45 dakikalık gündüz uykuları

sayna soruyor: 10

merhaba,
4 ayını bitirmesine 1 hafta kalmış bir kızım var. 1 haftadır uyku eğitimine başladım. daha önceden beşikte sallanarak uyutuyordum. şimdi yatağında yatırıyorum. gece uykularında ve uykuya geçişte pek problem yok. emzik,şş-pat ile dalıyor. ancaaaak gelin görün ki gündüz uykularını 45 dakikanın üzerine çıkaramıyorum. 1 haftadır azimle uğraşıyorum. uyansa bile yatakta tutuyorum. daldırmaya uğraşıyorum tekrar. ama pek bi yok katedemedik. ne dersiniz? psikolojik destek ve önerilere ihtiyacım var?

Bu soruyu cevapla


10 Cevapesma2012

Esma duzelirmi diyorsun?? Cunku uzuluyorum bazen 45 dk sonunda gozler hafif acik uykuya dalmaya calisiyor ama yapamiyor. Gerci benim kizimda cok mutlu uyaniyor bende artik ugrasmiyorum cunku cok yiprandim


burcuveduru

şöyle bir psikolojik destek işinizi görür mü: benimki 30 dk.'da uyanıyor. 45 dakika %50 fazlaymış :) işin şakası bir yana aynı durumdaydık ve hatta hala da devam ediyor diyebiliriz. uykuya dalmada sorun yok; gece de fena değil. fakat ne yaptıysam yapayım gündüz 30 dk.'yı uzatamadım. yeni yeni kendiliğinden uzamaya başladı. bazen dokunmadan 1,5 saat oluyor. bazen 30 dk.'da uyanıp bir iki pış pışla tekrar dönüyor; bazen de ne yaparsam yapayım 30 dk. sonunda tekrar uyumuyor. esma'ya katılıyorum biyoritmi  böyle demek ki...zamanla değişecek diye umut etmekten başka yapabilecek bir şeyim yok...


sayna

teşekkür ederim yanıtlar için. uykudan mutlu uyanmıyor ne yazık ki. ağlayarak-mızırdanarak uyanıyor ve gözler yarı kapalı. ağzına emzik,eline bez parçası veriyorum pış-pış yapıyorum. dalmaya çalışıyor ama dalamıyor:(((. sonra da çabucak yoruluyor haliyle.


esgi

Sizlerden 5-6 ay büyük bebeği olan bir anne olarak psikolojik destek vereyim hemen :) Aynı şeyleri yaşadım oğlumla, bizim süremiz 40 dk idi. Öyle ki, saate bakar, 5-4-3-2-1-0 derdim ve uyanırdı 40 dakika dolunca! Ama sonrasında 1, bilemediniz 2 saat uyanık kalabilirdi ve yine uyurdu. Okuduğum kadarıyla bebeklerde uyku döngüsü 40-45 dk olurmuş, bizlerde de yine aynı şekilde ya da bilemediniz 1 saat. Biz bu döngü tamamlanınca uyanmadan devam edermişiz uykumuza ama bebekler bunu bilmediği için döngü tamamlanınca uyanırlarmış... Gelelim müjdeme, son 2-3 aydır dalmayı biliyor oğlum, ara sıra yine 40 dk dolunca biraz mızıklanır, kıpırdanır ama döner döner uyur. O yüzden şimdilerde gündüz uykuları 2-3 saati bulabiliyor. Bu tamamen büyümeyle alakalı yani, geçecek sabırlı olun. Tek sıkıntı o 40 dkda ne bir iş yapılıyor, ne uyunuyor, bilirim ama dediğim gibi geçecek :)mert_mert

merhaba hanımlar nacizane birşey sölemek istiyorum burda genel olarak yorum yapanlar 4 6 7 ay aralığı olmuş ..ama benim aklım ermedi 4 5 6 aylık bebekleri nasıl uyku düzeni olabilir yada sokulabilir.odaha bebişdir anlamaz düzenden.ne zaman uyumak isterse uyur genelde çok uyanık durmaz kısa kısa uyur ama 3 4 defa uyur yani.benim oğlum 26 aylık 1 kere uyuyor günde oda en fazla 1 1.5 saat yani ..4 aylık bir bebekten çok uyku bekleme ..


Smryna06

Belki emzik ve bez parcasini degil de annesinin kokusunu ariyordur, ozluyordur. Benim kizim da 45 hatta 30 dakikada RAM uykusuna gecer ve gunduzleri ozellikle ( geceleri biraz daha iyi cok sukur ) yaninda degilsem uyanir. Cogunlukla kucagima alir ya da emziririm tekrar dalar, bazen de dalmaz ben de ustelemem. Karari ona birakiyorum.


sayna

merhaba arkadaşlar,
son gelişmeleri haber vereyim dedim. 15 günlük çabanın sonucunda kızımın gündüz uykuları uzamaya başladı. benim de moralim düzeldi:))
hala desteğe ihtiyaç duyuyor 2. uykuya dalmak için. ama en azından dalabiliyor artık. ve kesinlikle daha huzurlu...
herkese desteği için teşekkürler..esma2012

Peki nasil uzattin? Merak ettim belki isine yarar


sayna

esma2012 müthiş bir sabır ve uğraşla.bazen yıldığım oldu ama bırakmadım. 2 hafta boyunca 3 gündüz uykusu ve 1 akşam şekerlemesi için yatağına yatırıyordum. her defasında aynı rutini uygulayarak( kucakta pış pış,emzik vs) yaturdım. 45 dakika sonraki her uyanmasında da aynı rutinle uykuya döndürmeye çabaladım. ama kucakta uyutmadım hiç. kucakta sakinleştirip geri yatırdım yani yatır-kaldır yaptım. öptüm-kokladım geri koydum. hiç yatakta kendi başına ağlamaya bırakmadım. ferber yapmadım yani. ağlasa da yanında olduğumu bildi hep.uyku arkadaşı edindirmeye çabaladım.
 ilk başlar hiç dalamıyordu. ama yine de o zamanı yatağında geirmiş oluyordu. böyle böyle alıştı işte. çok zordu onun sıkıntısını görmek. ama değdi. şuan kesinlikle daha huzurlu ve mutlu . arada yine dalmakta zorlanıyor. ama zamanla o da düzene girecek biliyorum.


Cevaplamak için Üye ol