Nasıl yapacağım

manresa soruyor: 4

bebeğim şu an 2.5 aylık.5.380 kg ve 62 cm boyunda.Gündüzleri emzirdikten sonra en fazla 2 saat uyuyor bazen 45 dak da uyanıyor.En ufak sesle irkiliyor.Yaz sıcağında camları açmaya bile korkuyoruz.Tracy nin atıştırmacı bebek dediği durumu yaşadığımızı sanıyorum.bebeğimi 3 saatten önce emzirmemeye çalışıyorsam da emzikle  müzikle pışt pışla ve oyunla oyaladığımda nadiren kendiliğinden uykuya dalabiliyor.Bazenbiberonu, memeyi,emziği kucağı dışarıda gezmeyi hiçbirşeyi istemiyor sürekli bir ağlama krizine kapılıyor. Bu krizi yorgunluktan uykuya dalana dek aşamıyoruz.Gaz olduğunu düşündük ama tam olarak emin değiliz. Sonrasında ise meme almakta zorlanıyor.Emmek istemiyor ya da biberonla biraz emzirdikten sonra sakinleşip meme alabiliyor.memeyi çokaz(1-2 dak emdikten sonra ) gülücükler atmaya oyun oynamaya başlıyor. Emzirmek için dikkatini memeye çekmekte zorlanıyorum. Her iki memeyi de ememiyor.Birini ancak 10 dak  emiyor sonra ya uykuya dalıyor ya da oyun istiyor.geceleri 11 civarı emip sabah 5 e kadar uyuyabiliyor. Bizim problemimiz gündüz uykusunun neredeyse hiç denebilecek kadar az olması   

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Burcu

henüz 2,5 aylık..kesinlikle zaman zaman zaman diyorum..ses hassasiyeti biz de çok yaşadık..herkes alıştırın dedikçe o ufacıcık bir sese kallkardı.şimdi çok yorgun bir şekilde sızmadıkça uyuttuğumda evde tlf sesleri kısılır,sessiz bir ortam yaratılır..çünkü uykusu çok hafif.hemen uyanabiliyor..hala....siz yine de sese alıştırmaya çalışın..mesela hafif bir müzik çalsın uyuduğu odada gibi...biberondansa sütünüzün daha verimli olması hem de alışması açısından bol bol emzirin derim..kesinlikle pes etmeden meme verin.. 


selencem

Biz 4 ayi devirdik hala 2 saatte bir besleniyor. Bence kendileri belirliyorlar, ben oyalayacagim diye aglatmak istemedim ve boyle devam ediyoruz. Elbet bir gun buyuyecekler, simdi cok onemli degil bence :)


selencem

Sagin mutlaka sutunuzu emzirdikten sonra da kesilmesin.


manresa

Could b nin sorununu Tracy kitabında anlatıyor. bebek öğünlerde gerektiği kadar beslenemiyorsa, muhtemelen süt az geldiğinden olabilir;normal olarak daha az emecektir ve o daha az emdikçe vücunuz da onun verdiği sinyale uyup daha az süt üretecektir.tam olarak diyor ki "bebeğinizin ağırlığı en az 3 kg ise ve buna rağmen öğünler arası 2.5-3 saatten fazla dayanamıyorsa her öğünde birkaç birim süt içiyor ya da sadece 10 dakika anne sütü alyorsa bebeğiniz atıştırmacı bir bebek olabilir."

Uyanmasının sebebini az emmiş olmasına ve bu nedenle de erken acıkmasına bağlıyor."bebek emdikten 2 saat sonra ağlamaya başlarsa sakinleştirmek iin emzik kullanın-ama sadece 10 dak için-bu onun öğünler arasında daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.Bu şekilde szin sütünüzün miktarı da artacaktır.Eğer bebeği sakinleştirmek mümkün olmuyorsa çok kısa  bir süre emmesine izin verebilirsiniz memede çok az tutarak çok kısa süre emmesine izin verebilirsiniz.bebeğiniz bunun telafisini nasıl olsa bir öğün sonra yapar.Bu süreç 3-4 gün sürebilir.Eğer istikrarlı davranırsanız özellikle ilk 6 hafta önemlidir,bebeğinizin öğünlerde artık yeterli miktarda süt tüketmeye başladığını fark edersiniz"Cevaplamak için Üye ol