Nasıl öğretirsin?

pinarsoysal soruyor: 3

2,5 yaşındaki oğlunuz herhangi bir sebepten yaşıtlarına veya büyüklerine vuruyorsa ona bunun yanlış olduğunu nasıl öğretirsin?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


papish

bizim ki de vuruyo' ama ben üzülüyorum ağlıyayım mı şimdi' diyoruz..etkileniyor..gerçi hala vuruyo bilmem ne yapsak acaba...


yesims

Her seferinde sakince vurmanin yanlis oldugunu, vurmamak gerektigini soyler, daha cok hangi durumlarda vurdugunu anlamaya calisirim (kizinca mi, biri elinden biseyi alinca mi, dikkat cekmek icin mi?) 
Bir de asagiya linkini koyacagim tarzda kitaplar var; eller vurmak icin degil, ayaklar tekme atmak icin degil, disler isirmak icin degil gibi. 15 aylik civariyken benim kizim da yuzume vuruyordu ya da sacimi cekiyordu, her seferinde eller vurmak icin degil sevmek icin, yemek yemek icin, kiyafetlerimizi giymek icin vs gibi seyler soyluyordum. (kitaptan alintilar) Kitabi alip okuyorduk da bol bol, gecti sonra. 
http://www.amazon.com/Hands-Are-Hitting-Martine-Agassi/dp/1575421127/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1310638666&sr=1-1


erguldogan

bizimki de bir ara tükürüyordu. yere, koltuğa oraya buraya..
kreşindeki psikoloğu ile görüştük. önerdiği yaklaşımla halletmiştik. umarım sizde de işe yarar.
dedi ki. istemediğiniz bir hareket yaptığında siz ona bir tepki gösteriyorsunuz, ve normalden daha fazla onunla ilgileniyorsunuz. ona yapmaması gerektiğini, yaparsa kimin neyin nasıl etkileneceğini anlatıyorsunuz, vb.
o da bunu kendisiyle ilgilenilme aracı olarak görüyor ve, ilgi istediğinde veya sizin dikkatinizi çekmek istediğinde bu tür hareketler yapıyor.
böyle bir hareket yaptığında yaptığının kötü olduğunu ve neye sebep olacağını duygusal olmadan anlatın, 1-2 cümle ile. o kadar. sonra ilgilenmeyin. bunun yerine başka zamanlarda onun yaptığı olumlu şeyleri daha çok gündeme getirin, olumlu olduğunu vurgulayın, başkasının yanında bahsedin..
böylece  olumlu şeyler yapılarak daha kolay sizin ilginizi çekebileceğini görsün.
Sen böyle güzel şeyler yapınca ben seninle birlikte vakit geçirmek, oyuncakların kitaplarınla birlikte oynamak istiyorum. gibisinden şeyler söyleyin demişti..
bizde tuttu.. tükürüyor, bunu yapma, bu kötü birşey tükürdüğün yere basıp düşebilirsin, yer senin odan koltuğun kirlenir, tekrar oturmak istemezsin diye açıklama yapıp başka yöne dikkatimizi çeviriyoruz. Tekrar yapsa bile dönüp ilgilenmiyoruz. böylece o da bunu yapmaktan sıkıldı. baktı ki hiç ilgi toplamıyor böyle yaparak, vazgeçti..
çoktandır yapmıyor.
sizde de işe yarar umarım.
olumlu davranışlarını öne çıkar, bu kötü hareketleri yaparsa 1 kez uyar, yapmaması gerektiğini söyle sonra başka odaya, mutfağa felan git bence bir bahaneyle.. tekrqar tekrar kaale alıp üzerinde konuşma.
Bir de sen eşin bakıcısı, evdeki büyükler herkesten ortak bir tavır görmeli. bu da önemlidir. 
bilgine,.
 Cevaplamak için Üye ol