ek gıda

emelatmaca soruyor: 6

oğlum 4. ayını doldu ralı 6 gün oldu ek gıdaya başladık ama ben neyi nesıklıkta ve nekadar vereceğimi bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ediluj

http://hemannehemdoktor.blogspot.com/search/label/EK%20GIDA
blogda yazdıklarım umarım yardımcı olur,ama ek gıdada en önemlisi birden cok sey beklememek,sabır,ve moral bozmamak..zamanı gelince herseyi yiyorlar:))ben odönemde bol bol deneyimli annelerin ek gıda hikayelerini okumuştum bloglardan.. cok faydalı oldu benim için..özellikle moral buldum;)


selencem

6. aya kadar tadimlik veriliyor diye biliyorum. Once sebze puresiyle baslayabilirsiniz. Mesela ilk gun kabak. 3. gun kabak+patates, 5. gun kabak+patates+havuc gibi... Alerji olursa sebebini anlamak icin. Bir tatkli kasigi da zeytinyagi koyarsaniz sindirime yardimci olur. tuz vs koymayin. 2 hafta sonra meyveye baslarsiniz. ben haslayarak veriyordum ilk basta. Ilk gun armut, 3. gun elma+armut, 5. gun elma+armut+muz gibi.


emelatmaca

çok tşk edrm 


pinarlerm

ben her ay özel doktorumuza gidiyorum ve bana öğünleri saatli olarak vermişti...4.ayda sadece yoğurt ve meyve püresi ile başlattı.

 saat 9-10

anne sütü

saat 12-1

anne sütü

saat 15-16

yogurt

saat 18-19

meyve püresi

saat 20-21
 Mama


meyve püresi için şeftali-elma-armut-muz vermişti

yanlzı başlarken ilk hafta sadece şeftali(bu zamanlar şeftali bulmak zor artık o yüzden armutla başlayabilirsin)..ilk gün sadece 2-3 tatlı kaşığı veriyosun..hergün 2 tatlı kaşığı miktarı arttır.hafta sonunda bir çay bardağı kadar verebilirsin...2. hafta elmaya başla..onu da 2 tatlı kaşığı ile başlıyorsun kalanını armut ile tamamlıyorsun...her hafta eklediğin meyveye bu şekilde başlayıp diğer meyvelerle tamamlıyorsun...muz için ise yerli muzun tamamını 4e bölüp hergün her parçadan 1/3 arttırıyosun..

yoğurt içinde aynı şey geçerli iki tatlı kaşığı ile başlayıp hafta sonunda bir çay bardağı olcak


silky

Biz ek gidaya 4. ayda sabahlari saat 11:00 gibi meyve puresi ve aksam saat 19:00 gibi muhallebi ile baslamistik. meyveler once tek tek denenir, sonra karistirilabilir. yani elma tek basina yedirmeden kesinlikle baska bir meyve ile karistirmamali. meyveleri cam rendede rendeleyeblirsiniz. meyveler vevsim meyveleri olmali. 5. ayda bunlara saat 14:00 gibi sebze puresi eklemistik. tam ogun olmasi icin bu aylardaki bebeklerin yaklasik 100-125 cc yemeleri lazim. eger bu miktarda yemiyorlar ise anne sutu veya mama (ne ile besleniyorsa)
Cevaplamak için Üye ol