uyku problemi, sürekli meme ve kucaktan inmeme

taburcu soruyor: 8

1 aylık bir bebeğim var. Sütüm az olduğu için doktor sürekli emzirmemi istemişti. Bebeğimde daima aç olduğundan sürekli emmek istiyordu. 3 hafta boyunca çok az kilo aldığı için 4. haftada doktorumuz mama takviyesi yapmayı tavsiye etti. Sonuç olarak mama takviyesi ile kilo aldık yani artık aç olmadığına eminim ama kızım şu an memeden ayrılmıyor. Göğüslerim çok feci yara emzirmek benim için eziyet oluyor. Gündüz programımız şu şekilde; uyan yarım saat em, memede uyumaya başla, o zaman gazını çıkart biraz oyala uyutmaya çalış 5-10 dk'lık uyku, uyan ve yeniden emmek için bağrın. Bunların hepsi 1 saat sürüyor. Eğer dışarı çıkarsak arabada daha fazla uyuyor, fön makinesi açıkken yada kucakta 30 dk uyuduğu olabiliyor. Uyumak için daima emmek istiyor. Göğsümden aldığımda o uyku 10 dk sürüyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Sürekli ağlamasına dayanamıyorum. Uyanıkken memede değilse aralıksız ağlıyor.

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


anneyazar

Bebek sizin sütünüzü emdikçe sütünüz artacak eğer mama verirseniz bunu nasıl sağlayacaksınız? Bilmiyorum belki benim doktorlarım mı mamaya bu kadar karşıydı ama mamadan önce sütünüzü arttırmanın yollarını deneyebilseniz dha iyi olmz mı ki? Eski kaşar sütü hem arttıran hem kalitesini arttıran bir besin arkadaşların önerisine ilaveten bunu da deneyebilirsiniz.


taburcu

benim doktorum da 1 ay izledi. Süt artırmak için sürekli emzirmek, dahil mal hapı, malt içecekleri, sütünden, yeşilliğinden, otlarından, incirinden, göğüslerin sağılmasına kadar tüm tavsiyeleri verdi. Bende harfiyen uyguladım. Örneğin bugün sabah 8' de kızımı emzirmeye başladım, göğsümde uyumasına izin vermeden artı, iyi ememediğini düşünerek kendim göğsüme masaj yaparak taki o göğsümü çekiştirene kadar yani bu 9:15 oluyor emdi. Hala aç olduğu ortadaydı, ağlayıp aranıyordu. Bu sefer diğer gösüme geçtik. Saat 10:20 kadar da aynı şekilde diğer göğsümü emdi. Memeyi çekiştirmeye başlayınca daha önceki emesi sonrası sağdığım 30 ml'lik sütümü ve 30 ml lik de mamayı medela sns ye koyup verdim. Doktorum mama ile sütümü karıştırıp verebileceğimi söylemişti. 60 ml lik mama artı sütüm medela SNS sayesinde göğsümü emdirerek verdim ki bu da 25-30 dk kadar sürdü.  Sonra 1 saat uyudu.

Kızımın emmekle ilgili bir sorunu da olabilir yada benim göğüslerimde bir sorun olabilir bilemiyorum. Kafam çok karşık.


nesejoy

taburcu, oncelikle moralini bozma. ben seni cok cok iyi anliyorum. bana da mama verme diyenler oldu ama cocugumun acliktan aglamasina gonlum razi olmuyordu tabi ki.  ben 4 aya kadar gunde 2 kere mama verdim.(bir oglen bir de gece) sonradan 3 e cikti. saatlerce emzirirdim ama 2 saat filan surerdi bir emmesi. olmadi mi olmuyor artmiyor demek ki. ben etrafimda benim kadar emzirmeye cabalayan birini daha gormedim, bu sayede 10. aya kadar emzirdim. 10. ayda kendi birakti. sen elinden geleni yaptigindan eminsen kulaklarini olumsuz yonlendirmelere tika.


emzirme ile ilgili bi Beyhan hemsire duymustum ama hangi hastanede bilmiyorum, cok guzel yonlendiriyormus. Blogcu anne yazmisti bir yazisinda. bir arastir istersen.

bir de ikicocukannesi hep der memelerle konus, pozitif ol o zaman artiryor diye. olumlu dusun olumlu olsun. bir de mumkunse yalniz emzirmeye calis, zira etraftan aa doymuyor, yetmiyor dendikce insanin morali bozuluyor artacaksa da artmiyor.


taburcu

nesejoy çok teşekkür ederim, bu bana çok moral verdi. Beyhan hemşireyi araştıracağım. Umarım benim için iyi bir gelişme olurEmineKartal

moral moral moral. her şeyin başı bu.
ben de benzer sorunlar yaşadım. kızım sarılık oldu. doğum kilosu iyi olduğu için, ilk günlerde kaybetmesinin normal karşılandığı kilosunun %10'u yani 400 gr beni çok çok üzdü. zaten sarılık, uyuyor habire, emmiyor, memede 3-4 dakka kalıyor sonra uykuya dalıyor yine. doğal olarak sütüm artamadı hiç. 10 ml 20 ml 30 ml çıkıyor. etraftan aa bu çok az, senin sütün yok lafları. bende moral sıfır. 30 gün direndim çocuğa mama vermicem diye. ama çocuk aç. gündüzleri 5-10 dakkadan fazla uyumuyor. ama geceleri sorun yok 2-3 saatte bir uyanıyor, emip uyuyor. sonra gündüz uyuyamamasının nedenini keşfettik annem saysinde. karanlık odaya yatırınca daha fazla uyumaya başladı. o uyuyunca ben dinlendim, ben dinlenince sütüm az az arttı. neyse ama gene de alması gereken kiloyu alamıyor. çünkü benim kafamda hep aynı şey, doydu mu uyuyacak mı yetti mi. uykumda bile aynı şeyler. 1 ay sürekli kompostolar, soğanlar, malt içecekler humanalar yedim durdum, ama içim çok fena hep yetmicek galibalar dönüyor kafamda. 1 ayın sonunda doktor mecburen artık takviye yapacaz dedi. büyük bir moral bozukluğuyla gittim aldım mamayı, 10 gün boyunca (40'ımız çıkana kadar) günde 2 kere verdim. her verdiğimde nasıl moral bozukluğu anlatamam. ama neyse ki çocuk uyuyor ya dinleniyorum, sütüm artacak diye umudum var, seviniyorum. 10 gün sonunda günde 1 kere vermeye başladım. sadece 2 gün 3 kez vermek zorunda kalmıştım, ama tahmin edersiniz ki benim için ölüm gibiydi. sütüm gitti gelmicek diyorum habire. yaklaşık 2 aylık olduğunda artık daha az takmaya başlamıştım. sonra annemlerin yanına köye gittim. temiz hava, bol gıda. sabah 5 te çocuğu emzirip veriyorum dedesine ben uyuyorum tam 4 saat fazladan, ben uyurken bir kere 60'lık mama veriyorlar ben kalkınca kahvaltı ederken emziriyorum, sonra pilates yapıyorum. ilk birkaç gün akşamları da bir kere mama verdim ama sonra baktım ki gerek duymuyor çocuk. tam 10 gün kaldım köyde. evimize döndüğümde ne sabahları ne akşamları mama vermeme gerek kalmamıştı.
hem 40'ımızı atlatmamız, ikimizin de normal dünyaya adapte olmaya başlaması
hem anneanne-dedenin yanında olmanın verdiği rahatlık ve moral
hem pilates
sütümü artırdı ve bir daha evde sürekli mama bulundursak da çoğunu hep döktük. ama ben her mama döküşümde o kadar seviniyordum ki anlatamam.
şimdi aradan bir yıl geçtikten sonra anne sütü konusunu ne kadar "takıntı" yaptığımı fark ediyorum. bence sırf ben olmayacak, yetmiyor, sütüm yok, kesilecek, çocuğa yetmiyorlar yüzünden böyle oldu. Bir de Tracy’yi önceden okumadığım için. Hiçbir şey bilmeden daldım bebekli hayata, ne deseler moralim boculuyor, ota b.ka ağlıyorum zaten.
Onun için özetle her şeyin başı moral.
Ama direnip direnip baktın ki yetmiyor, çare yoksa da çocuğu boşuna aç bırakmanın alemi yokmuş diyorum. Ikinci çocuğumda olaya böyle yaklaşmayı planlıyorum.
Meme başı yaraları için de ben de ayva önereceğim. Bu mevsimde rahtlıkla bulabilirsin. Ayvanın çekirdeğinin olduğu çanağı çekirdekleriyle birlikte cezveye koy, hiç su koymadan kısık ateşte beklet (ama dikkat et yanmasın) soğuyunca yaraların üzerine sür, üstüne de kalkanlardan tat. Benim hiçbir kremle geçmeyen çatlaklarım 3 günde düzeldi hiç acım kalmadı. Yaptığın bu ayva jölesini buzdolabında 3 gün bekletebiliyorsun, bozulmuyor. 3 günden sonra yenisini yaparsın. Mutlaka uygula, kesin çözüm.
Özetle
Moralini düzelt (bunu ancak kendine telkinde bulunarak ve kendinle ilgilenerek yapabilirsin)
Kendini dinlendir (arabada uyuyorsa bırak eşin arabayla 1 saat gezintiye çıkarsın, sen de bu arada uyu)
Ve gerektiği gibi davran (eşine güven, biz anneler lohusalık zamanında gereksiz yere abartabiliyoruz bazı konuları)
Hepsi geçecek, bebişinin sana gülücük atacağını hayal et az kaldı 10-15 gün sonra başlar sana gülmeye:)


Elcino_mutluatolye

taburcu, bence de nesejoy hakli, oncelikle sen moralini bozma.. pozitif dusun.. ben bebeginin emmeyle ilgili bi sorun oldugunu dusunmuyorum, cunku pompa ile sutun miktarini anlayabiilyorsun. yalniz yine de aklinda olsun, pompa her zaman bebegin alabildiginden daha az cikarabiliyor. pompan guclu bir pompa mi? guclu pompa sutunun artmasina da yardimci olur. ben medela swing kullaniyorm ve cok memnunum tavsiye ederim...

Bu arada Beyhan Hemsire Amerikan Hastanesi'nde...


taburcu

Tekrar herkese teşekkür ederim. Beyhan hemşireden randevu aldım, yarın gidip görüşeceğim.


Penny

Ben de göğüsünüzdeki yaralar için 1-2 şey söylemek isterim. Doğumdan önce Ayşe Öner'in hamilelik kurslarına katılmıştım. Onun verdiği bir kaç yöntem vardı. Birincisi havucu rendeleyim, emzirme aralarında gögüs ucuna koymak, tedavi ediyormuş.. İkincisi de yumurta akını iyice çırpıp yine emzirme aralarında göğüs ucuna sürmek, hatta kurudukça üstüne tekrar tekrar sürün kalın bir tabaka olsun derdi, sonra emzirileceği sırada da o zaten kalıp gibi çıkarmış ve yıkamaya bile gerek olmadan emzirilebilirmiş.. Tabii Lansinoh krem de güzel bir çözüm :)

Geçmiş olsun..Cevaplamak için Üye ol