Araba sevdası,herşeyi ben yapmak istiyorum aşkı,27.ay,çok konuşma

_yasemen_ soruyor: 6

şimdi olayı nerden anlatacağımı bilmiyorum ve şuan da çok sıkkınım.(bu anlatacaklarımın oğlum açısından çoknormal şeyler biliyorum ama bzn çok bunalıyorum)

oğlumda epey bir süredir araba sevdası aldı başını gidiyor araba ile yatıp araba ile kalkıyoruz,araba ile tuvaletimizi yapıyoruz her an araba çizgi film izlerken yemek yerken banyoda...vs hep idare ediyorum istediği gibi davranıyorum istediğini yapıyorum yeri geldiğinde de sınır koyabiliyorum o tavrım vardır.ama eşim oğlumun bu araba sevdasına çok tepkili mesela yatağın kenarında ayak ucunda arabanın durmasını istemiyor eşim,bense oğlumun hayal dünyası deyip arabalara olan bağlılığını dönemsel olarak algılayıp saygı duyuyorum.hatta oğlum bazn hiç oyuncak vermediğim anlarda anne 1tane 1tane araba istiyorum diyor :/1.sorum araba konusuna kısıtlama sınırlama getirilmelimi.hatta belli bi süre arabalarını ortadan kaldırmalımı?
diğer bir olay ise en ufak bişeyde ben yapıcam evet hep yapabileceği gibi bişi değilse bile destek çıkıp yardım edip onun yapmasına fırsat veriyorum destekliyorum kendine olan özgüveni çok gelişti bu aralar örn.su istiyor bardağı alıyorum elime ben tutcam diyor ama can havli ile tepki veriyor yani bardak onun elindeyken suyu dolduruyorum içiyor.bu davranışlarda normal ama problem eşim onun bu davranışlarına sinir oluyor nedense anlatıyorum ben kötü oluyorum.şımartıyormuşum falan filan.ona göre çocuk dediği oturur bi köşede sesi çıkmaz 2oyuncakla oynar.sözün özü ben oğlumun hep suyuna huyuna gidiyorum bu 2aydır falan.eşim aksine damarına basıyor sinir ediyor huysuzlaştırıyor.o anda oğlumu anlamıyor anlayamıyor çünkü.off off2.sorum.bu durumda bnm neyapmam lazım???
3.sorum 27.ay civarında bebeklerinizin gelişimeri durumları nasıl?
son olarak oğlum çok dilli düdük oldu ne duysa ne görse anında görüntü durumundayız yani o yüzden davranışlarıma çokdikkat ediyorum.sorun değil biliyorum ama dediğim gibi bütün bu durumlar bzn bni çokbunaltıyor bu çok konuşmasıda bzn çok sıkıyor bni her saniye anne bak der bişi söyler yada bişi gösterir yada bişi ister bzn bozuk plak gibiyiz.özellikle eşimle yada başka biri ile onun oyalanacağı bişi yoksa oanda anne anne anne modundayız kimseyle doğru düzgün ne bişi konuşabiliyorum ne alışveriş yapabiliyorum ne dikkatimi bişeye odaklayabiliyorum.bu durum karşısında da oğlumu anlayışla karşılayıp efendim annecim diye cvp verip ilgilenirim hep.baktığım halde anne bak anne bak anne bakkkkkk der o dereceyani:/ burum karşısında önerisi olan??
çok uzattım sorry:)
sevgiler

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


lacivert0

benim oğlumda da hayvan tutkusu var. her sabah kalktığında ve gün içerisinde defalarca anne bana ayı al, kurt al, geygedan al,................. sıralar.

bazen farklı şeylere yönelsin istiyorum ama zorlamıyorum. bol bol hayvan figürleri ve hayvan konulu kitaplar alıyorum.

herşeyi saçan döken oğlum bir tek hayvanlarıyla çok güzel oynuyor.

konuşma bizde de aynı o ne kim yapmış neden yapmış bunu nerden aldın neden aldın. pazara gidince tüm meyve sebzeler elden geçer. bu ne o ne....

bazen çok yoruluyorum istediğim saatlerce onlarla ilgilendikten sonra 1 saat kendi hallerinde oynamaları. büyüdükçe o da oluyor. size daha az yapışıyorlar.

oğlunuzun merakını destekleyin. araştıran öğrenmek isteyen ruhunu köreltmeyin.

sevgiyle kalın :)


fistikcik

Merhabalar,
Siz de biliyorsunuz aslında. Elbette çok normal bütün bunlar. Oğlunuza yaklaşımınız son derece doğru. Suyuna falan gitmek diye bile adlandırmazdım ben bunu, çocuğunuzun normal gelişimi için gerekli olan şekilde davranıyorsunuz. Onun özgüven geliştirmesini destekliyorsunuz.

Sizi sıkıntıya sokan eşinizin tavrı. Bu konuyu onunla konuşmak ne derece sonuç verir bilemiyorum, ama birinin konuşması gerekiyor. Bu siz olamaz iseniz, doktorunuz olabilir. Ya da sözünü dinleyeceği, uzman kabul edeceği başka birisi. Kitaplardan ve uzmanlardan etkilenirse çocuk gelişimi üzerine bir kitap hediye edip bu konuyla ilgili bölümleri gösterebilirsiniz. Ama en etkilisi bir doktorun "Çocuk herşeyi keşfedecek, kendisi yapacak ki gelişecek. Bir köşede duran çocuk hiçbir şey öğrenemediği gibi kişiliği de gelişmez. Özgüvensiz, silik bir kişilik olur" demesidir sanırım.

(Not : eşinizin bu tavrının sebebi büyük ihtimalle kendi çocukluğunda ona bu şekilde davranılmış olmasıdır. Samimi ve duygularıyla yüzleşebileceği bir konuşma yapma imkanınız var mı bilemiyorum ama bu husustan bahsedip onu anladığınızı belirtirseniz belki sorunu çözmek daha kolay olur).

Çok konuşma konusuna sanırım dünya üzerine henüz bir çözüm bulunmuş değil :) Okuduğum kadarıyla böyle durumlarda çok kısa ama yoğun bir dikkat vermek öneriliyor. Örneğin bir arkadaşınızla konuşurken ya da iş yaparken "Anne" dediğinde göz ucuyla "Efendim" demek ve işinize devam etmek yerine, hemen yanına gidip, gözlerine bakıp "Şimdi 5 dakika seninleyim canım. Ama sonra işime/arkadaşımla konuşmaya vb. devam edeceğim. Gel bakalım ne göstermek istiyordun" demek gerekiyormuş. Her durumda işe yarar mı bilemiyorum, ama denemekte fayda var.


_yasemen_

ıpekkusgoz lacivert0 fıstıkcık plar için teşekkürler.

fıstıkcık saptaman doğru daha dün gece eşimle dediğini konuştum.babası onu hep bi şekilde bastırmış bazı hislerini duygularını istediği gibi yansıtamaz eşim.tepki vermesi gereken yerde tepkisiz kalır tepki vermemesi gereken yerde tepki verir.dedim oğlumuzda içe dönük kişiliği gelişmemiş biri olsa hoşuna gidermi bak baban sana zamanında bunu yapmış seni dinlememiş sen oğluna yapma falan diye uzun uzun işledim bu sabah gayet güzldi mesela.aşılamaya devam:)))


asyaperi

yasemen bencede senin problemin oğlunla değil eşinle fıstıkçık çok güzel anlatmış bencede eşin babasından ne gördüyse doğrunun o olduğunu düşünüyor eşinle sık sık konuş mutlaka eşinin babasının hangi davranışlarından rahatsız olduğunu sikayet ettiğini biliyorsundur ona durumu açıklarken onlardan örnek ver sık sık baba ve oğul arasındaki ilişkinin ilk 5 yılda ne kadar sağlam olursa ilerde ergenlikte gençlik yıllarında oğluyla okadar sıcak ve güvene dayalı bir ilişlisi olacağını anlat yada okursa bunla ilgili bir çok yazı var onları okut belki direk sen yanında al oku dersen ters tepe bilir eğer net kullanıyorsa ve mail adresi varsa ona mail at emin ol belki sana okumadım dese bile okucaktır birde aklıma şu geldi eşine evet haklısın bencede arabalara bukadar takıntılı olmamalı yada bu şekilde davranması çok normal gelmiyor bence oğlumuzu bır uzmana götürelim hemde biz fikir almış oluruz de kendi düşüncelerini desteklediğin için kabul etcektir zaten gitiğiniz uzman emin ol bunları anlattığınızda çok normal olduğunu sizin davranışlarınızın doğru olduğunu oğlunuzu desteklemeniz gerektiğini söylicektir böylece eşinizde yaptığı yanlışın farkına varır 


pakize_efe

yasemen benim de 2 yasındaki oglum her seyi kendisi yapmak istiyor, cok konusuyor, tekrar ediyor ve arabalarına hayran...

ARABA KONUSUNDA onu tamamen ozgur bırakıyorum, cesit cesit  oyunlar kuruyor kendine arabalarla.. 

ÇOK KONUSUYOR, evet bazen yoruluyorum ama asla onu kırmıyorum. sonuna kadar dinliyorum cunku 'yeter artık sus, konusma' gibi ifadeleri duyup konusmayı bırakan, icine kapanan cocuklar oldugunu biliyorum. surekli takrar etme konusunda 'evet, tamam' diye gecistirmek onun daha fazla tekrar etmesine sebep oluyor.cunku bu durumda onları anlamadıgımızı sanıyorlar. ben de onun bana anlattıgı seyi onun boy hizasına egilerek gozlerine bakarak dinliyorum ve onun cumlesini tekrar ediyorum, o zaman onu anladıgımı anlıyor. mesela:

cocuk: anneeee, ben arabamı surdum, anneee ben arabamı surdummmm, anneeee ben arabamı surdum.................

anne:(abartılı bir ifade ile) aaaa, arabanı mı surdun, harikasın :-)
 cocuk: evet.

gibi....  bu benim oglumda ise yaradı.

eşin ile ilgilli de, bence seni yoran oglun degil, esin ve oglun arasında kalman. bazı erkekler bize gore daha tahammulsuz olabiliyorlar. boyle durumlarda ilk yapacagın bu durumun gecici oldugunu, asla ogluna asırı tepkiler vermemesi gerektigi konusunda uyarman.  sen dogru davranısı uygulamalı olarak esine önerebilirsin. 
eger esin hala tepkili davranıyorsa ona boyle devam ederse oglunuz ile iliskisinin bozulmasından korktugunu anlatabilirsin. tabi bunun da sizin bütün hayatınızı etkileyecegini...

sıkma canını ve kocaman bir gülümse ogluşuna... oglunun en cok senin gülümsemene ihtiyacı var  :-)


pakize_efe

unutmusum :-) her seyi kendisi yapmak istemesi konusunda da onun ne kadar istekli ve becerikli oldugu ile gurur duyarak kendini rahatlatabilirsin.. mesela suyunu kendisi icsin ve bardagını masaya kendisi koysun, bu kücücuk isin onlara ne kadar  guven verdigini bi dusunsene :-) 

tabiki tehlikeli konularda tavrımız her zaman net olmalı.
bu tip durumlarda 'hayır' kelimesini gereksizce kullanmamak lazım. her seye hayır diyen anne bir sure sonra butun karızmasını yitiriyor bence. anlayıslı ama kararlı bir anne profili daha iyi bence. yani hayır dediğin her zaman hayır olmalı. bazı ufak tefek seylerde de rahatımız biraz bozulsa ve yorulsak da sabretmek lazım (zor olsa da)
Cevaplamak için Üye ol