Acıbadem civarındaki okullar hakkında bilgi

alyanin_annesi soruyor: 10

merhaba,

Acıbademde oturuyoruz ve kızım için anaokulu arayışına başladım, mümkünse aynı okulda ilkokul hazırlık ve ilkokuluda okusun istiyorum. Aklımdaki okullar Bahçeşehir Çamlıca Kampüsü, Avrupa Okulları (İnovasyon Kampüsü), İstek Acıbadem , Yönder (Ataşehir) ve KAL...Hiçbiri ile henüz bir görüşme yapmadım, bilgi sahibi olanlar varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Bu arada okul için genel felsefemiz çocuğu yarış atı gibi görmesin, çok fazla ödev vermesin, çocuğun mutluluğunu ön planda tutan ona birey olarak saygı gösteren bir okul olması. Şimdiden herkese teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


ayberke

Merhabalar, öncelikle kolay gelsin diyorum.Çok zor bir durumdur okul arayışı.Şuan biz 3 sınıfız.Felsefemiz aynı sayılabilir.Sadece sizi uyarmak için yazdım.Tecrübe aktarımı denebilir.

Birincisi hayaliniz güzel ama değişebilir.Bizde öyle oldu.Özel okullarda öğretmen sıkıntısı vardır.Anaokulu her özel okulda nerdeyse iyidir.O yüzden anaokulunu baz almayın derim.İlkokulda ise iyi öğretmen düşmek çok zordur.Sözleşmeler senelik yapılıyor.Çok çok 2 yıl bazı okullarda.O yüzden 1 sınıfta memnun kaldığınız öğretmeni 2 sınıfta göremeyebilirsiniz.Yada memnun kalmazsınız ama çoğunluk memnundur o öğretmenle deam etmemek için çocuğu başka okula almak zorunda kalabilirsiniz.

Bahçesirden memnun kalmayanlar çok.Özellikle sistemleri, çoğu ezmeleri aşırı ödev vs.

İstek okulları devletten bir tık yukarda olan gene memnun olmayan arkadaşlarım var.

Doğa kolejini söylemiyorum gerek yok paranızla rezil olduğunuz yer biz öyle olduk.(biz o okuldan aldık Yönder'e verdik)

Avrupa Kolejine bir arkadaşın arkadışının oğlu gidiyordu devamlı öğretmen değişikliğinden sistemden şikayet ediyordu.Bizzat kendim konuştum.(Yönder'e gitmeden önce)

Yönder de şuan iyiyiz mutluyuz herşeyden önce.Eğitim anlamında veliye yük bindirmiyorlar ama eğitiminin ağır olduğunu çocuğuda zorladığını düşünmüyorum.

Kalev e bakmadım ama gidilebilir..

Ben birde Meç ile görüşmüştüm.

Meç Yönder Fide başka tarz okullar.

Akademik anlamda Anabilim'e bakabilirsiniz(istek ve bahçeşehir yerine)

Netice olarak daha arkadaşlar yazıcaklardır.Bu işin pek doğrusu yok.İyi öğretmen nerdeyse yok gibi.

Sonuç olarak akademik kaygım yok diyorsanız Meç Yönder Fide.(Çocukları birey olarak görüyorlar farklılıkları gözetiyorlar çocuklar mutlu)

Yok akademikte olsun diyorsanız Anabilim Kalev Avrupa Koleji.

Şubeli okullardan kaçının, butik okul kavramıda ayrı bir konudur.Yeni açılan okullardan da u<zak derim.

Kolay gelsin size.

guta

Ben de tecrübelerimden bir özet geçeyim.

İstek Acıbadem anaokulu çok iyidir, çocuklar çok mutludur, öncelik çocuk mutluluğudur. Ama ilkokul için ingilizce ve akademik anlamda fazla beklentinizin olmaması lazım, bu konularda vasat. Rahat, düzenli, sistemli bir okul. Akademik anlamda fazla beklentiniz yoksa kafanızın rahat edeceği bir okul.

Avrupa okulları (inovasyon) da butik bir okul, memnun olan ve olmayan tanıdıklarım var. İngilizce ders saati biraz az, çünkü iki yabancı dil vermeye çalışıyor. Ben böyle olsun istemediğimden elemiştim.

Çamlıca Bahçeşehirden aman uzak durun. Hele hele yazdığınız kriterlere hiç uymuyor. Ne çocukların mutluluğu ön planda ne de çocuklara ya da velilere saygı. Bahçeşehir benim için eşittir gereksiz ödev ve kaos ortamı.

Yönder hakkında Ayberke zaten yazmış, benim bir tecrübem yok. Ama gönderen velilerin memnun olduğunu hep duyuyorum.

Fide yeni açılan, çocuk mutluluğu ön planda olan okullardan. Diğer okullardan ciddi farklılıkları var. Gönderenlerden duyduklarım üzerine bana pek uymuyor. Gidip konuşmanız, beklentilerinizle uyumlu olup olmadığına bakmanız lazım. 

Koşuyolunda Çağla Koleji var. Gönderip memnun olan ve olmayan var. Aşırı butik bir okul, eğitim iyi sanırım.

Biz Anabilimdeyiz, ben kesinlikle tavsiye ederim. Akademik ve sosyal içeriği dengelemiş bir okul. Çocuklar çok mutlu, severek gidiyorlar. Fazla ödev de yok, hatta ilk 3 yıl ödevler okulda yapılıyor, eve çok küçük bir ev çalışması ile geliyorlar. Detaylı bilgi almak isterseniz özelden de yazabilirsiniz.

İTÜ beylerbeyini de tavsiye ederim. Acibademe çok uzak değil. Gönderen ve memnun olan arkadaşlarım var. Orası da akademik ve sosyal dengeli bir okul gibi duruyor. Biraz disiplinli gibi gelmişti bana gezdiğimde.

Bunların hepsinin anaokulu iyidir, farklılıklar ilkokulda ortaya çıkıyor. Çoğu özelde yaşını başını almış devletten emekli öğretmenler var. Ayberke'nin de dediği gibi öğretmenler senelik olabiliyor. Hangisine giderseniz gidin karşılaşacağınız sorunlar bunlar. Ama bunları da önceden konuşup teyit almanızın mümkünü yok, kadromuz sabit diyorlar, gelecek sene hepsi değişiyor.

Bol şans diliyorum.

alyanin_annesi

ayberke cevabınız için öncelikle çok teşekkür ederim. MEÇ ve Fide benim de aklımda olan okullar ancak Fide 'de anaokulu yok şuan değerlendiremiyorum. MEÇ ile görüştüğünüzü yazmışsınız neden elediniz acaba? Bir arkadaşım müdürün tavırlarını beğenmediğinden, beğenirseniz gelirsiniz beğenmezseniz isteyenimiz çok gibi bir tavrı olduğundan dolayı hoşlanmayıp kızını başka bir okula vermişti. Sizin de görüşünüzü rica edebilir miyim? Neden elediniz?

Yarın Yönder Ataşehir kampüsünün tanıtım toplantısı var ona katılıyor olacağım.
Bahçeşehir'i sizin, guta'nın ve bir kaç arkadaşımın da paralel görüş iletmesi sebebi ile eledim.

Anabilim aklımda yoktu, değerlendireceğim.

İstek okullarından memnun olmayan arkadaşlarınızın memnuniyetsizliği hangi alanlarda acaba? guta nın bahsettiği kısımlar mı?

Detaylı geri bildiriminiz ve yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.


ayberke

Merhabalar,

Amacımız en doğru kararı verebilmeniz için size yardımcı olmak.

Meç''in fiyatı yüksekti.Ortaokulunun olmayışı da dejavantaj.Ayrıca onlarda veli seçiyor, yazdığınız gibi.Kendi gibi düşünen beklentileri olan velilerin çocukların o okulda okumasını istiyorlar.Aslında pek çok özel okulda olan velinin para benim elimde ben ne dersem o yaklaşımını bertaraf etmişler diyebilirim. Ukalalıklarının sebebide budur. Yoksa ayrımcılık anlamında değil.Rehberlik çalışması yapıyorlar.Ama Orada yabancı çocukta var Türk çocukta var.Çocuk ön planda akademik eğitimi var fakat Teog hedefli değil.Külüpleri çok güzel.Fiyat biz orda okusaydık 31000+kdv vb şeklinde olacaktı.Birde üzerine servis.

Nakkaştaki İstek te vakti zamanında kreşte iken arkadaşımın kızı okuyor.3 sınıf bu sene.3 sınıf için bizim okuduğumuz Doğaya gelmek istedi.Sınıf Öğretmeninin değişmesi ve öğretmenden duydukları memnuniyetsizlikten dolayı ayrılmayı düşündü.Hatta Doğa kolejini bile aramış.Ona (165000 gibi bir fiyat vermişlerdi)Ki biz 3 sınıfta olsaydık bizim fiyatımız 17400 cıvarı idi)Dedim tek sınıf var.Bizde öğretmenden memnun olmadığımız için ayrıldık.İstekte kendi sınıf mevcutları yarı yarıya nerdeyse azalmıştı.Devlet gibi diyordu.İngilizceden memnun değildi.Matematik ve İngilizce için ayrıca Üsküdar da dersaneye gönderiyordu.benimle konuştuktan sonra başka alternatif olmadığı için uzağa göndermek istemediği ve kendiside istek mezunu olduğu ekstra '%25 indirimi olduğu için ilkokulu orda tamamlamaya karara verdi.

Bir arkadaşımda sistem olarak devlet okulu gibi ama özel derdi.Çok bir artısını göremediğini söylerdi.(İstek için)

Anabilim Kalev onlara bakın mutlaka.Ama mutlaka veli ile görüşün.Okullar hep reklam kokar.Reklamları izlersiniz.Beklentinizi hedeflerinizi yazın.Birde seçim yaparken fedakarlıkta bulunabileceğiniz alanlarıda belirleyin.

Mesela bizim Üsküdarda iken okul 10 dakka idi.Ama Öğretmen iyi değildi.vs.....Değiştirtim.Uzağa gönderiyorum ama çocuk mutlu.Hatta kendini buldu diyebilirim.

Ataşehir Yönderede bakın.Ben okulun fiziksel mekanını gördüğüm zaman bu ne ya olmuştum.Burası okul olarak yapılmamış vs eleştirilerim olmuştu.Çok tereddüt ettim.Benimle özel olarak çok uğraştılar ikna etmek için.Ama i,kna etme durumları diğer okullardaki gibi yalakalık şeklinde değil.Sizin sorun olarak gördüğünüz şeylerin aslında sorun olmadığı yönünde idi.Öyle böyle derken Işıl Hanım iyiki benimle ilgilenmiş şimdi çocuğum bu okulda çok mutlu.En önemli isteğim buydu.Akademik olarak iyi.Çocukları çocuk olarak görüyorlar.

Aklıma şimdilik bunlar geldi.Gene sormak yazmak istedğiniz birşey olursa her zaman yardımcı olmaya çalışırız.Unutmayın önemli olan öğretmen ve sistem.alyanin_annesi

guta merhaba,

ayberke ile ayrı ayrı cevaplamak istedim karışıklık olmaması açısından. Anabilim hiç aklımda olan bir okul değildi biraz nette araştırma yaptım, sizin de görüşlerinizi almak isterim. Koşuyolundaki Anabilimde misiniz? fiyat aralığı nedir? Okulun ortaokul kısmı var mıdır? Anaokulunda orada mıydınız yoksa başka bir okulda mı? Öğretmen adı öğrenebilmek amacı ile soruyorum. Kusura bakmayın çok fazla soru sordum ancak dediğiniz gibi çok önemli bir konu. Sizin anabilim ile ilgili vereceğiniz hertürlü bilgiye açığım. Listemde yönder ile ilk sırada şuanda:)

size de çok teşekkür ederim.alyanin_annesi

ayberke size de cevabınız için tekrar teşekkür ederim. Kalev ile alakalı olarak çok fazla Kadıköy Anadolu lisesi mezunu aile olur mu? ailelerde de önceden tanışıklık durumu olur, aynı şekilde çocuklarda da arkadaşlık okul öncesinden gelir mi ve bu durum diğer çocuklarda bir uyum sorunu yaşatır mı diye düşünüyorum. Zira biz KAL lı değiliz. Ama görüşeceğim. Yönder için bildiğiniz (anaokul, ilkokul) iyi öğretmen adları var mıdır?


ayberke

Merhabalar hiç öyle düşünmeyin bence.Çünkü biizm ayrıldığımız Doğa Kolejin de anasınıfından beri beraber olduğumuz velilerle sağlayamadığımız uyumu, 6 ayda yeni okulumuzda sağladık yeni velilerle..Birde çocuklar neyin iyi neyin kötü olduğunu anlayabiliyorlar. Yeterki kendi kafalarına göre arkadaş edinsinler.Çok gözlemci her şeye uyum sağlamayan oğlum 1 ayda okula uyum sağladı ve ben inanamadım.Rehberlikle uyum içinde çalışmayı umarken buna gerek bile kalmadı.Ama bunu okulun etkinlikleri sağladığı kadar kendi oğlum tarzında çocukların olması faydalı oldu.Bunun yanında eski okulunda yaşadığı haksızlıklar oğlumu bezdirdiği için burası ona çok iyi geldi.Çünkü burda rekabet yarıştırmaca vs yok.

Anaokulu için endişe etmeyin nerdeyse her okulun anasınıfı iyi.Bizde gittiği okulun anasınıfı olsun ,orada ilkokulu bitirsin diye yola çıkmıştık.Ama yoldan sapıttılar başka.Bu zor bir seçim.Ama hangi okula giderseniz gidin size ilkokulda şu öğretmen bu öğretmen 1 sınıfta okuyacak diye baştan söyleyemez.

Devam eden öğretmenlerin sözleşmesi mayıs haziran gibi yenileniyor.Hatta öğretmen ile sözleşme imzalasalar bile okul açılırken birde bakmışsınız öğretmen yok durumu ila karşılşıp yeni öğretmen ile tanışabilirsiniz.Biz yaşadık bunu.

Bu arada Anabilimin koşuyolunda anaokulu var.İlköğretimi yok.Ataşehire gitmiştim vakti zamanında.İlk görüşmede oğlum için (5,5 yaş) okuma yazma biliyorlarmı diye sormaları,okulun çok büyük olması gibi sbeplerden elemiştim.

Anabilimin birde Çekmeköyde ilkokulu var internet sitelerinde de biraz bakabilirsiniz.guta

Koşuyolu Aanabilim sadece anaokulu. İlkokul ve ortaokul kısmı için iki şubesi var, Ataşehir ve Sancaktepe. Bizimki anaokulunda anabilimde değildi. Anaokul kısmı için maalesef bir yorum yapamıyorum. Küçük oğlum için düşünüyorum ama hangi şubesi olduğuna karar veremedim. Anaokulunda çok uzak bir okula gitmesini istemiyorum. Aslında size de tavsiyem, acıbademden Ataşehir'e anaokulu için göndermeyin. Bir saat trafikte kalması demek. İlkokulda olabiliyor ama 4 yaş için üzülüyorum ben. Hemen hemen hepsi aynı, ne yönder in ne anabilim in ne de kalev in anaokulda harikalar yaratacağını zannetmiyorum.

Ben size özelden istek acibadem anaokulu için bir öğretmen önerisi yazacağım. Benim oğlumun öğretmeni, bu sene 3 yaş okuttu, seneye 4 yaş olacaklar. Gözünün kapalı gidin verin çocuğunuzu, okulun en iyi öğretmeni.guta

Bir de size önerim okulları çocukları oraya giden velilerden öğrenin. Bir kere gidip görmüş insanların okullar hakkındaki yorumlarına pek takılmayın. 

Mesela Anabilim için Ayberke'nin bir yorumu var, 5.5 yaşında okuma yazma biliyor mu diye sormaları. Bize Bahçeşehir de de sormuşlardı. Çünkü okuma yazma bilenle bilmeyenleri ayrı sınıfa alıyorlar. Sormalarının nedeni bilmiyorsa almıyoruz değil, ona göre kontenjan olup olmadığı olabilir. Oradaki tanıtımı yapan kişinin lafına bakıp karar vermeyin. Gerçekler okula başlayınca ortaya çıkıyor, iyi ya da kötü 😁


13062013bahar

Merbaba , 

Tam da bir kaç hafta önce okul krizi yaşamış bir anneyim . Çocuklarımı Avrupa Koleji Acıbadem şb gönderdim ve çok olaylı bir şekilde benim ve çocuklarımın psikolojisi darmaduman okuladan ayrıldık. Şuan Okyanus Koşuyolu şb gidiyorlar ve inanılmaz mutlu ve huzurluyuz. En önemlisi aklım ve vicdanım rahat . Ve bir önerim daha Anabilim okulları şiddetle ravsiye ederim . Sevgiler Cevaplamak için Üye ol