Cocuklarin kavgasi

beatrix soruyor: 6

Simdi benim kizim bu ucuncu defa oluyor oyun grubunda parkta kendinden yasca buyuk kizlarla hep takisiyor. Ya cenesi mor ya dudagi patlamis yada sinirden kipkirmizi olmus bir halde yanima geliyor.

Ben goz hapsinde tutup uzaktan gozluyrum olani biteni..

Misal iki tane 4 civari yasta kiz benim kiza yanlislikla carpmis gibi yapiyorlar benim kiz zaten dengesiz duz yolda bile dusen insan, kizlar omuz degdirince dusuyor diger iki kiz benim kizin uzerine yigiliyorlar. Onlar guluyor cok komik buluyorlar benimki kurtulamadikca sinirleniyor.

Gecen gun de yemege gittigimiz bir yerde 7 yas civari bir cocuk beni m 23 aylik kizima bildigin tekme atti. Kizim salonun diger tarafina yalpalayarak kaydi resmen. Babasi agzini acip bisey demedi ama bizim babamizi ben yatistiramadim. Sonra ayni cocuk bizim masadan baska birinin cocuguna kurdan batirdi iki kizgin baba olay cikardi. Nasil yatistiracagimizi bilemedik.

Ben kizim birine zarar veriyorsa heme mudehale ederim. Cani aciyabilir aglayabilir sakin bak inctme derim. Genelde zaten bilerek kimsenin canini acitmiyor..

Cok degisik ebeveynler var oglum yapma, kizim bak kardes kucuk o veya incitmeye hakkin yok diyemiyorlar

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


kedidirkedi

Yaşıt çocukların bir oyuncak vb. için birbirleriyle çekişmesine pek müdahale etmek istemem, kendileri halletsinler isterim ancak aralarındaki çekişmede bir tarafın zorbalığı ağır basıyorsa müdahale ederim/müdahale edilsin isterim. Kendinden yaşça küçük/büyük iki çocugun ise başında dururum ortada bir elektriklenme varsa ve zorbalığa da asla müsaade etmem. Anne babalar da çocuklarına gerektiği yerde müdahale etmek mecburiyetindeler. Birinin özgürlüğü ötekinin özgürlüğünün kısıtlandıgı yerde sona erer. Eğer anne babası müdahale etmiyorsa ben müdahale ederim ve o durumda "Sen kimsin de benim çocuguma laf ediyorsun?!" derse de agzının payını veririm. Herkes sorumlulugunu bilecek.


lopikcim

Bu anlamda güzel örnekler de var ama..2 gün önce başımıza gelmiş bir olayı anlatayım.Kızım evlerine davetli olarak gittikleri  komuşumuzun 19 aylık erkek çocuğu tarafından hırpalanmıştı, daha kapıdayken saçları çekilmiş, evlerinde de aynı şekilde çığlık çığlığa sıkıştırılmaya çalışılmıştı.Haliyle kızım ve ablam daha soyunmadan kaçmışlar ordan..Babaanne( ev sahibi) çok üzülmüş bu duruma ama gerginliğe de engel olamamış.Bir arkadaşlık başlamadan bitiyor mu diye düşünürken o günün akşamı minik kuzu ve annesi ellerinde bir hediye paketi ile kapımızı çaldılar..Anne çocuğun çok heyecanlandığında böyle davrandığını, işten geldiklerinde  çığlıklarla onları da ısırdığını vs anlattı...Binbir özürle duruma çok üzüldüğünü dile getirdi..Umarım bizim evimizde bir başka buluşma ayarlayıp daha az heyecanlı bir görüşme sağlayabiliriz..


kedidirkedi

Öperim ben o anneyi. Kıymatini bilin, herkese öyle komşu nasip olmaz :)


lopikcim

Aynı fikirdeyim:-)))


Damla

Olabildiğince çocuklar halletmeli, bir tarafın zarar görme ihitimali olmadıkça çok araya girmek doğru değil bence. Bazen büyük çocuğa müdahele gerekebilir gerçekten, orada da büyük çocuğun ebeveyni yapmalı bu işi, hem başkasının çocuğuna nasıl yaklaşacağınızı bilemezsiniz, hem şiddet uygulamasanız bile fiziksel üstünlük yüzünden büyük çocuğun küçüğe yaptığından daha beter bir pozisyona düşersiniz. Bir de büyük arkadaşta küçüğü yalnız yakaladı mı acısını çıkartma isteği uyandırabilirsiniz, veya aman annesi var diye diğer çocukların çocuğunuzla oynamaktan uzak durmasına, yalnız kalmasına yol açabilirsiniz. Bu nedenle bence gözlemeniz doğru bir davranış. Bir de bu yaşlarda böyle oluyorlar, ben de aynı kaygılar içindeydim o dönemde, 1 yıla kalmadan artık böyle ezilmediğine, hatta sizin onu uyarmak zorunda kaldığınız durumların arttığına tanık olacaksınız.


Eğer büyük çocuğun ebeveyni yanında yoksa, ya da sizin gerekli gördüğünüz müdaheleyi yapmıyorsa, ve çocuğunuz için tehlikeli bir durum oluştuğunu düşünüyorsanız çocuğunuzu uzaklaştırmaktan başka çare yok bence. Çoğu durumda gerçekten tehlikeli bir durum oluşmuyor ve küçükler de çabucak öğreniyorlar kendilerini kollamayı ama yine de istisnasi durumlarda sezgilerime gözlemlerime güvenerek hareket ediyorum.

Başka bir ebeveyn benim çocuğuma uygunsuz bir şekilde müdahele ederse ona da uygun sözleri söylemeyi ihmal etmemeye çalışıyorum uygun şekilde çünkü bazı ebeveynler öyle heyecanlı ki siz çocuğunuza doğru yürürken var mı ebeveyni diye bakmadan sizin önünüze geçip size engel olarak gözlerini kocaman açıp ufacık çocuğa bağırabiliyorlar. Böyle durumda önümden itip bunun benim işim olduğunu ve engel olduklarını hatırlatmayı ihmal etmiyorum. Yoksa günlerce gözümün önünde gitmiyor o koca gövde ve koca gözlerin küçücük çocuğuma doğru yaptığı hamle.


mert_mert

ah ah bende aynı sorunlar mevcut hatta bu sebeplerden ötürü komşuluğumu bitirmek üzereyimm.. bir komşum oğlu var 22 aylık ..bize ne zaman gelseler hemen yere çoçuların arasına oturup durun size oyun kurucam deyp hep oğlunun eline oyuncakları tutturup benimkinin elinden amann sen hep oynuyon zaten az da oğlum oynasın diye böle saçmaca bişi yapıyor ..defalarca çoçukları rahat bırak kendileri oyun yapsınlar gerekirse müdahale ederiz diyom ama kadın hep gözüyle sesiyle müdahale içinde ..onun oğlu benimkine vurunca sesi çıkmıyor hatta hemen benimkide cvp vermesin peşine diye kucağına alıp korumaya geçiyor ama benimki az elini akldırsın bir ses koparıyorki aman yarabbim ben korkuyom o sesten..onun veleti kıymetli bizimki patlıcan sanki ..birde trip atıp evine gidiyor bak mert hiç uyumun yok bir daha gelmicem filan ay çok meraklıyım ..allah yukarda kapıyı açmadım birkaç kez telide aynı şekilde ama ne yapım kavga etmekdense geri çekildim haksızmıyım ..Cevaplamak için Üye ol