Uyku problemi?

LorenaMinaninannesi soruyor: 10

11 gununu tamamlamis guzel kizim Lorena Mina ilk gunden beri gunduzleri araliksiz uyuyor yalnizca emmek icin uyaniyor ancak geceleri saat ozellikle 1 ile sabah 7 arasi neredeysr hiv uyumuyor en uzun uykusu 15-20 dakikayi gecmiyor. Sebebi ne olabilir yada durumu tersine cevirmek icin ne onerirsiniz. Caresiz ve coook uykusuzum :(

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


atb

uyanmasına izin vermeden emzirin gece, meme arandığı anda gözünü açmadan emzirince uyanmıyor. gündüz ise tam tersi uyanıp istemesi için bekletin. ben öyle yapıyorum.


sibelebrunur

öncelikle allah bağışlasın allah analı babalı büyütsün daha 11 günlükmüş çok küçük uyku düzenleri okadar sık değişiyorki yaşadıkça görüceksiniz biraz sabretmeniz gerekiyor yapabileceğiniz bişey olacağını sanmıyorum allah kolaylık versin


egis

Merhaba, bebeğiniz hayırlı olsun. Bebekler ilk haftalarda gece gündüz ayrımını yapamıyorlar. Bize eve gelen hemşire akşma 19:00-22:00 arası banyo yaptırmamızı önermişti, sakinleşir ve daha rahat uyur diye. Aynı nedenle gündüz banyo yaptırmayın demişti. Biz yaklaşık 20 günlükten beri akşam banyo, beslenme, müzik ve uyku gibi rutin oluşturduk.  Denemediyseniz deneyebilirsiniz. Belki daha uzun uyumasına faydası olur.  Her çocuk farklı tabi ama ilk haftalar, hatta  ilk aylar uyku düzeni oluşturmak için erken. Ben de gece uyuyamadığım için gündüz uyumaya çalışırdım bebekle beraber :) Biraz daha sabredin, geçiyor bu günler..


asyanin_annesi

merhaba;

bebek o kdr minikki daha uyku düzeni daha çok değişir. bizimde eve gelen hemşiremiz gece gündüz kavramının 8 haftalıktan sonra daha rahat oluştunu ama yinede bu zamanlarda gündüzleri uyurken tvnin sesini kısmayın, günlük işlerinizi yapın sesli bir ortamda uyutun ama gece olunca sesleri kısın etrafı karanlık yapın herhangi bir ışık yakmayın. belki şimdi diil ama ilerde düzene girecektir minik zuzunun.

bu dönemde akşamları banyo yaptırmanızı bende tavsiye ederim. ben ilk zamanlarda gece 2 saatte bir uyanıp altını alır emzirir tekrar uyuturdum. gündüzleri akışına bırakırdım. uyumak isterse uyusun uyumak istemesse uyumasın. daha sonra gece altını değiştirme sıklığım 1 e indi  sonrada gece hiç altını değiştirmedim.

şimdi sen yeni annecik; uykundan bir dönem vazgeçmelisin sonrasında zaten kuzun büyüdükçe düzene girecektir.

bu arada şanslı,i sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir bebek olmasını dilerim...


fistikcik

Lorena Mina daha o kadar çok uyku düzeni değiştirecek ki annesi... Şu an bir düzen beklemeyin, çok erken. Gece uyanması da normal, bir miktar uykusuz kalacaksınız, buna alışmanız gerek..

Daha sonrası için onu gece-gündz ayrımını yapması için hazırlayabilirsiniz. Gündüz ışık alan, konuşma, televizyon, radyo vs gürültülerinin olduğu (salon olabilir) bir mekanda uyutun. Gece ise ışıklar kapalı ve daha sessiz bir mekanda. Gece uyandığında da emzirirken ışığı açmayın. Altını değiştirmeniz gerekirse loş ışıkta yapın. Birkaç hafta sonra gece-gündüz ayrımını yapmaya başlayacak ve gece daha uzun uyuyacaktır. 3 ayda biraz rahat edersiniz. 4. ayda "herşey düzeldi" dersiniz ki... 5. 6. aylarda herşey yine tepetaklak olur. Bunları sizi sıkıntıya sokmak için değil, gülümsetmek için yazdım. Sizi bekleyen uzun yolu düşünün ve gülümseyin.
SevgilerCigdeM_eC

gece 1 saat fazla nuyuması için gündüz uykusunu ndan birini bozmak iyi gelyr denemek lazm..ama daha çok değişr arkaşlarn dedği gb..


nihal58

ayy acaba benim oğlumu mu anlatıyorsunuz dedim zira bizimkide aynıydı gündüz melek gibi uyuyan çocuk 40 gece hiç uyumadı o zamanlar deliriyodum tabii ama şimdi gülüp geçiyoruz çünkü o günlerde geçiyor merak etmeyin. Bebekler gece gündüz kavramını bilmediği için bunu yaparmış biz ne yapsak da düzeltememiştik ama ilginç bir şekilde 40ı çıktıktan sonra bu durum kendiliğinden düzeldi , yani büyüklerimizin 40la ilgili söylediği şeyler doğruymuş demek ki diye düşünmüştüm ben.

Sizde gündüz onunla birlikte bol bol uyuyun alışık olmadığımızdan zor geliyor ama yapacak başka bişey yok uyuyan çocuğu uyandırmaya insan kıyamıyor bizimkini ben hiç uyandıramıyordum gündüzleri gecede mecburen nöbetleşe bakıyorduk babasıyla.

Merak etmeyin bugünler geçecek :)


LorenaMinaninannesi

Arkadaslar yorumlariniz icin hepinize cok tesekkur ederim. Gunduzleri melek gibi uyuyan kizimi uyandirmak hic icimden gelmiyo ancak ise yarar mi acaba diyede dusunuyorum. Gunde ortalama uyuduklari sureyi gunduz dolduruyor kizim sizce mantikli olur mu emzirmek disinda uyandirmak.ipeks

gece uyandığında kesnlikle onunla konuşup oyunlar oynamayın, size gülümsese bile sesli sevgi gösterisi yapmayınki gece uykusunu bilsin. ve uyanma saatinden 10 dk önce saatinizi kurup o uyanıp ağlamadan siz besleyin. ben öyle yaptım. işe yarıyor kesinlikle :)


mona_roza

ipeks +1000 bu ebnimde uyguladığım yöntemlerden biri. ayrıca ben 40 gün boyunva uyku saatinden bi saat önce banyo yaptırdım loş ışıkta masaj yaptım ninni söledim öle uyuttum banyo saatini hiç değiştirmedimç bu da geceyi öğretme yöntemlerinden biri. daha çok küçük prensesisiniz zamanla oturucaktır inş.


Cevaplamak için Üye ol