Kizim 6 aylik

iremikra soruyor: 3

Merhaba kizim bir hafta sonra 6 aylik olcak malesef Anne sutunu birakti mama iciyo ek gidaya basladim ama sadece irmikli vanilyali kasik mamadan baskasini yediremiyorum baska besinleri nasil sevirebilirim ve ne gibi yiyecekler onerirsiniz

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


guta

Artık sebze ve meyve pürelerine başlayabilirsiniz. Patates, havuç, kabak haşlayıp, güzelce ezin. İçine piştikten sonra zeytinyağı ekleyin. Tuz koymayın. 

Ya da elma armut cam rendede rendeleyip verebilirsiniz.

Ama tabi bunlardan bir dolu tabak yedirmeyin, ilk başta 2-3 kaşık yeterli. Zamanla alıştıkça kendisi zaten artıracak. 

Zaman içerisinde sebzelere diğer sebzeleri de ekleyip çeşitlendirirsiniz ama ilk başta karıştırmamak da fayda var. 

Yemiyor diye de çok üzülmenize gerek yok, çünkü henüz 6 aylık. Devam sütünü içirin, diğerlerinden tadımlık alması yeterli zaten.


Florian

6 aylık bebeğe paketli gıda (irmikli vanilyalı bir sürü katkı maddeli olan o mamalardan bahsediyorum) vermeyin. Size şu linki okumanızı tavsiye ediyorum. 

Ayrıca bebeğinizin gıdası formül mamadır, ek gıdayı sadece tadımlık vermelisiniz. Bir bebek ilk sebzeyle tanıştığında çat diye sevmez. Belki 10 kere reddedecek ama siz yine de sunmya devam edeceksiniz. Göreceksiniz ki zamanla alışacak. Zaten şimdi 1-2 tatlı kaşığı yese günde çok çok iyi. Ama eğer o vanilyalı mamalardan vermeye devam ederseniz elbetteki boş sebzeyi tatsız bulacaktır. Kendinizi düşünün şekerli şeyler yeseniz dönüp de tatsız tuzsuz sebzeyi yer misiniz? 

Havuç, bal kabağı, pırasa, kuru soğan, sarımsak gibi sebzeleri buharda haşlayıp ezip verebilirsiniz. Başlarda tel süzgeç kullanmanızı öneririm. Minik pütürler olur bebek farketmeden pütürlere alışır. 9-10 aydan sonra yavaş yavaş patates ezeceği - çatalla ezme işlemine geçerseniz pütürlü gıdaya da çok çabuk alışacaktır. Zeytinyağını mutlaka pişme işlemi bittikten sonra katmalısınız. Tuz kesinlikle yok. 

Yukarıdaki link işinize yarayacaktır diye düşünüyorum. Kolaylıklar diliyorum. Bebeğinizi güle güle sağlıklı günlerde büyütün. 


iremikra

Tesekkur ediyorum oncelikle

Kizima havuc ve patates puresi yapmistim bir turlu sevdiremedim ama iki gundur havuc puresine et suyu ekleyip veriyorum iki corba kasigi kadar yiyor ama et suyuda erkenmi olur bilemiyorumCevaplamak için Üye ol