Isteklerini sizin elinizi kullanarak anlatması

Demdem soruyor: 2

Merhaba,


19 aylık oğlum son 1-2 haftadır taleplerini bizim elimizi kullanarak göstermeye başladı. Her şeyi değil özellikle başa çıkmadığı konularda,  en özelinde ise daha çok elektronik aletlerde... Şunu söyleyeyim şu detayda yapıyor bunu; ilgili düğmenin üstüne elimizi koyarak.

Kafamı kurcaladı bir kaç gündür. İnternette bir arama yaptım karşıma Prof. Dr Sabiha Paktuna Keskin'in otizm ile ilgili bir yazısı çıktı. Konu ile ilgili kısmı

“Oğlum bir şey istediğinde o şeye doğru elini uzatıyor.”

“Oğlum bir şey istediğinde benim elimi tutup o şeyi istediğini anlatıyor. “

“Oğlum bir şey istediğinde o şey yüksek bir yerde ise bile sandalyeyi oraya çekip onu oradan alıyor,” diyen annelerin hepsi çocuklarının lisan gelişmesi ile ilgili bir sorunun varlığına işaret etmektedirler.


Hani normalde çok kafamı takmayacağım bir konu olurdu bu ama Demir son 5-6 ay da çok az kelime ekleyince söylediklerine ( sadece 4 kelime ekledi. Bir kere söyleyip bıraktıkları hariç yerinde kullandığı 16-17 kelime var) otizmi kesinlikle değil ama gerçekten lisan gelişimi ile ilgili bir sorun mu yaşıyoruz diye düşünmeden edemedim. Çünkü gerçekten konuşmaya iyi bir başlangıç yapıp oldukça yavaşladık. 

Canımı sıkan daha önce başedemediği konularda "iiih iiih" la da olsa kendini sözel oalrak ifade etmeye çalışan oğlum neden şimdi böyle bir yol izliyor sizce? İçinizde benzer bir şey yaşayan var mı? , Nasıl yaklaşmalıyım?

Teşekkürler şimdiden...Not: Önemli olabilir. Son 3 aydır yurt dışındayız. Bizim dışımızda Türkçe konuşan çok az insan gördü.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


balbocegim

merhabalar.. dil gelişimi zamanla oluyormuş anlıyorum. ama biz anneler hemen oluversin yapsın istiyoruz. olmayınca endişeleniyoruz. başka çocuklarla kıyaslıyoruz. hepimiz her ne kadar bunun yanlış olduğunu bilsekte bunu yapıyoruz. anneyiz ve doğamızda var. benim kızımda bana annee diye sesleniyor. gün içinde defalarca anneee diyor. tabiki çok hoş bidurum. ama diğer kelimelere gelince çok net söylediğini söyleyemem.herşeyi bişekilde göstererek vs. anlatıyor. bizde anlıyoruz ve yapıyoruz. ama çok da anlamamak gerek sanırım.bi kaç gündür anlamdım kızım, efendim, ne söylemek istiyorsun diye soruyorum. biz anlamayınca bi şekilde söylemesini umuyorum. söylediğim kelimeleri tekrarlamasını istiyorum. biraz biraz gelişme oldu gibi.
artı olarak biz yurtdışında yaşıyoruz. ve bizim dışımızda türkçeye çok da maruz kalamıyor. dışarı çıktığımızda farklı söylemlerle karşılaşıyor. belki bu yüzdende yavaş ilerliyor olabilir diye düşünüyorum.. ama anne olarak kızımla karşılıklı diyalog kurmak için sabırsızlanıyorum...


dasdemirzynep

Nasıl oldu oglunuz duzEldi mi benim oğlumda aşağı yukarı aynı .
Cevaplamak için Üye ol