pişik, çatlak ? ?

p_nar soruyor: 3

Merhaba,

Sanırım demir damlasına başladığımız için son günlerde kaka sayısı azaldı. Biraz koyulaştı. Biraz sıkıntılı bebeğim. Bu yüzden makat bölgesine dikkat etmeye başladım. 
Bebeğimin makatının etrafı para büyüklüğünde pembe. Sürekli öyle olduğu için normal diye düşünüyordum ama şimdilerde daha bir rengi koyulaştı sanki ve dikkatimi çekti. 
Normalde su ve pamukla temizleyip akşamları zeytinyağı sürüyordum. 
Dokununca acı belirtisi falan vermiyor. 
Pişik kremi sürüyorum bir kaç gündür, bir fark yok.
Pek pişik problemi yaşamadığı için pişik mi bilmiyorum . (Birkaç kere poposunda pembelik olmuştu, bez değiştirince ve pişik kremiyle hemen geçmişti, sanırım alerjikti)
Makat çevresi pembe mi olur?
Pişik mi?
Çatlak mı? (çatlak nasıl oluyor?)
google görsellerde arama yapınca yüreğim kaldırmadı, bakamadım.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Meryem_

pembelik normal bence. muhim olan tahribat olup olmadigi. catlak boylamasina, koyu pembe/kirmizi deri yarigi gibi oluyor. pisik zaten gorsen anlarsin, yaygin kabartilar halinde aci veren deri dokuntusu gibi diyebilirim. eger herhangi bir aci belirtisi gostermiyorsa dert etme ama takip etmeye devam et derim.

bu arada biz de cok sikinti cektik demir kaynakli kabizliktan. cozumu kati gidaya gectikten sonra bebelere uygun probiotik kullanmakla bulduk. bizde cok ise yaradi (tabii mumkun oldugunca su ve sut icirmenin haricinde). doktora danisarak deneyebilirsin. 


sarpsmom

Pembelik artarsa bepantheni bırakıp antifungal sürmek lazım. Pişik dah da ilerleyince mantar halini alır ve boyle olunca da Trosyd tipi merhemler kullanılır. daha da ilerlerse (ki inşallah olmaz) prednol gibi kortizonlu merhemler kullanılır. Ben yine de çok yoğun bakım cerrahi servisinde yatmışbirisi olarak, pişik başladığı andan itibaren buğday nişastası mucizesini tavsiye ederim.  Kullanın dua edersiniz...
Sevgi ile


p_nar

Ben sebamedin pişik kremini kullanıyordum, etkilemiyordu. Doktora gittim. Doktor pişik dedi. Pişik mi, başka bir şey var mı diye sordum, pişikmiş. İlk önce hydrokort verdi. Hafif kortizonlu bir kremmiş. Bepanthende de kortizon varmış, daha fazlaymış. Neyse, 5 gün kullandım, geçmedi. Sonra dermo trosyd verdi. Şimdi doktor önerisiyle trosyd ve hypokortu dönüşümlü kullanıyorum. 

Normalde bebeğimin altını su ve pamukla temizliyorum ve sonra zeytinyağı sürüyorum. İlaç kullanmak beni rahatsız ediyor. İlaç isimlerini, aynı problemi yaşayacak kişilere bilgi olsun diye verdim, doktor öenrmeden kullanmayın. Önceden araştırıp, içeriğini falan, belki doktor yazarken bilgili olur varsa sorunuzu ya da itirazınızı dile getirirsiniz diye.
Sarpsmom, bundan sonra pişiğe mahal vermemek için soruyorum, buğday nişastasını nasıl kullanıyorsunuz?Cevaplamak için Üye ol