Enfeksiyon mu? Rota virüs mü?

sehergil soruyor: 10

Oğlumun şikayetleri 1 hafta önce ateşinin 39dereceye yükselmesi ile başladı. Aynı gün kreşte 1 kere kustu. Ateşi aferin ve dolveni dönüşümlü kullanarak düşürdük. Ertesi günler ateş  37,5 civarlarında seyretti. 4 gün önce karın ağrısı başladı. Kramp şeklinde ağrısı oluyor. Kıvranıyor resmen. Karın ağrısı geçmeyince pazar akşamı çocuk doktorumunuzun olduğu hastanenin acil çocuk servisine başvurduk. TİT ve ultrason istendi. TİT'te olumsuz birşey çıkmadı. Batın ultrasonda yoğun gaz gölgeleri nedeni ile net bir izleme yapılamadı fakat rapor sonucu şu şekilde. Periçekal alanda büyüğü 16x12 mm boyutlarında birkaç adet lap gözlendi. Acil doktoru tarafından bu durum enfeksiyon olarak yorumlanıp serum bağlandı ve serumla birlikte sancısını azaltması için bir ilaç verildi. Fakat serum sonrasında bile bir iyileşme olmadı. Bütün gece ağrı devam etti. Sabah Çapa Tıp Fakültesinin çocuk servisine gittik. Orada kan ve idrar tahlilleri yapıldı. Kanda CRP değeri 9,3 bulundu. Zinnat şuruba başladık. Şiddetli karın ağrısı allaha şükür gün içinde tuvalete çıkınca bayağı azaldı. Bir hafta sonra lap boyutunu kontrol amcaıyla tekrar ultrason çekilecek. Umarız küçülme olur. Küçülme olmazsa nasıl bir hastalığa işaret edebilir, bundan endişeleniyoruz.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


smmm06

nasıl bir hastalık olacağı hakkında bilgim yok umarım ciddi bişey değildir ama kan tahililinde ciddi bişey olsaydı çıkardı crp si fazla yüksek değil ama vücudunda enfeksiyon olduğunu gösteriyor sınır değeri 5


Sanemm

Belirtiler oğlumun şikayetleri ile aynı. Gaita (dışkı) testi yapıldı mı? Biz de aynı süreçten geçtik, gaita testi sonucu rota virüsü olduğu tespit edildi. İlk önce kan tahlili, idrar, hormon, röntgen tüm tahliller yapılmasına rağmen bulunamayan rahatsızlığa, gaita testi sonucu tanı konuldu.


Rotanın tek tedavisi vücudun kendi kendine atması olduğundan (antibiyotik enfeksiyonda işe yaramıyor), kusmaya karşı bir diyet ve sıvı alımını zorladık. Rahatsızlığından dolayı bir gün sıvı alımı durunca, sıvı ihtiyacını karşılamak için serum takıldı.

Ancak enfeksiyonun tamamen atımı 10 günü bulacağı söyleniyor. Geçmiş olsun...sehergil

Sadece kaka testi yapılmadı. Rota virüste ishal görülüyor diye biliyorum. Bizde ishal olmadı, hatta tuvalete çıkması zor oldu o dönemde.  Kuru karın ağrısı vardı ama çok şiddetli. Gece uykudan uyanıp 'baba bana iğne yap'  bile dedi yaaa, ki o kadar iğneden korkar. İnşallah ciddi bir şey çıkmaz. Bu bir haftayı beklemek çok stresli geçecek bizim için.


nihal58

Çok çok geçmiş olsun umarım önemli bir şey değildi ve bir an önce iyileşir kuzucuk.


Sanemm

Oğlumda da çok ciddi ishal olmadı daha çok gaz durumu oldu.TATLI_CADI

Antibiyotik ile geçiyor kalbinizi ferah tutun.nasıl boğazdaki bademcikler mikroba reaksiyon olarak şişiyorsa barsak etrafındaki bademciğe benzer yapılar da reaksiyon gösterebiliyor.


ayberke

Merhabalar oncelikle cok gecmis olsun icinizi ferah tutun ardindan lapa geciyorum.bagisiklik sistemimiz enfeksiyonlara karsi mucadele ederken birtakim tepkiler oluyor mesela bafemciklerin sismesi gibi vucudumuzda yaklasik 600 yakin lenf varmis boyun koltuk alti kasiklarda vucutta enfeksiyon vb birseyler oldugunda tepki olarak buyurlermis buyuduklerindede bunlsra lap diyorlar onemli olan antibiyotik sonrasi bunlarda gecme olup oolmadigi gecmezse takip edilecek ve neden kaynsklsndigi bulunacak suan bendede devsmli buyuyup inen laplar var nedenini bulamadilar mamagrafi sonrasi bisey cikmaxsa biyopsi yapilacak ondan sonra tedavi merak etmeyin cocugunuz iyilesecektir gecmis olsun


delimavi

Bilgim yok ama acil sifalar dilemek istedim.insallah olumsuz bisey cikmaz,cok gecmis olsun kuzuya :(delimavi

Bilgim yok ama acil sifalar dilemek istedim.insallah olumsuz bisey cikmaz,cok gecmis olsun kuzuya :(


sehergil

Dün akşam da ateş 39'u buldu. Rota virüs böyle belirti verir mi?Cevaplamak için Üye ol