masum üfürüm var

Gerdamar soruyor: 7

Doktorumuz 8 aylıkken kalbinde bir üfürüm duyuyorum kardiyo çekelim dedi, Acıbadem hastahanesinde çektirdik, Doktor gerçekten de bir üfürüm olduğu ama masum olduğunu söyledi. Hatta bizi rahatlatmak için ola ki bir doktor muayne sırasında size kalbinde sorun mu var derse, "kapı gibi raporumuz var bu masum bir üfürüm deyin" dedi. 6 yaşına geldiğinde tekrar bakalım aktif spor yaşantısı hakkında karar verelim dedi. 

Derdin ne peki derseniz, endişe annelikle gelen bir duygu sanırım :) sadece bir doktora götürdük o da bize 6 yıl sonra gelin dedi. Her koştuğunda düşünmeden edemiyorum. ki bebeğim çook hareketli bir bebek, 
Üfürüm teşhisi olan anneler , siz ne kadar aralıklarla kontrol ettiriyorsunuz, nelere dikkat ediyorsunuz. Paylaşırsanız sevinirim. 

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


sPetek

Öncelikle çok geçmiş olsun.

Aslında benim konu hakkında bir bilgim yok ama bana bir doktor öyle demiş olsaydı ben kesin bir 2.ci veya 3.cü doktorada danışıp emin olmak isterdim.

Kısaca tavsiyem birkaç doktora daha gözükmeniz... Çünkü ne kadar emin olursanız o kadar çabuk da çaresine bakarsınız. Doktordan doktora çok değişiyor ve erken teşhis herzaman iyidir.

Dilerim en kısa zamanda şifaya kavuşur...


kedidirkedi

Kalpte üfürüm Akdeniz Anemisi olanlarda ve taşıyıcılarda da kansızlıga baglı görülebiliyor. Görümcemin kızı taşıyıcı. Anne babasında yakınlarında böyle bir rahatsızlık yok.  Onda da masum üfürüm var.

Başka bir doktora gösterirseniz, bunu da bir söyleyin.

 

Geçmiş olsun.


polen

oğlumda ASD ve VSD vardı.yani üfürüm vardı.şimdi azıcık ASD var.ama drumuz hiç sorun olmayacağını söyledi.2 yaşına kadar 6ayda bir,şimdi senede bir kontrolümüz oluyor.
kızımda da VSD vardı.şimdi drumuz steteskopla duyamadığını söylüyor.6. ayında kontrolü var.
oğlum prematüre,kızım da düşük doğum ağırlıklı olduğu için bu problemler oldu.


selencem

Bizim de bir kontrolde doktorumuz soyledi. Ama o kadar masummus ki kardiyo bile cekilmedi. Hic ustunde durmadim. Hatta sorunuzu gorunce aklima geldi, tamamen unutmusum. Benim rahatligimin sebebi doktorumuza cok guvenmem. İciniz rahat etsin diye birine daha gosterin ama bence endiselenmeyin :)


kedidirkedi

İstanbul'da çocuk karidyologu Rukiye Eker Ömeroğlu var. Hizmet Hastanesi'ne geliyordu akşamları Memorial işletmesini almadan önce, hala geliyor mu bilmiyorum. Çok iyi bir doktordur, tavsiye ederim.


ozge2727

Merhaba;
aynı sşekilde bizde de masum üfürüm çıktı.Bende prof. götürdüm.Tüm kalp tetkitleri yapıldı.Bunun zamanla geçeceği ve tekrar dr. bile gitmeye gerek olmadığı söylendi.Aynı sizin ki gibi raporlarınzı saklayndedi:)


Gerdamar

Merhaba anneler; desteğiniz ve gorusleriniz için coook teşekkürler. Bir başka dra daha goturdum ufurum kesinlikle masum hatta normalde ben duymadım bile, hic dert etmeyin , 6 yasında bi kez daha baktırırsınız içiniz rahat eder, ama korkulacak takılacak hic bişey yok unutun bu konuyu dedi, coook rahatladım cok,oh beCevaplamak için Üye ol