rOta virusu asisi

annesininnecesiii soruyor: 10

Arkadaslar kizimin gecen cuma 2 aylik kontrolu vardi. Her neyse doktoru 3. Ayda geldiginizde isteginize bagli olarak rota virusu asisi yapariz dedi. Bebeklerde bu virus ciddi ishallere sebep oluyomus.hastaneye bile bir hafta kadar yatabiliyomus. Bu asi saglik ocaklarinda filan yapilmiyormus sadece ozel hastanelerde yapiliyormus. Asi iki doz olarak yapiliyormus. Tek doz fiyati 180 tl civari dedi. Tamam paranin onemi yok. Kizima hersey feda ama asiyi yaptiranlar bile yakalanabiliyomus ishale. Yaptirayim mi yaptirmayayim mi karar veremedim. Siz yaptirdiniz mi? bende kizima yaptirayim mi?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


bebisimmm

merhabalar. ben buyuk kizima yaptirmamistim. sukur ki biz bi sorun yasamadik ama etrafimda  ishal cocuklari  duydukca hep korktum zira asiyi yaptiranlar cok hafif atlatiyorlardi . bu yuzden kucuk kizimda hic tereddut etmeden yaptirdim.


momi

Iki cocuguma da yaptirdim.Simdilik bir sorun yok


ayazlali

Ben başka ülkede yaşarken zorunluydu, yaptırdım. Sonra oğlum başka bir virüse yakalandı, norovirus, hatta ailecek yakalandık. Bir hafta sürmedi ama yine de çok tatsızdi, kusma ve ishal. Türkiye'de rotavirüs yaygın olmadığı için mi zorunlu değil acaba? Doktorunuza ve sağlık ocağına danışın isterseniz.


missmarttle

ben yaptırdım. aşıyı siz eczaneden temin ediyorsunuz aile hekimliğinde ebe veya hemşire uyguluyor. hatta bizim aile hekimimiz gelmeden bir gün önce beni ara eczaneden ben getirteyim daha emin olsun dedi. çünkü aşının saklama koşulları önemliymiş. biz bir gün önceden aradık, o anlaşmalı eczanesinden temin etti, ebe de uyguladı. iki dozda da 150 tl aldı aile hekimi, hatta ben 175 biliyordum fiyatını bana böyle geliyor dedi. (aile hekimimiz babamın çok yakın arkadaşı, herkese böyle bir uygulama yapılıyor mudur bilmiyorum ama kendi hekiminize sorabilirsiniz.) iki dozdan sonra da ne huzursuzluk ne ishal sorunu yaşamadık.


derya275

Yaptirdik



zehrashn

ben ikisinede yaptirmadim herhangi bir sıkıntı da  olmadi cok sukur


HOPELESS

İlk çocuğuma yaptırmamıştım bilgim yoktu rota virüsüne yakalandı çok kötüydü ellerinde serum takılacak yer bulamayınca serumu ayağına bağladılar ağlamalarını unutamıyorum çok ateşlenmişti havale geçirdi offff unutmak istediğim günler. Diğer çocuklarıma yaptırdım eczaneden aldım ve aile hekimimizin hemşiresi uuguladı. Mutlaka yaptırın derim


selomit

Aşı ücretli olduğu ve zorunlu olmadığı için seçim sizin tabi..Aşı yapılmış bebekler de rotavirüse bağlı ishal olabilir , ancak daha hafif atlatırlar..Ben Çocuk hekimi olarak kendi oğluma yaptırdım şahsen ve durumu uygun ailelere de öneririm



pelinay

Merhaba ilk çocuğuma yaptırdım. Onunla yaşıt ,aşı yaptırmayan bir arkadaşı yakalandı virüse. Zor bir süreç geçirdiler. Şimdi ikinci çocuğuma hamileyim ama aşıyı yaptırır miyim yaptırmaz miyim bilemiyorum.Zaman yaklaşınca iyice araştıracağım. Özellikle kkk asisiyla ilgili oldukça olumsuz bilgiler okudum son günlerde.O yüzden size de iyice araştırmanizı tavsiye ediyorum.


z_annesi

Bende kızıma yaptırdım ve hafif atlattı kuzeni hastanede kaldı aşısızdı kesinlikle tavsiye ederim.


Cevaplamak için Üye ol