Hepimiz anneyiz/adayıyız ve kadınız..

Tunam10 soruyor: 10

Hepimiz anneyiz/adayıyız ve kadınız..Okanumutun bu sözü beni acayip etkiledi. Çok mutlu oldum. Çok duygulandım. Evet dün uzayıp giden tartışmaların arasında itiraf ediyorum çok üzüldüm. Ee anlarsınız işte hamile olunca insan daha hassas daha kırılgan. Kendimi suçladım inanın bu derece üzülecek noktaya geldim diye.  Ama bu tartışmalardan başka annelerinde rahatsız olduğunu görünce kendimi suçlamayı şu an bıraktım.
Yeri olduğunu düşündüğümden ufacık birşey anlatmak istiyorum.
Hamile kaldığımı öğrenince çok yakın,canım,ciğerim bir arkadaşıma keşke sende hamile olsan. Birlikte doğursak ve birlikte büyütsek ne güzel olur demiştim. O anda yanındaki eşi "aman allah korusun. sen ne diyorsun. ne güzel arkadaşsınız.boşversene" dedi. Anlamadım. "yahu neden herşeyimizi paylaşırız işte.Destek oluruz birbirimize." dedim. Bana "Ablam,annem dahil çevremde birlikte çocuk büyüten annelerin/adayların ve kadınların birbirlerine nasıl davrandıkları çok gözlemleme imkanım oldu. Bir çoğunda çocuklarımız büyüyeseye kadar çok sık görüşmeyelim kararı aldılar. Şurda ağız tadımızı bozmayalım canımcım" dedi. Tabi bu şaka muhabbetinde bir sohbetti.
Ama ben o zaman inanın ne demek istediğini anlamadım. Evet kendimizce doğru olanı yazarken başka birinin yarasını kanatabiliyoruz. Ya da farkına varmadan kendi doğrumuzla birilerini yargılamış, tadını kaçırmış olabiliyoruz. Ve ben iki kez farklı konularda bu tartışmalarda yer aldıktan sonra dün akşam bir daha tartışmaya girmemeye karar aldım. Benim bu siteye girme amacım bebişime faydalı olacak şeyleri öğrenmek. Siz değerli annelerden ne kaparsam kar mantığı. Ben 2 farklı konuda ne oluyor ya durumunda kaldım ki anladığım kadarıyla bu başka konularda da oluyor. Gerileceksem, üzüleceksem amacımı aşıyor bu tartışmalar içinde yer almak.
Bu yazdıklarım yeni bir tartışma konusu açmak için değil inanın. Sadece samimiyetle okanumutun destek çağrısına gönülden katıldığımı belirtmek istediğimden. Ben bundan sonra çok dikkat edeceğim yazdıklarımın nereye gittiğine.
Desteğinize ve paylaşımlarınıza minnettarım.
Hepinizi öptüm.

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


nilberk

tunam10

bu siteye benim de giriş amacım seninle aynı.hatta ben çevremdeki yargılayıcılardan bunalmıştım
ve gerçekten burada huzurluyum sorduğum sorulara yanıt aldım yaptıklarımı anlattım bana verilen yanıtlar "ben olsam şöyle yapardım" "ben böyle yapıyorum" la başlayıp gerçekten beni aydınlatan ve tekrar düşünmeme sebep olan cevaplardı

bilmiyorum benim ölçü ayarım biraz kaçık :)  ben fazla fanatikleşiyorum cidden fazla önemsiyorum
abartığımı düşünebilirsin ama ben zaten her duygumu abartılı yaşıyorum ben de buyum ama böyle yaşıyorum tarzım bu ben buradaki çocukları yeğenim gibi görüyorum cidden merak ediyorum sanki arkadaşlarım ailecek görüştüğümüz kişiler  o çocuklar elime doğdu

dün sana cevap yazarken tuna nın elimizde büyüdüğünü göreceğiz diye e ben cidden böyle düşünüyorum 

dünkü soruda gerçekten önemsediğim insanların da üzüldüğünü gördüm seni de önemsiyorum sen de varsın artık gündemimde çok üzüldüm
bunca yazışma oldu ben böyle bir durum okumadım ya da bana denk gelmedi "kimse kimseyi yargılamıyor" diye tanımlama yapmıştım burası için yine öyle düşünüyorum düşüneceğim
destek ve paylaşımlarımız devam edecek oğluşunun yeni odasını kokla benim için şimdi orası mis gibi kokar "sihirli oda" benim için  hele ki eşin gerçi deterjan olayına tuzak diyordu ama :) (ki beni de düşündürdü) yumuşatıcıyı yumoş baby tavsiye ederim dolabından mis gibi yayılır çamaşırlarının kokusu tuna'nın gerçi beyefendi kendi kokusuyla taçlandırınca sizi başka hiçbir koku sizi bu derece saramıyacak

sevgilerimle
nil


evren

arkadaşlar, ben kendi adıma bir şey söylemek istiyorum,    dünkü tartışmalarda konu önemli olduğu halde sadece bir değerlendirme yapabildim çünkü araya girebilmek imkansızdı ve bir noktada artık kişisel tartışmalara dönüşmüştü, o nedenle "ya girip de yazsam ne olacak" diye düşündüm, bu samimi duygum, böyle hissettim. Herkese sevgiler.  


Tunam10

teşekkür ederim nilberk:)
ben hamile olmam sebebiyle çok hassas olduğumdan gidişattan rahatsız olduğumu(ki normaldede duygusalımdır) düşünmüştüm ama  yanlız olmadığı görünce paylaşmak istedim.
tamam üzüldüm ama sonra akşam bebişimin odası geldi öyle güzel oldu ki(ya da bana öyle geldi:) ve sonra gece uykumda oğluşumu yatağında mışıl mışıl uyurken gördüm. Allahım ne de güzeldi. Ay şimdi ağlarım valla. Demin babamız aradı ve "oğluşumuzun odası çok cici oldu.çok mutluyum" dedi. Hepimiz geriliyoruz ve burda rahatlamak istiyoruz içimizi dökerek. Herkese ve herşeye pozitif bakmak lazım diye düşünüyorum.
Öpüldünüz


Tunam10

haklısın evet katılıyorum.
tavsiyen için teşekkürler defneligunler.
sevgiler.


okanumut

Tunam merhaba,

Çok sevindim yazdıklarımın seni -hele de bir gebeyi:))- mutlu etmesine.. Bu konuda acayip doluyum ben de..yazdıklarmın bir kısmını buraya tekrar ilave edip, birkaç şey daha eklemek isterim:
"Şimdi yazacaklarımı genel olarak belirttiğim konuda dolmuşluğumdan yazıyorum:
Hepimiz anneyiz/adayıyız ve kadınız..bence birbirimize destek olmamız lazım pek çok koşulda.. fakat sorularda/konularda/bloglarda görüyorum ki devamlı bir yargılama.. az emzirdin/çok emzirdin,uyutamadın/ uyutacağım diye eğittin,bakıcıya bıraktın/işi bıraktın,emzik verdin/vermedin/rutin oluşturdun/kendi haline bıraktın,mama verdin/emzireceğim diye aç bıraktın..böyle uzayıp gider.. nereye kadar? Yargılamak nereye kadar? Hangimiz diğerinin şartlarını biliyor? Hangimizin ne sıkıntıları var, nelerle mücadele ediyor? 
Evet her bebek farklı, her anne de..içinde bulunduğumuz zorluklarda aynı ölçüde farklı..dolayısıyla her bebek-anne-ortam koşulları birbirini şekillendiriyor.. "
Devamlı ben bebeğime hiç bilmem ne yapmadım.. (örnek:mama vermedim..) Onlarca anne var, sütü olmayan, yetmeyen, bebeği emmeyen vs..gözüne soka soka denir mi bu? Veya hep dediğim gibi emzirmek istemeyene bile sesimi çıkarmam..bana düşmez onu yargılamak..herkesin kendi doğruları var.. herkesin az çok başarabilidiği ve ilk aylarda bilhassa çok önemli olduğunu kabul ettiğimiz bir mesele olduğundan bu konuda konuşan çoook..peki ya diğer meseleler.. örnek:çalışmak.. çalışan anne emzirmemekten daha mı az travmatik? (ben de şu an izinde olsam da çalışan anne olacağım izin bitince..) niye aynı hassasiyeti bu konuda göstermiyoruz? İşimize gelmiyor... 
Annelik çok farklı bir psikoloji..delilikten bir parmak üstte:)) Ama eleştiriden, yargılamaktan vazgeçelim.. Tunam10

Okanumut çok konu büyüsün istemiyorum ama kısaca ne hissettiğimi ve neden tepki verdiğimi belirteyim. dün ben de "Sen doğur bir görecez seni" deniliyor gibi hissettim. sanki bebişimi ilerde kucağıma alsam nurturiadan biri çıkacak "hani almayacaktın kucağına" "hani kitaplarda öyle demiyordu" modunda yargılancakmışım gibi baskı altında hissettim. "allahım ben bu kitapları okuyorum ve bazı şeyleri uygulamak istiyorum yoksa ben bir canavarmıyım" diye streste kaldım.
"kendimi ifade edemiyorum" diye üzüldüm. Siz hepiniz benim geçtiğim yollardan geçtiniz çok hassas olduğumdan üzüldüğümü gerildiğimi düşünüyorum. Yani ben de hissetiğim duygularda gereksiz alıngalık yaptım içinde bulunduğum durum itibariyle belki de. Ama senin yazını okuyunca anladımki  kim nerede ne şekilde neler hissediyor bu yazışmaları okuyunca. O yüzden ben de dahil herkesi senin yazında belirttiğin üzere pozitif desteğe çağırıyorum.


ikicocukannesi

oyle seyler yazıyorsunuz ki geneliyle,

diger baslıkta farklı gorusler yazdık uyguluyoruz diye kendimi bir gebeyi uzmus, bebegini etkilemis, yargılamıs gibi hissetmeme sebep oldunuz.

sabit fikirli, kotu, seviyesiz gibi yorumlardan da ben hoslanmıyorum.

kim kimi elestirmis, kim kimi yargılamıs, ne olmus? ferber asagı tracy yukarı. bir allahın kuluda yok ferber'i uygulayan. ferberi elestiremeyecek miyiz yani? ne olmus elestirdiysem? ben cocugumu kucagıma alma taraftarıyım bunu soyleyemeyecek miyim? soyledigim zaman ben diger anneleri yargılıyor ya da uzuyor mu oluyorum? ne oluyor?simdi ben seviyeyi mi dusurdum ne oldu? sabit fikirli mi oldum?

kusura bakmayın ama yapacak bir sey yok... ozguranne bebegine kesinlikle tv izletmiyor, esra asla tuz seker vermem diyor  ya da ne bileyim ben kitap konusunda takıntılı olacak derece dikkat ediyorsam ne olmus? herkes aynı seyi yapmak zorunda mı? 

tam tersini dusunuyorum bende; elestririye acık olmak gerek, bende su son yazdıklarınızı okuyunca kendimi kotu hissettim, affola tunam pozitif destek benim acımdan boyle calısmıyor...


lugesya

okanumut .. delilikten bir parmak üstte :))) keyifli cümle... arada kafayı sıyırmayan yoktur ama delilikte güzel şeydir yahuu ben severim dozunda delirmeyi. hepiniz pırlanta gibisiniz annelerim. burası fikir ayrılıklarının, fikir birlikteliklerinin paylaşıldığı çok güzel bir ortam. Burada bulunma  amacım Cok tatlı olan annelik/cocuk pastasından kendime paylar alıp çarpıp,bölüp,çıkarıp yaşamıma,şartlarıma,yavruma uygun olduğunu hissettiklerimi kendi akıl süzgecimden geçirip uygulamak veya uygulamamak. mesela ben hiç okunan kıtapların kapagını açmadım bile :)  ama okuyanlar sagolsun tecrubeler yetiyor,  okumuş kadar oluyorum sayenizde . eleştiri ve yargılama olmadan ama her fikri de sonuna kadar tartışıp paylaşmaya evet diyorum.Damla

Arkadaşlar,

Bu konu aslında bir grupta açılsa daha iyi olurmuş. Daha genele hitap eden bir bölüme ihtiyaç olduğunun farkındayız. Ara ara aynı ihtiyaçtan bu ve bunun gibi soru olmayan konular soru bölümünde açılıyor. Bunun için güzel bir bölümün geliştirilmesi listemizde :)

Teknik olarak bu soruyu bir grup altına taşımanın mümkün olup olmadığına bakacağım. Her durumda bu konuda tartışmaya devam etmek isteyenler grup altında bir konu açıp soruya link vererek devam edebilirlerse çok seviniriz.


Tunam10

Arkadaşlar 15 sayfa yazılmış konuşulmuş. Bi kişi yazmamış birçok kişi yazmış tartışmış. Bireysel olarak kimse kimseyi suçlamıyor. birçok arkadaş ben de dahil tartışmanın tarzından rahatsız. Amacından saptığını düşünüyor. Bunu dile getirmeye de hakkı var. (Şimdi de kim rahatsız çıksın demeyin lütfen) Ben kendi adıma bunun içinde kaldığım, birilerini olumsuz etkilediğim, kendimin de dahil olduğu karşılıklı atışmaya dönüşmesine izin verdiğim için özeleştirimi yapıp herkesten özür diliyorum. Bunun adı eleştriye kapalı olmak olur, tartışmayı sevmemek olur, pozitif şeyler duymak istemek olur. Ama ben topluca paylaşmaktan yanayım karşılıklı restleşmekten değil. Bunu son kez belirttim. Tunam10 kaçar.Cevaplamak için Üye ol