Sunnet icin dory zaman?

emngrbz soruyor: 10

Oglum suan 28 aylik ve sunnet olacak.randevuyu aldik.fakat aklimatakiliyor sizce ne yapmaliyim,dr bi problem olmaz dedi

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


maviboncukk

Genel anesteziyle olacak degil mi? Sunneti bilmem ama genel anestezinin zararlari oldugu kesin


bella_donna

ben de sırf genel anestezi olmasın diye 7 yaş sonrasına erteledim. drlara kalsa ne narkoz sorun ne antibiyotik ne antidepresan...anesteziyi sorun etmezseniz kilpleme ile çok kolay oluyormuş.


bella_donna

anestezinin tek etkisi bugünden yarına değil. bebeklerde kan beyin bariyeri diye bir mekanizma henüz olmadığ için her tür toksin beyne gidebiliyor etkisi çok sonra olabilir. ki narkozun alzheimer gibi nörolojik hastalıklara yıllar sonra da sebep olabileceği biliniyor artık. lokal verip bağlanabilir ya da tutulabilir ama o da büyük travma bence. mecburi ameliyat olsa yapacak bişey yok da bu durumda ben eski usül 8-10 yaşta düşünüyorum.

idrar yolu teşhisini sonda ile koymuşlardır umarım erkek bebeklerde öbür türlü yanlış teşhis olabiliyormuş. daha 1 haftalıkken perişan olduk bu yüzden. 


maviboncukk

Sunnet icin randevu almistim. Dr. Saatler oncesinden ac getirmemi soyledi narkoz alacagi icin ve oncesind kan testi vb yapilacagi icin.. Kiyamadim cocuguma ve hastane randevumuzu iptal ettim. Daha sonra arastirdim ve kuranda sunnetle ilgili bir ayet olmadigini, bunun sadece islam gelenegi oldugunu ogrendim ve sunnet yaptirmaktan vaz gectim. Allah en guzel sekilde yaratmis ve ben cocugumu hasta edip yaralamak istemiyorum sirf gelenek ugruna..yeri degil belk ama bu da bizim sunnet hikayemiz, baslamadan bitti:)


emngrbz

Tesekkurler arkadaslar ejsik olmayinhamdusena

kuranda bahsi geçmemesi islamda olmayacağı anlamına gelmez .peygamberin ahlakı da islamdır  

peygamberimizin tavsiyelerinden bir tanesi en az 7 gün olmalı bebek 
birde ya iki yaşından küçük olacak çoçuk ya da 7 yaşından büyük 
kısaca bildiklerim bunlar 
sorunsuz bir şekilde sünnetinizi olursunuz inş.


leylaleyla

2-5 yaşları cocuklarda cinsel kimlik gelişim dönemiymiş o yüzden doktorlr bu dönemde önermiyorlar ben bikaç doktora sordum aynı yanıtı aldım o yüzden altı aylıkken yaptırdık biz, yine de karar sizin tabi


ankaanka

Oğlumu ureloga götürmüştür i sorun yoksa 7_8 yaşında yaptırın demiştiDevin_2012

selamlar biz bir buçuk yaşında sünnetimizi yaptırdık. Hiçbirşekilde çocuğun bilinçaltına o görüntü yerleşmesin diye narkoz ile ameliyathane de hijyenik koşullarda oldu. Evet narkoz sonrası çok kısa bir süre narkozu atana kadar problem oluyor onu da kucağınızda sakinleştirerek aşıyorsunuz. Eğer çocukta bir problem varsa erteletmemek en iyisi sanırım ,bu konuda sünnet gerekli ve sağlıklı olabilir.

Onun dışında sünnet zamanı bence annenin de kendini hazır hissetiği an olmalı.Minicik yavrunuzun her ne nedenle olursa olsun, din konusu da buna dahil , aci çektiğini görmek anne olarak sizi çok etkiliyor. Buarada maviboncuğa sonuna kadar katılıyorum. Belki dediği gibi konuşma yeri burası değil ama aynı ikilemleri bende yaşadım. Yaptırmış olmama rağmen hala da yaşıyorum, çocuğun bu ızdırabı çekmesinin tek nedeni Müslüman bir toplumda dünyaya gelmesi. İleride problem yaşamaması için yaptırdık biz de malesef..
evinyekta

Merhaba sünnet için en doğru zaman yenidogan dönemi onu kaçırdiysaniz 6 yas üstü olmalı igdislik korkusu gelişiyormuş arkadaşımız genel cerrah bizde yaptırmak istedik malesef birakmadi:))Cevaplamak için Üye ol