3 aylık kaç cc süt?

istemnur soruyor: 9

merhaba

1 hafta önce işe başladım. oğlum şuan 3 aylık. evdeyken emziriyordum akşamları da 1 kere 120 cc mama veriyordum. şu an kayınvalidem bakıyor. süt sağıp bırakıyorum ama günlük ne kadar, kaç cc süy vermeleri gerekiyor? uyurken sık uyanıyormuş doymuyor mu acaba diyorum? benim oğlum biraz obur da..sürekli versen emer yani :)

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


eda_piraye

ben üç buçuk aylıkken çalışmaya başlamıştım.iki biberon süt bırakıyordum 150-180cc arası,yetiyordu


biltekins

milupa mamalrın arkasında bir öğünde alması gereken cc yazıyo onu öğünle çarpıp bulabilirsin


gonult

Bu bebekten bebeğe değişir ama ben 50-60 cc sütü 2 saatte bir olmak üzere veriyorum. sabah 8 akşam 8 arası böyle, ayrıca gece kalkmalarında da sürekli emiyor. Sanırım toplamda 400-500 cc günlük süt tüketmiş oluyor.


tiara

her çocuğun anne sütü ihtiyacı farklı olduğu için mama üzerinden hesaplamak doğru olmaz. deneme yoluyla bulmanız lazım. mesela kv şimdi bir seferde 120 cc süt veriyorsa, 150cc denesin, baktı uyku süresi normale döndü o zaman bir öğünde 150 ihtiyacı olduğunu anlarsınız, çok geliyorsa 140 verin az geliyorsa 160 deneyin falan..böyle böyle anlarsınız ihtiyacını..çocukların standardı olmuyor çünkü.. ben sağarak vermiyorum normalde ama bir günlüğüne şehirdışına çıktığımda pompamı yanıma aldım, deli gibi sağıyordum 120cc çıkıyordu ama göğüslerim hala dolu oluyordu, oğlum emdiğinde ise 10 dk'da memeyi tamamen boşaltıyor demek ki bir seferde 150-180 cc falan süt emiyor..çoğu çocuk 90-120 cc falan emiyormuş gerçi ama sizin oğlunuz da oburmuş o yüzden miktarı arttırmayı deneyin bence :}mmmmm

her annenin sutu farkli ozellik tasir ve her cocuk farklidir. onun icin kesin bir deger vermek yanlis. kendi cocugunuz ne kadar emiyor onu bulmaniz lazim. soyle bir yontem onerebilirim. dijital bir mutfak tartisi edinin. her bez degistirdiginizde bezi atmadan once tartin. kuru bezin agirligini kirli bezden cikarin ve bir kagida not edin. bu islemi 24 saat boyunca her bez degistirdiginizde yapin ve 24 saatin sonunda yazdiginoz sayilari toplayin. boylece 1 gun boyunca cocugunuz ne kadar diski yapmis bulabilirsiniz. cocugunuzun "en az" o agirlik kadar yemesi lazim.

bir de "anne sutunu artiran tek sey su" masalina inanmayin. bol bol su icip yemeginizi eksik yerseniz sutunuz de su gibi bol olur ama besleyici degeri dusuk olur. daha az ama yagli, proteinli, vitaminli bir sutun bebege faydasi daha cok.


istemnur

teşekkürler herkese..deneyip görmek lazım herhalde..150 cc vermeye başlasınlar bakalım uykusu düzene girecek mi?

bsen su olayına ben pek katılmıyorum, ben doğumdan beri çok yediklerime dikkat etmedim ama bol su içtim..sütüm öyle çok aşırı yok, her sağdığımda (2-3 saatte bir) 80-100 cc arası geliyor. ama oğlum her ay 1000-1100 gr arası kilo aldı. sulu ve besin değeri düşük olsa bu kiloyu alamazdı herhalde diye düşünüyorum...ama tartı olayı çok mantıklı hiç aklıma gelmemişti deneyeyim onu da..:)


CokBilmis

Sudan bahedince aklıma rahmetli babaannem geldi :)) Bir doktora "Su içsem yarıyor oğlum" demişti de doktor da kendisine cevaben "Aç karnına su içilmez teyzecim" demişti :)))

Aç karnına insanın su içesi gelmezzaten arkadaşım, zorlasan da içemezsin. Ye bak yarım kilo helvayı, yarım saatte 2 litre su içmezsen ben de bu işi bilmiyorum :))


mmmmm

istemnurcum ben sana "su icme ki bebegin kilo alsin" demedim ki! sen suyu kana kana ic zaten kim ne diyebilir buna. ben sana suyun yaninda beslenmene de dikkat et ki bebis kilo alsin diyorum hepsi bu. sutunde yag, vitamin mineral olmazsa bu bebis birtek suya guvenerek mi kilo alacak.


istemnur

canım bsencim sen beni yanlış anlamışsın herhalde! ben sadece su ile sütün alakalı olduğunu düşünüyorum.sütü artıran en önemli ve bana göre tek etmeni de emzirmek olduğunu düşünüyorum.  ben doğru dürüst beslenmeme dikkat etmedim. sen su sütü artırır masalına inanma, çok su içip yemek yemezseniz sütünüz su gibi olur demişsin ya ondan dolayı yazdım.  ben yediklerime çok dikkat etmediğim halde oğlum ayda 1 kg dan fazla aldı. yani bende çok  yemek yersen sütün de çok olur tezi yanlış oldu.

siz doğru düzgün bebeğinizi emzirmeyip aman kilo yapsın diye yiyeceklere saldırırsanız sadece kendiniz kilo alırsınız. ondan sonra doğumdan sonra kilolar kalıyor diyolar tabi ki kalır :)

umarın yanlış anlamalara mahal verecek birşeyler yazmamışımdır....


Cevaplamak için Üye ol