Süt sağma, nasıl sağacağım, nasıl saklanacak, hangi aralıklarla vs.

neyse soruyor: 5

Bu konu ile ilgili çok soru sorulmuş farkındayım. Hatta bazılarını 2. ke bile okudum ama hala kafam karışık. O yüzden ben de kendi sorularımı sormak istedim, yardımlarınızı bekliyorum.

Öncelikle ben ilk defa süt sağıyorum. Süt sağma kavramına çok yabancıyım. Yüksek lisansa başladım ve bebeğimin benimle yollarda gidip gelmesindense evde annemle kalmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Derslere haftada 3 gün gideceğim. 1 gün 4 saat, diğer gün 2 saat ve 3. gün 6 saat dersim var. Evim okula biraz uzak ortalama 45 dk yolda geçebilir. Bebeğim ise şu an 3 aylık. Verileri bu şekilde sıraladıktan sonra,

1. Hangi sıklıkta süt sağmam gerekiyor?
2. Hangi göğsümdeki sütü sağacağım. Bebeğim her seferinde tek göğsümü emer. Mesela şimdi sağ göğsümden emdiyse bir dahaki sefere soldan emziririm. İkisini birden aynı beslenmede emmiyor yani. Ben çocuğu sağ göğsümden emzirdiysem sol göğsümü mü sağacağım? solu sağdıysam bir dahaki sefere bebeğe tekrar sağ göğsümü mü vereceğim?
3. Sütü dolaba girmeden önce bir müddet bekletmeli miyim? 
4. Bugün sağdım diyelim, dolaba koydum. ertesi gün sabahtan dolaptan çıkarsam ne kadar müddet bekletmek gerekir bebeğe vermek için?
5. Benmari usulü ısıtırken biberonu mu bir kaba koyuyoruz?
6. Sağdığımız sütleri ayrı ayrı mı saklıyoruz. Ben akşam üzeri ilk defa sağdım. 4 parmak kadar bir süt çıktı. Sonraki seferde sağdığımı onun üstüne ekleyemez miyim?

Çok uzun oldu farkındayım. Kafam cidden karışık.

Bu arada lansinoh manuel pompa aldım denemek için. Başarıp başaramayacağımdan emin değildim çünkü. Akşam süt geldiğini görünce çok sevindim.

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


neyse

Teşekkürler hancan.


Sıradaki sorum şu: pompayı her sağımdan sonra temizlememiz gerekiyor mu? Yan, her sağım sonrası yıkayıp, sterilize etmeli miyiz? Yoksa gün içinde sağıp, akşam en son sterilize mi etmeliyiz? Pompa temizliğini sizler nasıl yaptınız?


eges

anne sütü oda sıcaklığında 6 saat bozulmaz yazıyor kaynaklarda, bazılarında ise 8 saat. ben 6 saati baz alarak temizliyorum pompayı. zira sağmak zaten ciddi yük bir de her defasında steril edince bebekle bile ilgilenmeye vakit kalmayacak gibi oluyor.
sağıyorum-2,5 saat geçiyor-tekrar sağıyorum-yine 2,5 saat-tekrar sağıyorum ve temizleyip bir sonraki sağıma hazırlıyorum.
yani 5 saatlik sürelerde temizlemiş oluyorum. aralarda da pompa parçalarının kapağı var (benimki de avent) onları kapatınca toz pis olmuyor


HANCAN

Yok her seferinde sterilize etmeye kalksan zaman yetmez. Sagmak zaten iskence (bana gore en azindan). Ben her sagmadan sonra (2,5 saatte bir) normal sabunlu su ile yikayip iki gunde bir falan da kaynatabilen parcalari kaynatiyordum. Ama ben biraz rahattim acikcasi bu sterilizasyon konusunda. Onu kaynat bunu kaynat gelmisti bana en sonunda biraz salladim acikcasi.


neyse

eges,

6 saatlik periyot yapmak iyi fikir gerçekten. hiç aklıma gelmemişti. akıl akıldan üstündür diye boşuna dememişler.

hancan,
aynen gına geliyor. ben de pompa işinden hoşnut değilim ama mecburiyet işte. şimdi bir de temizleyebiliyor muyum, çocuk bundan mikrop kaparsa telaşem başladı. sterilizatörler var ama pahalı şeyler bunlar. pompa 200, sterilizatör de 200 civarı, yok biberon ısıtma derken astarı yüzünü geçiyor.


Meowwow

Ben sadece ilk kullanımda sterlilize ettim. Ameda kullandım, zaten bir daha sterlinler etmeye gerek yok. Tabii Dr bunu tavsiye etmiyorsa. Yıkadım kaldırdım, her parça kuruduktan sonra bir araya getirdim. Pompanızın talimatlarını okuyun. Kolay gelsin .
Cevaplamak için Üye ol