Süt sağma, nasıl sağacağım, nasıl saklanacak, hangi aralıklarla vs.

neyse soruyor: 10

Bu konu ile ilgili çok soru sorulmuş farkındayım. Hatta bazılarını 2. ke bile okudum ama hala kafam karışık. O yüzden ben de kendi sorularımı sormak istedim, yardımlarınızı bekliyorum.

Öncelikle ben ilk defa süt sağıyorum. Süt sağma kavramına çok yabancıyım. Yüksek lisansa başladım ve bebeğimin benimle yollarda gidip gelmesindense evde annemle kalmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Derslere haftada 3 gün gideceğim. 1 gün 4 saat, diğer gün 2 saat ve 3. gün 6 saat dersim var. Evim okula biraz uzak ortalama 45 dk yolda geçebilir. Bebeğim ise şu an 3 aylık. Verileri bu şekilde sıraladıktan sonra,

1. Hangi sıklıkta süt sağmam gerekiyor?
2. Hangi göğsümdeki sütü sağacağım. Bebeğim her seferinde tek göğsümü emer. Mesela şimdi sağ göğsümden emdiyse bir dahaki sefere soldan emziririm. İkisini birden aynı beslenmede emmiyor yani. Ben çocuğu sağ göğsümden emzirdiysem sol göğsümü mü sağacağım? solu sağdıysam bir dahaki sefere bebeğe tekrar sağ göğsümü mü vereceğim?
3. Sütü dolaba girmeden önce bir müddet bekletmeli miyim? 
4. Bugün sağdım diyelim, dolaba koydum. ertesi gün sabahtan dolaptan çıkarsam ne kadar müddet bekletmek gerekir bebeğe vermek için?
5. Benmari usulü ısıtırken biberonu mu bir kaba koyuyoruz?
6. Sağdığımız sütleri ayrı ayrı mı saklıyoruz. Ben akşam üzeri ilk defa sağdım. 4 parmak kadar bir süt çıktı. Sonraki seferde sağdığımı onun üstüne ekleyemez miyim?

Çok uzun oldu farkındayım. Kafam cidden karışık.

Bu arada lansinoh manuel pompa aldım denemek için. Başarıp başaramayacağımdan emin değildim çünkü. Akşam süt geldiğini görünce çok sevindim.

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


fistikcik

Merhabalar,
Diğer sorulara cevapları arkadaşlar yazmış. Ek olarak şunu söyleyebilirm. 2 saat için gittiğiniz gün hariç (çünkü o gün zaten sadece kısa bir zaman evden uzak oluyorsunuz), tüm günler 2,5 saatte bir sağabilirsiniz. Manuel pompayla 80 cc çıkarmış olmanız çok iyi, genelde manuel pompayla sağmak daha zordur ve yeterince verimli olmaz. Ama siz gayet iyi bir sonuç almışsınız. İmkanınız varsa iyi bir elektrikli pompa da alabilirsiniz, böylece daha kısa bir zamanda iki göğsü birden sağabilirsiniz.

Anne sütü (inek sütü ya da mamadan farklı olarak) oda sıcaklığında hemen bozulmaz. Elbette sağdıktan sonra dolaba kaldırma imkanınız varsa daha iyidir. Ama 1-2 saat içinde evde olacaksanız gayet rahat bir şekilde çantanızda taşıyabilirsiniz.

3 aylık bir bebek o zamana kadar almadıysa biberonu reddedebilir, normaldir. Benim kızım da biberonu hiç kabul etmedi. Dışarıda olmama gereken zamanlarda kızım 5-6 aylık olana kadar kaşıkla verdik sağdığım sütü. 6. aydan sonra da alıştorma bardağıyla çok rahat içti.
Size kaşıkla zor olur gibi görünebilir, aslında bebekler çok rahat kaşıkla içiyorlar. Mama kaşığıyla pratik olmuyor, bunun için en iyisi sterilize edeceğiniz ve kenarları keskin olmayan çelik bir çay kaşığı. Bebeği hafif dik bir konumda tutarak (varsa ana kucağına konulabilir ya da besleyen kişi dizlerinin üzerine yerleştirebilir) kaşıkla rahat bir şekilde beslemek mümkün.
Biberon için denemeler yapabilirsiniz, ama asla zorlamayın, ters teper. İstemiyorsa bir kaç ay kaşıkla verin, sonra zaten alıştırma bardağına geçersiniz.


neyse

fistikcik,

teşekkür ederim yanıtın için.
annem kaşığı da denediğini ama zor olduğunu söylemişti ama sanırım başka yol bulamazsak kaşıkla besleyeceğiz. 
bu arada manuel pompa yorucuymuş gerçekten. elektirkli pompa olarak ne önerirsin? burada ameda hakında çok olumlu yorumlar var ama biraz pahalı. bir de bana 3 günlük süt olsun yeterli. diğer günler evdeyim.


fistikcik

Rica ederim. Ev tipi ana kucağı yoksa anneniz bacaklarını uzatıp dizlerini hafif kırarak bir yükselti oluşturabilir ve bebeği başı dizlerine gelecek şekilde hafif dik bir konuma getirebilir. Sağılan sütü bir fincana koyduktan ve çelik bir çay kaşığı temin ettikten sonra işi kolaylaşacaktır.

Ben de Ameda kullanıyorum ve çok memnunum. Kullanmadım ama Medela'dan da memnun olanlar var. Ameda'ı annesutupompasi.com'dan aldım ve bu firma 1 sene sonra pompayı onlara satarsanız 100 TL'ye geri alıyor. Ben bunu düşünerek iyi bir fiyat indirimi olur demiştim kendi kendime. Gerçi daha sonra satmadım, hala kullanıyorum. Ama siz satarsanız en azından 100 TL cebinizde kalmış olur.


neyse

fistikcik,

çok teşekkür ederim. böyle cevaplar beni bir nebze rahatlatıyor, özgüvenim geliyor. 
kaşıkla beslemeyi deneyeceğim inşallah.
annesutupompasi.com'a baktım. oradaki çift sağım setli fiyatı mı baz alacağız?


nisannn

@neyse

Steril yapmak icin hep kaynatma yontemini kullandim ben. Sogutucu cantayi internetten aldim,

Bu arada ben de ameda lactaline cift pompa kullaniyorum. Ofiste gun icinde 2 kere sagiyorum. Tavsiye ederim cok memnunum.neyse

nisan83,

teşekkürler cevap için. şu anda elektirkli pompa araştırıyorum. ameda alırken yanına ayrıca set alacak mıyız? kutudan çıkmıyor mu?


neyse

sizce gittigidiyor'dan pompa alınır mı?


ameda 224 tl. bana gayet uygun geldi fiyat olarak ama siteden emin değilim.


fistikcik

Fiyat uygun görünüyor ama Gittigidiyor bu konuda güvenilir olur mu, emin değilim. Nurturia'da başka bir anne buradan pompa almıştı ve bir parçası hasarlı gelmişti. Daha sonra o parçayı değiştirecek bir muhatap bulması da mümkün olmadı.
Ameda için bir de şuradan fiyat sorun isterseniz :
http://www.annebebek.com/yeni_satis_noktalarimiz.aspneyse

Tekrar merhabalar,


Pompayı avent elektirikli aldım. Yalnız her gün düzenli sağmalı mıyım? Mesela şimdi tatil ve ben okula gitmiyorum ve sağmıyorum. Sağmam gerekir mi?
Bir de pompa, biberon vs her kullanımda steril edilmeli mi? Yani her kullandığımda kaynatmalı mıyım?

Bir de güzel haber kızım bu hafta nerdeyse 200 gr almış. Maşallah.. Ama şimdi de çocuğu nerdeysesürekli emzirme moduna geçtim. Uykuya dalarken emiyor. Uyanıyor emiyor.. Az biraz aransa emiyor derken... Bu gidişle bana "ayaklı emzik" olma durumu gözüküyor. Önceden gece bir yatırışımda 5 saat falan uyurdu. Şimdi kesinlikle o kadar uyumuyor. 2 saat sonra uyanıp tekrar emmek istiyor. Bunu kumsa olaı geçene kadar önemsememeli miyim? Yoksa en azından geceleri her ağladığında emmeyi kesmeli miyim? ama cidden emmek istiyormuş gibi. ne yapsam bilemedim. 


HANCAN

Emzirme konusunda size yardimci olmayacagim zira benim oglan emmedi ama sagma konusunda sunu soyleyim evdeyken duzenli sagar ve sutunuzu buzlukta saklarsaniz sagamadiginiz durumlarda hazir sut olur hizir gibi yetisir. Bir de pompa ile duzenli sagmak lazim. Ama bu dedigim benim gibi sadece sagarak veriyorsaniz gecerli cunku cocuk emmeyince pompa duzenli (2.5 saatte) bir olmazsa sut olmuyor kesilip bitiyor. Siz evdeyken emzirdiginize gore sagdiginiz gunlerde firsat buldukca ve mumkun oldugunca duzenli araliklarla sagarsaniz iyi olur. Kolay gelsin.Cevaplamak için Üye ol