Bitmeyen muamma - yoğurt

bdivarci soruyor: 10

Arkadaşlar ben market yoğurdu ve market sütüyle yoğurt mayalıyorum kızım için. E ne doğallığı kaldı bunun? İçime hiç sinmiyor. Açık süt alınacak temiz biri yok çevremde. Yaptığım yoğurttan maya kullanacak bir rutine geçemedim daha. Ayrıca market sütüyle yapılan yoğurtla maya olarak kullanınca tutmuyomuş. Ama bana market sütüyle de tutmaz demişlerdi gayet de güzel tutuyor şeker katmadığım halde çok güzel oluyor. Ancak şu market sütü, yoğurdu hakkında içimi rahatlatcak bilgisi olan var mı. Yoksa gerçekten gereksiz mi bunları yapacağına market yoğurdu mu ver diceksiniz ?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


yaprak

cam şişe günlük sütle yapabilirsiniz yoğurdunuzu. ilk mayalamayı market yoğurduyla yaptıktan sonra diğer mayalamada kendi yoğurdunuzdan bir miktar  ayırıp onunla devam edebilirsiniz.aslında açık sütler birçok yerde bulunuyor artık.doğal ürün satan yerlerde,şarküterilerde, kasaplarda, pazarda, manavda birçok yerde görüyorum.mahalle kasabımızdan alıyorum ben. 


Damla

Yoğurdu iki yönden faydalı olarak düşünebiliriz, birincisi protein, kalsiyum, vs besin değeri olarak, ikincisi de probiyotik içeriği yani mayadan gelen faydalı bakteriler. Besin değeri olarak bütün yoğurtların faydalı ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Market yoğurtlarının bozulmaması için mayalandıktan sonra işlemden geçtiği, bu da faydalı bakterilen ölmesine ya da çok azalmasına yol açtığı söyleniyor. Bu açıdan market sütü ile evde mayaladığınız aynı değil bence. Ama maya olarak market yoğurdunu kullandığımızda yine maya tutuyorsa bu bakteriler demek ki market yoğurdunda da var diye düşünebiliriz diğer yandan :) Ama belki mayalamaya yetiyordur ama, sindirim sistemimizde kalıp barsaklarımıza ulaşacak kadar çok değildir. Sonuçta sizin mayaladığınız bence market sütü ile ve market yoğurdu mayası ile yapılsa bile market yoğurdundan daha faydalıdır.

Bir de mayanın soyu da önemli diyorlar, yani barsaklarımıza özellikle faydalı olan kültürler var. Bazı marketlerde yoğurt mayaları satılıyor, Kipada, Migrosta, A101'de farklı markalar gördüm, denedim. Bu mayalarda faydalı kültürler bulunuyor, lezzetli tatlı da yoğurt oluyor. Ben mayaladıktan sonra mayalığı buzluğa atıyorum. Bir sonraki mayada bunu çözdürüp kullanıyorum böylece her defasında yeni maya almıyorum ve ekşimemiş oluyor. Açık süt kullanıyorum ama güvendiğim bir yer olduğu için, hayvanlara çok ilaç verenler var, veya kaynatılsa bile hasta hayvandan olabilir vs. Güvendiğim yer olmasa market sütünü tercih ederdim. Günlük sütleri tercih edebilirsiniz. 


bdivarci

Ay ağzınıza sağlık ne kadar güzel açıklamışsınız Allah razı olsun çok çookkk teşekkür ederim kıymetli bilgilerini paylaştığınız içiinnnn artık içim daha rahat sayenizde :))


Damla

Rica ederim. Güle güle büyütün bebeğinizi :)


bdivarci

Yaprak hanım vardır belki İstanbulda yaşıyodum orda bildiğimiz evimize aldığımız kişiler vardı böyle şeyler tanıdık olunca daha güvenilir geliyo bana. Ama evlenip muğlaya geldim ben ve burda daha çok köyde fln yapanlardan alıyolar yine eşimin akrabalarından yapan var ama hiç hijyenik olduklarını düşünmüyorum o kişilerin sonuçta ineğin yemesinden sağılmasından şişelenmesine kadar titizlik isteyen bi iş bence ve onlar bunu önemsemez. Kaynatmak fikri okey ama bunları nasıl yaptıklarını hayal bile etmek kendim için bile onlardan süt alıp sütlaç dahi yapamamama sebep. Kaldı ki bebişime hiç vermem. Çok teşekkür ederim vakit ayırıp bilgilerinizi paylaştığınız içinn :))yaprak

rica ederim :) öperim bebeğinizi .


sarimsakli

Arkadaşlar merhaba,

Açıkta satılan sütleri özellikle bebeklerinize yedireceğiniz yoğurtlarda kullanmamanızı öneririm. Bu sütlerde antibityotik kontrolü yapılmadığı için antibiyotik içerebilirler ve böyle sütler bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenememesine neden olur. Yoğurt mayalamak için marketten günlük süt alabilirsiniz. Diğer adıyla pastörize süttür. Kutulardaki UHT sütlerle yoğurt mayalanmaz.  Maya yoğurt kullanmak için de market yoğurtları almak yerine evde kendi mayanızı yapabilirsiniz. Aşağıda verdiğim sayfada bu bahsetmiş olduklarımı detaylı bir şekilde anlatmış. Faydalı olacağına inanıyorum. 

https://www.yemekkulubum.com/tarif/nohut-mayasi-ile-ev-yapimi-yogurt-nasil-mayalanirbdivarci

Çok teşekkür ederim ben de tam sizin yazdığınız gibi düşünmüştüm zaten :) market sütüyle yapıyorum mayalanıyor. Pınar yoğurtla yaptım geçen ya sütün sıcaklığını ayarlayamadım yada yoğurttan dolayı olmadı. Her zaman kullandığın yoğurdu kullanmalıymışım ;)) bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. asl22

Marketten aldığınız günlük sütü yine marketlerde satılan probiyotik maya ile mayalayın .


bdivarci

Teşekkür ederim market mayası kullanmadım daha önce gürler yoğurt var çok doğal sanırım ev yoğurdu gibi çok güzel tutuyo ve tatlı oluyo :)


Cevaplamak için Üye ol