın da bunu hissediyor. Bütün asabiliği o yüzden. Ama kendinde suç arama. Yaşam şartları bunu gerektiriyor olabilir. Herkesin kaderinde bazı olumsuzluklar oluyor. İnşallah senin kızının yaşayacağı en büyük olumsuzluk da bu olsun. Her şey mükemmel gitmiyor hayatta ne yazık ki...


feyzak

benimde 11 aylık kızım var gündüzleri emmiyor çok denedim ama 1-2 dk emip sonra kalkıp gitmeye çalışıyor gece uyumadan öncede bebekler için olan çaylardan içiyor yataga yatırdıgım anda onu vermemi bekliyor gece 12 gibi ve sabah 6 gibi uyanp meme emmek istiyor gündüzleri emmediği için sütüm azalıyor mudur gece uyandığında takviye birşey vermem gerekir mi?


CokBilmis

Ben 4. ayından itibaren gece hiç beslemedim. 30. ayında ve hala sütüm geliyor. Memeler çok akıllı. Bebeğin her gün düzenli olarak emdikleri saatte doluyorlar.


feyzak

@cokbilmis peki sağıyor mudunuz sütünüzü falan azalıcak sütüm geceleri onu doyurmmazlık yapıcak diye korkuyorum.Geceleri yatmadan önce yerse muhallebi yedirmeye çalışıyorum bebelac muhallebi onu yemezse uyurken biberonla veriyorum gece acıkmasın diye bilmiyorum iyimi yapıyorum


CokBilmis

Ben 4. ayda gece beslenmesini kestim ve ondan sonra da gece hiç sağmadım. 8. aya kadar gece 11'de uykusunda emziriyordum. 8. ay'da onu da kestim. 30 aylık ve hala emiyor. Günde 1 kere bile emdiği zamanalr oldu. Süt, çocuk emdikçe geliyor.

ÜStelik de erken uyur kızım. Gece en son yoğurt filan yerdi. Hala akşam yemeği yemez. EN son 5'te yemek yer. Akşam yatana kadar salata, yoğurt, kuru yemiş, meyve atıştırır. Sabaha kadar da uyanmadan uyur (hastalık, büyüme atağı, genel bir huysuzluk gibi anormal bir durumu yoksa gece uyanmaz).

Kızıma asla muhallebi yedirmedim. Toplamda 4-5 defa sütlaç yemiştir şimdiye kadar sanırım ama o da akşam yatmadan önce vermedim.

Asla vermedim dedim ama şimdi aklıma geldi 6-12 ay arasında bazen uyku saati kaçınca akşam yemeği yemek istemiyordu. O zamanlar pişirmesi kolay, bebek için de yemesi kolay diye şekersiz muhallebi gibi bir şeyler pişiriyordum ama onu da bebek gece uyanmasın diye yapmamıştım.

Sonuç olarak gün içinde iyi beslenen bir bebeğin, gece açlıktan uyanmayacağını düşünüyorum. Gece yatmadan önce yenen yemek (eğer anne sütü değilse) sadece hazımsızlık yapar bence...Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Bebeğim uyurken yüzüstü dönüyor 1

damlaayv 5A
Son: zehrashn,

Uykuya dalma problemi 11

Memede uyumak 4

eysanada_2901
Son: ayazlali,

Tuvalet eğitimi 9

s_gur_s 2Y
Son: s_gur_s,