Yabancı calisan ikamet ve calisma izni harc tutarları

bellroad soruyor: 6

merhaba, yabancı gunduzlu calisanim (aksamlari TC vatandasi ablasinda kaliyor) turist vizesi 5 Nisan'da sona erdi, suresi bitmeden ikamet vizesi icin basvurdugu icin su an kacak durumunda değil 27 Temmuz'da gorusmesi var. İkamet vizesi harcını ve calisma izin ucretini ben odeyecegım. Bu sene genel saglık sigortası yaptırılması zorunlulugu gelmiş diye duydum. Yapılacak islemler ve odenecek tutar hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


belladona

Bildiğim kadarıyla artık 1 yıllık oturma vizesi veriyorlar , eskiden 6 aydı, ve çalışma vizesi olmada da sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu gelmiş. Sigorta koşulları ve anlaşmanıza göre prim değişir heralde, özel sigortayı da kabul ediyorlar çünkü. Sigortacı arkadaşlar belki bilgi verebilir en düşük primler hakkında


belladona

Buarada eğer alacağınız oturma vizesi süresince çalıştıracaksanız, ikamet tezkeresini alır almaz çalışma vizesine başvurun derim. Sonuçta o vize oturmak için, çalıştırmanız yasal değil ve ciddi yaptırımları var. Yabancı sınır dışı edilip, size de 7200 TL gibi bir ceza geliyor. Daha sonraki süreçlerde işlerinizi de zorlaştırabilir bu kayıt. Zaten sigorta yaptırma zorunluluğu geldiğine ve her ay prim ödemesi yapacağınıza göre riske atmayın derim.

Benim bir arkadaşımın bakıcısını evden gelip götürmüştü polis. Son zamanlarda suistimaller oluyor diye çok araştırıyorlar. Sitedeki güvenliğe sorup böyle biri var mı ne iş yapıyor diye, onun beyanını delil kabul edip götürmüşler.  


bellroad

cevaplar icin tesekkur ederim. ancak saglık sigortasından kimse bahsetmemis? son cıkan kanunla genel saglık sigortası yaptırılması gerekiyor ve emniyet sadece gunes sigortayı kabul ediyor diye duydum ama detayını merak ediyorum ?


angelwave

Arkadasim en doğru bilgiyi bulunduğun yerdeki emniyet Müdürlüğü yabancılar şube deki calisanlar verir. Evet 11 nisan itibariyle yabancılar kanunu değişti. Bunun için bizzat git görüş ayrica izni bitmiş olsa bile 10 günlük bir opsiyon tanınıyor;)


angelwave

İkamet harç bedelleri ise her ülkenin farklı


bellroad

angelwave cok tesekkurler:)Cevaplamak için Üye ol