anne sütü kalitesi değişir mi?

nurcan_eymen_efe soruyor: 9

slm 73 günlük bir bebeğim var.3,380 gr doğdu,26 günlükken 4,500 gr dı,şimdi 5,300 gr.50 günde 800 gr aldı. 10 gün öncesine kadar gaz giderici şuruplar kullanıyordum,bebeğim hep şurup içmek istedi ve beni emmek istememeye başladı, önceleri neredeyse 1 saat emerken 10 dk ya düştü.arada şurubu kesmek istedim ama gaz çıkaramadığı için devam etmek zorunda kaldım.10 gündür şurup vermiyorum,artık kendisi yapabiliyor.şimdi beni zorla emiyor bende arada sağıp veriyorum sütümü.günde 2-3 kez kakasını yapıyor,bana sütün yaramıyor diyorlar.böyle birşey olabilir mi?sizce arada mama vermelimiyim?bu durum beni çok üzüyor

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


zehra

Sutun yaramiyor turu laflari hepimiz duyduk, duyuyoruz. Sakin bunlari ciddiye alma. Bir bebege annesinin sutu yaramayacak da inek sutunden yapilan mama mi yarayacak? Beslenmene dikkat edersen, protein, yag, karbonhidrat alip dengeli beslenirsen ve bol su icersen senin vucudunda emzirme surecinde yipranmamis olur. Anne sutune ek olarak doktorun buyumesini yeterli bulmazsa mama onerebilir ancak uzman olmayanlarin goruslerine cok itibar edilmemeli.


tugbaaa

benim kızımda 2880 doğdu ilk 2 ay günde 40 gram alıyordu. sonra rota virüsü aşısı oldu ağızdan ve bıçak gibi kesildi emmesi memeyi gördükçe yay gibi gerildi ağladı. sütümü sağdım verdim o zman içti. ben rota virüsü aşısına bağlamıştım ama büyüme atakları diye bir şey okudum. belki sizinkide öyledir. artık günde 23-24 gram alıyor ama ben yine de mamaya başlamıyorum. az kilo alsın sağlıklı olsun problem yok.


deryaninkuzusu

bu ay benim kızımda az kilo aldı..çok küçük doğdu, ama sadece anne sütüyle ilk 2 ay ayda 1  er kilo aldı. bu aysa 600 civarı almış. Halbuki aynı emziriyorum ,bende şaşkınım.Kaliteyle alakası yoktur herhalde..


nurcan_eymen_efe

çok teşekkürler arkadaşlar.anne sütüne devam edeyim o zaman.sütün yaramama gibi durumu varsa boş yere zorlamıyayım  demiştim.ama anne sütünün yerini birşey tutamaz,oğlum çok ağladığı için hep açlıktan diolar.mama verdik bir kaç kere yine ağladı,anlatamadım bir türlü açlıktan ağlamadığını.2 gündür iyi maşallah çok ağlamadı.emmediği zaman sağıp zorla veriyorum sütümü,zorladığım için ne kadar doğru bilmiorum ama zorla vermezsemde emmiyor,aç olduğu için ağlıyor,mecbur zor kullanıyorum.bir sorum daha olacak.eskiden büyük tuvaletini günde 2 kere yapardı,şimdilerde sağıp verdiğim için günde 3-4 defa yapıyor sizce normal mi?tşklr...firavun

2 aylık bir bebek için 5.300 gr.maaşallah gayet iyi bence..zaten dr.unuz gelişimi geride kalırsa mamaya geçmenizi söyleyecektir..oğlum 3 aylıkken 6kg idi..ağlamak yada parçalı uyku ek gıdaya geçtikten sonra da devam edebiliyor bazı çocuklarda..bu dönemde günde 7 kereye kadar normak demişti dr.umuz kakası için..
çevreye anlatamamak her dönemde devam ediyor o  yüzden hiç enerjini onlara harcama,oğluşkona sakla kıymetli enerjini:)
sevgiler&bol süt&kolaylıklar


tandemmom

Benim kızım ilk ay bir buçuk kilodan fazla aldı ama bazen bir bazen iki kez kaka yapıyor günde.Oğlum her emme de yapardı.Onun kilo alımı da kızım gibi çok iyiydi.Genetik miras bence kaka olayı yaramaması ile hiç bi alakası yok.Gönlünüzü ferah tutun.

Bebekler bazı dönemlerde emzirmeyi azaltabilirler,hiç almadıkları da olabilir.Almadıkça süt azalabilir.Süt azalınca da kızıp hiç emmeyebilirler.Bu bir kısır döngüdür.Tabi şimdi sütüm mü azaldı diye korkabilirsiniz.Emzirmeye devam edin,sürekli verin.Aç kalamaz,buna inanın.
Almadığı zaman sağmaya devam edin.Süt hele ki bu dönemde azaldığı gibi,çoğalabilir de.
Sakın insanların lafına kanıp mama vermeyin.Asıl mama verirseniz dönülmez bi yola girersiniz.Mama doyan çocuk zaten istemediği memeyi hiç almaz.
Allah kolaylık versin.


cerenaltintel

Sütün yaramaması, kalitesinin bozulması, az gelmesi gibi safsatalara sakın kanma derim. Şurupları lüp lüp kaşıkla götürünce memeye sinirleniyorlar haliyle:) Doktorun kullan demedikçe sakın mama da kullanma, emmiyorsa da sağıp vermeye devam et boşver kafana takma. Kızım 3. aydan sonra biberona alıştığı ve benim göğüs yapımdan kaynaklı kanallarım bir türlü açılmadığı için sürekli sağarak verdim. Halen de sağarak devam ediyorum. Emzirebildiğin kadar emzir, olmuyorsa da sağ gitsin.  Çok iyi anladım ki kafaya takmak, başkalarının olumsuz sözlerini dinlemek sütü azaltan en önemli etkenler. 


Aklında bulunsun; sağarak devam edeceksen 3-4 saatte bir 2 göğsü de boşaltman gerek, yenilere yer açılsın:) Sağarken ne kadar geldiğine bakma, tv falan seyret:) 

Oğlun 2 aylık, ağlamasının illaki bir sebebi olması gerekmiyor, bazı bebekler (benim kuzu da dahil) sadece ve sadece anne karnını özledikleri için bile ağlayabilirler. Anne sütü alan bebekte günde 4-5 dışkılama gayet normal, 6-7 kakalı bez değiştirdiğim zamanlar da olmuştu.


nurcan_eymen_efe

TŞKLR ARKADAŞLAR CEVAPLARNIZ İÇİN.EMMESİ BİRAZ DAHA ARTTI ARADA SAĞIYORUM BAZEN ALMIO GÜNDE 2-3 KEZ SAAT 17.00 İLE 22.00 ARASI GENELDE.EK GIDAYA GEÇİNCE BIRAKMAZ İNŞ.


zumre

sütün yaramıyor diyenleride yetmiyor diyenleri de boğmak istiyorum. kaynana gitti ama hala sesi kulaklarımda. iki mıyaklıyor çocuk diye hemen yetmiyor diyorlardı. doktorlar kilosunu görünce maşallah diyorlardı ama insanlar tuhaf. aldırmayın. ben umursamadığımı sandığım halde acaba mı dedim.


Cevaplamak için Üye ol