Hepimiz anneyiz/adayıyız ve kadınız..

Tunam10 soruyor: 6

Hepimiz anneyiz/adayıyız ve kadınız..Okanumutun bu sözü beni acayip etkiledi. Çok mutlu oldum. Çok duygulandım. Evet dün uzayıp giden tartışmaların arasında itiraf ediyorum çok üzüldüm. Ee anlarsınız işte hamile olunca insan daha hassas daha kırılgan. Kendimi suçladım inanın bu derece üzülecek noktaya geldim diye.  Ama bu tartışmalardan başka annelerinde rahatsız olduğunu görünce kendimi suçlamayı şu an bıraktım.
Yeri olduğunu düşündüğümden ufacık birşey anlatmak istiyorum.
Hamile kaldığımı öğrenince çok yakın,canım,ciğerim bir arkadaşıma keşke sende hamile olsan. Birlikte doğursak ve birlikte büyütsek ne güzel olur demiştim. O anda yanındaki eşi "aman allah korusun. sen ne diyorsun. ne güzel arkadaşsınız.boşversene" dedi. Anlamadım. "yahu neden herşeyimizi paylaşırız işte.Destek oluruz birbirimize." dedim. Bana "Ablam,annem dahil çevremde birlikte çocuk büyüten annelerin/adayların ve kadınların birbirlerine nasıl davrandıkları çok gözlemleme imkanım oldu. Bir çoğunda çocuklarımız büyüyeseye kadar çok sık görüşmeyelim kararı aldılar. Şurda ağız tadımızı bozmayalım canımcım" dedi. Tabi bu şaka muhabbetinde bir sohbetti.
Ama ben o zaman inanın ne demek istediğini anlamadım. Evet kendimizce doğru olanı yazarken başka birinin yarasını kanatabiliyoruz. Ya da farkına varmadan kendi doğrumuzla birilerini yargılamış, tadını kaçırmış olabiliyoruz. Ve ben iki kez farklı konularda bu tartışmalarda yer aldıktan sonra dün akşam bir daha tartışmaya girmemeye karar aldım. Benim bu siteye girme amacım bebişime faydalı olacak şeyleri öğrenmek. Siz değerli annelerden ne kaparsam kar mantığı. Ben 2 farklı konuda ne oluyor ya durumunda kaldım ki anladığım kadarıyla bu başka konularda da oluyor. Gerileceksem, üzüleceksem amacımı aşıyor bu tartışmalar içinde yer almak.
Bu yazdıklarım yeni bir tartışma konusu açmak için değil inanın. Sadece samimiyetle okanumutun destek çağrısına gönülden katıldığımı belirtmek istediğimden. Ben bundan sonra çok dikkat edeceğim yazdıklarımın nereye gittiğine.
Desteğinize ve paylaşımlarınıza minnettarım.
Hepinizi öptüm.

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


Tunam10

damla aynı anda yazmışız. Gönderdikten sonra gördüm. Haklısın. Herkesi bu tartışmalarla meşgul etmemek lazım. Katılıyorum mümkünse bu başlığı kapatırsan ya da başka bir yere alabilirsen bende çok memnun olurum.


okanumut

ikiçocukannesi dediğin gibi geneliyle konuşunca-yazınca-  öyle anlaşılmış fakat gerçekten kimseyi şahsi olarak eleştirmemiştim.. aynı şekilde dilediğin gibi bahsedebilirsin elbette yavrularını nasıl büyüttüğünden..sadece "hassas mevzular bunlar"demek istemiştim.. ben kendi doğrularımı bulana kadar çok zorluk çektim hala da tam olarak buldum diyemem ve normal olarak da bu hep böyle gidecek sanırım.. bu esnada da "acaba eksik miyim, yanlış mıyım"larla mücadele ettim..fakat tek bir doğru yok işte.. sonra anladım..

ve evet Damla..gerçekten de bu mevzuyu çok uzattık.. 
Herkese evlatlarıyla, eşiyle mutlu sağlıklı günler diliyorum


Aysegul_Yagmur_Irmak

Tatlişler, ben tartışmanın nereden çıktığını bilmiyordum ama burada mesajlara biraz göz atınca ve tahminlerimle sanırım anlamış bulunuyorum.

Herkes kendine göre en iyi anne olmaya çalışıyor, bunun için çabalıyor, her annenin kendi doğruları var. O yüzden ben alternatifleri okurum ve sonra yine aklıma yatanı yaparım herşeyde. Ama mutlaka okurum, diğer düşünceleri de. :)

Herkesin bebeğini besleme, uyutma, güvenliğini sağlama, yetiştirme şekli farklı, bu da gayet normal aslında düşününce, sonuçta asker yetiştirmiyoruz. ;)

Bir de hamileyken insan daha hassas oluyor, hele ilk hamilelikte.

Sıkmayın canınızı, bana da bu hamileliğim için yakın arkadaşlarım bile "vah vah", "sana kolay gelsin", "yandın", "yazık oğlun ufacık daha", vs. yorumlarda bulunanlar oldu ki bu istenen bir bebekti. Kaldı ki sürpriz bir bebek olsa ne olurdu, sonuçta sağlıklı bir hamilelik yaşıyorum çok şükür, bu yorumlar beni daha mı mutlu edecekti?! Uzun bir süre inanın çok etkilendim, ama sonra herşey rayına oturacak, çok da güzel olacak dedim kendime. Küçük de 1-1,5 yaşına gelsin herşey daha kolay, daha anlamlı, hayat daha güzel olacak diye düşünüyorum. :)

Tunam, bebek odanız gelmiş, hayırlı olsun. Bebişkon güle güle büyüsün odasında. Bir süre sonra kokusu sinecek odaya biliyor musun? Sadece o odaya has harika bir koku oluyor, parfüm gibi. :)

Öpüyorum tüm anneleri/anne adaylarını. :)


GulcanDeniz

Damla,
Ashes tartışmaların ardından gerber/tracy soru başlığını açtığı için kendini suçlayıp Nurturia'dan ayrılmış.
Böyle sonuçlanması, aramızdan bir kadının incinip ayrılması beni çok üzdü.
Kendisini bir şekilde geri çağırmanın imkanı var mıdır?


GulcanDeniz

uff gerber yazmışım :((


GulcanDeniz

Tunam10,
Bence de mutlu bir hamilelik geçirmek çin böyle şeyleri kafana takma...
Hoş, bebek geldiğinde hiç fırsatın olmayacak :))
Mutlu mesut, rahaaatt hamilelik dilerim.
Ve de postnatal depresyonsuz doğum sonraları tabii.
Ben pek ağır geçirmiştim de :((
Cevaplamak için Üye ol