Pedodonti ve dolgu

zynp_kys soruyor: 10

4 yaşindayiz ezici dişlerde çürükler ve çözüm ne yapmalıyız Diş muayenemiz bile sıkıntılı ağzını açmıyor uyutularak yapilabiliyormus deneyimli anneler yardiminiza ihtiyacım var.. Cok Üzgün ve gerginim dun gece diş Hastanesi acilindeydik agri kesici şurup ile geceyi rahat geçirdi bugün ki durumu normaldi Tekrar ağrısı olmadan dolgu yapılması için araştırma yapıyoruz yarin annem geliyor oğlumu anneme birakip kizimin diş tedavisiyle ilgilenebilecegim İzmit Diş Fakültesi pedodonti varmış orayla gorusecegiz alternatif ve yeni yöntemler öğrenmek için sizlerden yardim istiyorum

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


umutarzu

Selamlar, oğlumun dişlerinde 3 tane dolgusu var. Bu yaştaki çocukların dişleri çok yumuşak olduğundan, fısfıs dışında iğne vs gibi, yetişkinlere uygulanan işlemler uygulanmıyor. Hatta 2 tanesinde fısfıs bile yapılmadı. Zaten 4-5 dakikadan fazla sürmüyor.


İlk gittiğimizde kesinlikle ağzını açmadı tabi, tübitak'ın diş hekiminde kitabı var bu yaş çocukları için. 1 hafta boyunca her gün onu okuduk ve diş doktorluğu oynadık evde. 2 dolguyu üst üste, gıkı çıkmadan yaptırdı, hatta eğlendi diyebilirim. Tavsiye ederim. 


guta

Biz oğlum 4 yaşındayken 2 doldu yaptırdık. Yalnız uyutmadan yaptırmaya cesaret edemedik. Doktorlar da pek cesaret edemedi aslında. Çünkü o sırada çok korkarsa ( korkacağı garanti bence), ciddi bir travma olabilir çocuk için. İleride hiç dişçiye gitmeyebilir. İstanbulda Dent istanbulda yapıldı. Ben de çok korkuyordum ama hiç korktuğum gibi olmadı. İlk önce hastane odasına aldılar bizi. Hemşire gelip, dişlerinin güçlü olması için bir şurup içmen lazım dedi. Onu içince zaten tepkiler sıfırlandı. Güle oynaya ameliyathaneye gitti. Orada bayılttılar ve yarım saat içinde odaya geri getirdiler. Uyandığında hiçbir şey hatırlamıyordu, tek hatırladığı şey şurup içtiği. Hala daha dişlerim çok güçlü, çünkü ben şurup içtim diyor. Hiç korkmayın bence, ama şahsi fikrim uyanıkken yaptırmayın.


can80

umutarzu ankarada yaşıyorsanız dr bilgilerini alabilirmiyim teşekkürler


umutarzu

kızılay adadent 432 24 44 telefonu. arayıp pedodontistten randevu istersiniz. sedasyon, çocuk eğer hakikaten korkuyorsa, onun için travmatik sonuçları olacaksa tabi ki bir seçenek ama mesela benim çocuğum, telkinlerden sonra, sedasyona gerek kalmadan oturup dolgularını yaptırdı. Kesin korkar diye, denemeden neden sedasyon yaptırayım? En ufak bir diş hekimi korkusu yok, çok da seviyor kontrollere gitmeyi, çünkü doktor teyzesi her şeyle oynamasına izin veriyor. Çocuğunuzu en iyi siz bilirsiniz. Bir muayene ettirin, duruma göre doktor size gerek olup olmadığını söyler zaten.


zynp_kys

Bilgileriniz için çok teşekkür ederim tubitak kitabi temin etmeye çalışacağım yarın için izmit pedodonti bölümünden eşim randevu almış umarım kızımı ikna edebilirimzynp_kys

Bu arada medicana hastanesinide aradım ortalama olarak iki dolgu için uyutma dahil 1000 tl dedi ... çok pahalı değil mi


umutarzu

İşin içinde sedasyon olursa, genellikle o paraları söylüyolar doğrudur. Umarım sedasyonsuz çözülür sorun,  çözülmezse ve bütçenizi aşıyorsa , belki devlet hastaneleri araştırılabilir. oralarda da yapılıyor çünkü.


nisa2010

merhaba zynp  siz izmittemisiniz? benim kızımda da aynı problem var .kocaeli üni diş fakültesinde muayene olduk fakat orada sıraya alıyorlar.biz 6 ay önce muayene oldukk henüz sıra falan gelmedi.en son 2 ay önce  600 kişi vardı önümüzde.zynp_kys

Arkadaşlar biz özel muayenehane de dış hekimi deneyimlerimiz başarısız geçen carsamba Izmit pedodonti fakültede başarısız. . Istanbul aydın üniversite si pedodonti ile muayene başarılı dün biraz 1 diş temizlendi geçici dolgu yapıldı bugün kalanı temizleyip dolgu tamamlandı 1 diş dolgu başarı ile tamamlandı şimdi 2.acil disimizde. . Doktorumuz ara verelim dedi muayene alıştık dolgu aparatları için henüz hala gergin zorda olsa 1.dolgu yapıldı doktorumuz baya Nazimiye çekti (dün sadece muayene yaptırdı sonrasına izin vermedi sonrasında bende muayene olup dolgu yaptırmaya karar verdim 5 tane dolgulu disim varmış 1 tanesini dün yaptırdım beni izledi sonrasında çok kolay olmasada izin verdi dolgu işleminin başlangıcı yapıldı bugunde tamamlandı)


zynp_kys

Başlangıçta ben muayene olup dolgu işlemini izletseydim bence bi travma yaşanmaya bilirdi. . :(


Cevaplamak için Üye ol