bebek hamağı

cmr soruyor: 10

Sizce bebek hamağı pratik ve kullanışlı mı? Hangi markayı tavsiye edersiniz?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


CokBilmis

Ben 21 aydır bebek hamağını kullanıyorum.

Çok soran oluyor, bu aralar blogumda ayrıntılı yazacağım.

Şu resimdeki hamaktan kullanıyorum:

Plajda, piknikte, misafirlikte, tatilde, öğlen ve hatta akşam uykularında, kızımın burnunun tıkalı olduğu ya da diş çıakardığı dönemlerde, kısaca her koşulda kullandım. Onsuz ne yapardım bilemiyorum :)


CokBilmis

Bana hediye gelmişti. Levent'in ara sokaklarından bir yerden alınmış. Ama baktım, internette de satışta. Çingene beşiği, Paşa Hamak filan diye de arat, bulursun.

Kızım 90 cm civarında ve 14 kilo. Artık yatarken dizlerini kıvırıyor ama bir süre daha idare edecek sanırım.

Odada kapladığı yer açısından soruyorsan ölçmedim ama 1 metreye, 50 cm kadar filan sanırım.


cmr

Çokbilmiş, peki bu hamak çok sallanıyor mu? Benim kızım sallanmayı çok seviyor.Çok uçursun istiyorum...Daha önce de yazmıştım buraya, kızım kolik belki ağlamaları kesilir diye satın almak istiyorum..Bir de sallamak için bir aparatı,kolu falan var mı?


CokBilmis

İşte bir hamak ne kadar sallanabilirse, o kadar sallanıyor. İstersen 180 dereceye kadar sallayabilirsin :)

Sallamak için özel bir kolu filan yok ama neticede bir kumaş. İstersen kumaşın bir ucuna ip bağlayıp oturduğun yerden de sallayabilirsin.

Kullanınca gerekliliğini anladığın 2 uzantısı var:

1. Hamağın iç tarafında kilidi var. Dönmeye başlayan bebeğin düşmesini engelliyor. Kızım artık o kilidi kendisi kilitliyor :)

2. Hamağın dış alt tarafında da kilit var. Hamağın alt ayağındaki bir mekanizma ile kilitleniyor. Böylece uyuyan bebek kıpırdadığında hamağın ters dönmesi engellenmiş oluyor. Bebek içindeyken aklın kalmıyor.


CokBilmis

Nurti annelerinden biri almış ama bebeği kabullenmemiş hamağı. Şimdi ikinci el olarak satıyor. Benimkine çok benzer bir hamak:

http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/33431c0f-c838-4fb3-a097-9fc800fef271/1/pasha-hamak-satiyorum-1-ay-once-alindi

Söylemeden geçmeyeyim: Ben kızımı hamağa 6 aylıkken koydum ilk olarak. Amerika'da bir grup doğar doğmaz hamakta uyutmaya başlıyorlar.

Ama çocuk bilinçlendikçe, eğer öncesinde alışmamışsa hamaktan korkuyor. Benim rahatlığımı gören arkadaşlarım, kendi çocuklarını uyutmayı denediler. Hiçbiri hamakta yatmayı kabullenmedi.

Yani hamak alacaksanız, bebeğiniz henüz küçükken alın. Yoksa yatıramazsınız içinde.cmr

Benim minik kızım henüz 56 günlük,2 aylık olmaya dört gün kaldı :))) Hamağa alışabilir sanırım...


cmr

Pembeprenses doğru söylüyorsun ama ben çok çaresizim,kızım kolik ve saatlerce ağlıyor,bir tek battaniyeye koyup çingene beşiği yapıyoruz ve onda susuyor.Bu arada bizim kollar eller sallarken felç oluyor!


CokBilmis

Bebeğin hamakta uyumasının sakıncalı olduğuna dair bilgiyi nereden edindiğinizi sorabilir miyim? Bak gene asabileşiyorum :)

Öncelikle hatırlatmak isterim ki belki biz ya da annelerimiz değil ama anneannelerimiz ve onların öncesindeki kuşakların hepsi sallanır beşiklerde uyuyorlardı.

Daha sonra belirtmek isterim ki, özellikle batılı ülkelerde bebeği hamakta uyutmak gittikçe yayılan bir trend. Yabancı diliniz olmasa bile google'a "baby hammock" yazıp, görseller bölümünde aratırsanız Amerika menşeli pek çok hamak markası olduğunu göreceksiniz. Yüksek tazminat ödemek zorunda kaldıklarından, Amerikalılar riskli hiçbir işe girmezler biliyorsunuz. Amerikada hamak üretimi serbest ve kullanımı da yaygın.

Ayrıca hamağın faydalarını kısaca saymam gerekirse:

1. Hiçbir bilimsel istatistik vermeme gerek olmadan her anne bilir ki özellikle kolik sancısı çeken çocuk sallanarak daha rahat uyur. Hamakta uyumanın uyku süresini uzattığı bir gerçektir.

2. Hamaktayatış pozisyonu, bebeğin rahim içi duruşunu taklit ettiği için psikolojik açıdan da rahatlatıcıdır. Hangimiz hamakta uyumayı sevmeyiz ki?

3. Ayrıca hamaktaki yatış pozisyonu omurganın doğal duruşunu da destekler.

4. Hamakta yatarken dönemeyiz. Doğru. Ama zaten bebekler kendi kendilerine dönemiyorlar. Hamakta değil de yatakta da yatıyor olsalar sağa sola dönemeyecekler. Biz zaten ani beşik ölümü sendromu korkusuyla bebeklerimizi sırt üstü yatırıyoruz. Bu durumda da bebeklerimizin kafasının arkası düzleşiyor. Hamakta yatan bebeklerde bu kafa düzleşmesi sendromu yaşanmıyor (flat head syndrom)

5. DUruş posizyonundan dolayı, ani bebek ölümü sendromuna karşı da güvenlidir. Hamakta uyuyan bebeğin oksijensiz kalması ya da kendi kusmuğunda boğulması yatış poziyonu itibariyle mümkün değildir.

Eğer sırt kasları konusunda endişeliyseniz hamağın içerisine, bebek beşiklerine konulan türden bir şilte serebilirsiniz. Ya da benim yaptığım gibi sadece gündüz uykularını hamakta uyutup, gece uykularını yatakta uyutabilirsiniz.

Gevezeyim, çok bilmişim, asabiyim :)cmr

sana katılıyorum çokbilmiş,teşekkürler...


CokBilmis

Valla umutlu çaresiz. Sana da "Çok doğru söylüyorsun" demiş bir önceki sayfada, pembeprenses.

Zaten 2 aylık çocuk annesi olarak gecenin yarımında nurtide dolaştığına göre, denize düşse yılana sarılacak durumdadır.

Ayrıca Alman demişse doğru demiştir kesin. Eminim pusete de çocuğu yüzüstü yatırıp dolaştırmak en sağlıklısıdır da diyordur. O tür pusetler de çıktı piyasaya bu aralar.Cevaplamak için Üye ol