3aylık canım oğlum

ecemsaylan soruyor: 5

3 aylık +1 haftalık oğlum var ve ek gıdaya nezaman başlamalıyım bilemiyorum yardımcı olurmusunuz??

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


bellroad

henuz erken ek gida icin. kilo alimi az oldugu icin (4.ayinda 150gr almisti) doktor onerisi ile 5.ayinda basladik. ilk gun sadece elma suyu 30cc kadar. ikinci gun elma puresi bir tatli kasigi, 3. gun de oyle. elmadan sonra 3gun ayni sekilde armut. bir hafta sonra patates puresi hep 3 gun kural ile bir iki tatli kasigi. sonra havuc ve kabak. 5.ayinda sadece bunlari son gunlerine yakin pirinc veya irmik katarak tadimlik verdik. 6. ayinda sari kirmizi mercimek, semizotu, ispanak, az kiyma basladik ve miktar artti. bence de once doktorunuza danisin.


7bitirdi

Bebeginizin emmesinde sikinti yoksa 6. Aydan once baslamayin derim.heryerde ilk 6 ay sadece anne sutu diye bosuna yazmiyor.birde baslarken kebdi sutunuzle mayaladiginiz yogurtla baslamanizi oneririm.kolayliklar diliyorum


bbade

8.aya kadar sadece anne sutuyle besledim. Sutum hamilelik sebebiyle azalmasaydi 1 yasina kadar ek gidaya baslamazdim. Ek gidalari omru boyunca istedigi ger an yiyebilecek ama anne sutu bir kez bitti mi bir daha asla bulamayacak.

Yemek yedirmeliyim psikolojisinden acilen siyrilin.


Meowwow

Allerjik bünyem olduğu için ve Dr tavsiyesi ile 6. Ayda başladım ek mamaya. Nitekim oğlum da allerjik çıktı. Ek mama adı üstüne ek gıda sadece tadımlık veriliyor. Bir iki lokma. Bir de çocuğun hazır olup olmadığına bakılıyor mesela 6 aylıkken ufak bir kaşık püre verip bakıyorsunuz dili ile dışarı çıkarıyor mu, boğazına takılıyor mu diye. Hazır olmayan çocuklar dilleri ile dışarı atıyorlarmış.


mutluannelif

6.ayda başlanılıyor genelde, ben 7.ayda yavaş yavaş başlamıştım. 4.ayda başlayan da var.Eğer emiyorsa, kilo sorunu yoksa hiç acele etmemelisiniz, emzirmenin rahatlığını yaşayın. Mideleri minicik hemen doluyor. İlk başta ev yapımı yoğurt ya da meyve püresi ile başlayabilirsiniz. Bunları ufak bir kaşıkla veriyorsunuz zaten yani ek gıdaya başlayınca kaşık kaşık yemek yemesini beklemeyin. Mesela toplu iğne başı kadar yumurta sarısı verip, alerji oluşmazsa ertesi gün miktarı biraz daha artırarak veriyorsunuz.Cevaplamak için Üye ol