Fast food ve pizza ile aranız nasıl ?

Sedacann soruyor: 10

Selam Anneler,

Çocuklarınızı pizza ve hamburgerden yani fast food tan nasıl koruyorsunuz ?

hangi aile ile tanıştıysam çacuklar bu tarz ürünleri çok seviyor.

siz uzak tutmak için nasıl bir tavır sergiliyorsunuz. sizce sert olmak sorunu çözer mi ?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


seyircikoltugu

Merhaba, oğlum 2,5 yaşında ve şimdiye kadar pizza ve hamburger hiç yemedi çünkü yanında tüketmemeye çalışıyoruz. O da görmediği şeyi istemiyor haliyle. Onun sağlıklı beslenmesi için biz de sağlıklı besleniyoruz aslında. Canımız çok çekerse de o uykudayken yiyoruz. Yemekleri de AVM'de değil evde yiyoruz.

İlerde elbette yiyecek, engel olamayacağız. Ama bu süreyi ne kadar geciktirirsek o kadar faydalı.


Ebru_A

Kızım 8 yaşında olmak üzere. Aslında formül çok basit, yemesini istemediğimiz şeyi biz de tüketmiyoruz. Avm'ye gittiğimizde ev yemekleri yapan mekanları tercih ediyoruz. Hamburgerler yanındaki oyuncaklar nedeniyle cezbediyor, ama 4-5 liraya o oyuncakları menüsüz de satıyorlar, çok isterse sadece oyuncağı alıyoruz. Hamileliğimde kola içmeyi bırakmıştım. Eve kola sokmuyoruz, hiç bir şekilde. Hatta bir gün sucu suyun yanında getirdi hediyeymiş, teşekkür edip almadım. Kuralları sadece çocuklara uyarlamak yerine büyüklerin kendilerinde uygulayabilmesi önemli bence.


fatos

Oğluma uzun süre dışarIdan yemek yedirmedim. AVM ye gittiğimizde de yanımda yiyeceğini taşırdım. Bizde bu tarz ürünleri çok tüketmiyoruz. Şuan 9 yaşında. Artık yiyor tabi ama çok nadiren. Hamburger 2-3 ü geçmez bu yaşa kadar. Onda da sadece köfte koydurmuşuzdur. Pizza seviyor. Genelde evde yapıyorum. Dışarıda da sadece margarita yiyor. Kola meyve suyu zaten bizde tüketmiyoruz. Küçükken nasıl alışırsa öyle devam ediyor. Siz tüketmezseniz o da istemeyecektir.


ayb

bu tip ürünlerin içinde özellikle tadını sevelim diye, şeker, tuz, tat arttırıcı kimyasal maddeler oluyor. Çocuklar 1-2 defa yeseler bile tekrar tekrar istiyorlar.

Bu konuda yapabileceğiniz çocuğunuza bu tip ürünleri tattırmamak, mümkünse göstermemek. Hepsi evde yapılabilecek şeyler ayrıca. Hamburger ekmeği alıp, köfteyi kendiniz yapıp, içine de istediğiniz gibi turşu, domates vs. koyabilirsiniz. Aynı şekilde fırında patates, ya da yine ev yapımı pizza (bir mayalı hamura bakıyor- internette bir sürü tarif bulabilirsiniz) yapabilirsiniz. Tabii, salam, sosis gibi endüstriyel et ürünleri kullanmadan yapmak en iyisi olacaktır.

Gazlı meşrubat yerine yine şeker dışında balla tatlandırılmış limonata vs. sunabilirsiniz alternatif olarak.

Ama en önemlisi sizin ona örnek olmanız. Her hareketimizi, konuşmamızı, tavrımızı sünger gibi çekip kaydediyorlar. Aynı şekilde yemek tercihlerimizi de... Bu yaşlarda sağlıklı ürünler tercih ederseniz zaten damak tadı da bu tip ürünlere alışıp büyüyünce yine bunları tercih eder.

Bir de şu var tabii, etrafımızdaki insanlar ne kadar dostumuz da olsa, tercihleri, çocuk yetiştirme tarzları farklı olacaktır. Siz eğer fast food'un çocuğunuz için yanlış bir tercih olduğunu düşünüyorsanız (ki zaten bu soruyu sormanızdan endişelendiğinizi ve önünü almak istediği çıkarımını yapıyorum), etrafınıza, "aman canım bir kereden birşey olmaz" diyenlere kulak tıkayın...

Son sorunuza gelince, sert olmak işi çözmez. Yasaklar kırılmak içindir. İlk bulduğu anda yasaklı şey neyse (bu çikolata olabilir, gazlı meşrubat olabilir, sonraki yıllarda sigara olabilir) ona saldırır. Önemli olan, her yaşta anlayabileceği dilde neden bunun zararlı olduğunu anlatıp, alternatif sunabilmek...

Kolaylıklar dilerim.


Sedacann

Ayb Teşekkür ederim. 

genç bir bakıcım var. malesef birçok zaman öğlenleri pizza sipariş verdiğini gördüm. ( eve erken geldiğim zamanlar oluyor). kendisini uyardım ama bazen yakalıyorum. bu konuda tartıştık bile. alıp o pizzayı yere fırlatasım geliyor.

çocuğum ile iletişimi çok iyi olduğu için görmezden geliyorum ama canım da sıkılıyor. sert tavır derken aslında hem çocuk hem de bakıcıyı kastetmiştim.ayb

Hah işte, çevremizdeki insanların tercihlerinden bahsederken tam da bunu kastediyordum. Birinin iyi biri olması, çocukla iyi anlaşması, hatta sizin onu çok sevmeniz onun çocuk yetiştirme tarzının sizinkiyle aynı olduğu anlamına gelmez. Bilakis çok farklı ve size hiç uygun olmayan bir çocuk yetiştirme tarzı olabilir.

Bakıcı bulmak çok zor biliyorum. Ama mutlaka ona da anlatın niye yanlış olduğunu. Ona da bir faydası yok çünkü. Maalesef gençler bu tip yiyeceklerin zararlarının farkında olmıyorlar.


cemine_

Sözkonusu bakıcıysa biraz sert olmanda fayda var. önce kurallarını koy. eğer kurallara uymadığını görürsen uyar. ama yine dinlemiyorsa sert olmanda fayda var.

ben böyle şeylere hiç tahammül edemiyorum. hele sözkonusu çocuğumsa. büyük konuşmayayım ama ben o pizzanın üzerine çıkar, bir güzel ezer ve yemek istiyorsa bu şekilde yemesini söylerdim.

:)

biraz sert oldu galiba :)


sappho

Tadını bilmediği şeyi kimse istemez. Bizim avm lerde de fastfood anlayışımız: döner, pide, köfte  olduğundan hiç istemedi. Hamburgeri de pizzayı da evde yapıyoruz..ama firends iyi yaa. Yedik oradan bir kaç kez. Ama McDonald’s, burger king, pizza pizza..aman diyeyim..cemine_

O zaman pizzaya hayır diyoruz.


Desario

cemine_, son birkaç defadır paylaştığınız fotolara denk geliyorum, artık kendimi tutamayıp soracağım, crush fetish gibi bir durum mu var? Özel soru sormak istemem bunlar genel paylaşımlarınız olduğu için rahatça sordum ama özele girdiysem kusura bakmayın, cevaplamanız gerekmez, merak işte (:Cevaplamak için Üye ol