Çıldırmak üzereyim , nasıl yemek yedirebilirim

sunny soruyor: 10

Merhaba,

Kızım 9 aylık. Anne sütü dışında hiçbir ek gıdayı sevmiyor. Daha doğrusu tadına bakmaya tenezzül bile etmiyor. Kaşığı gördüğü anda kaçıyor.

Eğer kaşığı sabit tutarsam yanaşıp yutuyor sonrasında 2 dakika içinde 2-4 kaşık daha verdim verdim anında tamamen kapatıyor sonrasında.

Yani her besinden 3-4 kaşık ya alıyor yada hiç almıyor.

Genel olarak kaşıkta ne var tadına bakmadan direkt reddediyor. Sürekli bu şekilde, 6. aydan beri birşeyi yediğini görmedim.

Balıklı çorbalar, kıymalı tarhanalar özene bezene her gün bıkmadan çorba hazırlıyorum ama çok bunaldım. :(( TÜm motivasyonum kırılıyor böyle olunca.

Sizce neden yemiyor olabilir ? İştahsızlık altında vitamin eksikliği ya da bir rahatsızlık mı vardır yoksa psikolojikse bunu nasıl aşabilirim lütfen aklımı kaçırmadan bana yardım edin.

Bu arada gece 3-4 kez emiyor. Gündüz de yemedği için mecbur emziriyorum sıkça. Emzirmeden 6 saat beklettim yine yemiyor. Sonuç aynı :((


Bu soruyu cevapla


40 Cevap


fatos

"Çocuğum Yemek Yemiyor" diye bir kitap var. Bundan bloğumda da bahsetmiştim. http://yagizlahayat.wordpress.com/2010/09/07/cocugum-yemek-yemiyor/ Bence bu kitabı hemen okumalısınız. Eğer kilo alımında sorun yoksa bırakın yemesin. 1 yaşına kadar sadece anne sütüyle de devam edebilir. Çok zorlarsanız daha da itici olabilir. Bazı bebeklerde de kaşık fobisi oluyormuş. Eline alabileceği bir şeyler vermeyi de deneyebilirsiniz. Bir de kafaya taktıkça sorun daha da kronikleşiyor. Çok zor biliyorum ama rahat olmaya çalışın.


sunny

bu blog sizin mi çok güzelmiş ..inceliyorum şimdi..

bu arada eline kemirmek için ekmek dışında ne verebilirim ?

benimki sadece parmağıma koyunca tadına bakmaya karar veriyor. bugun oyuncak ordegin kafasına sebze puresi surdum, ordegi emince sebze puresi agzına geldi acayip sinirlendi.

sonra yurutece koydum o ara mutfaga dogru kostum baktım keyfi yerinde hemen 5-6 tatlı kaşığı yogurdu yediriverdim.

gece yatarken uyutmak zor oldu cunku aççç

em babam em guc bela uyudu memeler sungere döndü.


fatos

Evet blog benim. Beğenmenize sevindim. Bizim yemek sorunlarımızla ilgili de bir yazım vardı. Hatta 1 yaşına kadar Yağız'a ne yedirdiysem yazdım. Belki o listede işinize yarar. Eline haşlanmış havuç verebilirsiniz. O aylarda seviyorlar havucu. Bir de o kitabın yazarı "önüne 3 tane makarna koyun önce onu yesin" diyordu. Kendi yediğinde belki daha çok hoşuna gider.


sunny

yemek listesine baktım zaten gerçekten böyle bir listeyi çok nadiren tutar bir anne. üstelik pişirdikleriniz harika , yağız çok şanslı bir bebekmiş  :)


ben de yemek konusunda çok titizim , aynı özeni gösteriyorum. her gün taze taze her besinden alması için çorbalar püreler yapıyorum araştırıyorum. ama yemeyince bütün motivasyon sıfırlanıyor. 

bu arada bu listenin başındaki menü kaç ayllıkken yedirdiklerinizdi ? 


fatos

Beğenmenize sevindim. Şanslı mı bilemem, vejeteryan bir annesi var :-) Benim de yediremeyip döktüğüm günler oldu. Gerçekten sinir bozucu. Ama o kitabı okuyunca çok dert etmemeye başladım.

Oğlum 4 Ağustos doğumlu. Bu listeyi 6.5 aylıkken tutmaya başlamıştım. Yağız en çok pancarla yapılan püreleri seviyordu. Pancar mevsimi geçmeden bir deneyin isterseniz.sunny

Bence gayettt şanslı. E güzel bu konularda tek pinpirikli olan anne ben değilmişim. Bir arkadaşım sürekli kavanoz mama verdiğinden beni abartmakla suçluyordu da. Şimdi gördüm ki benim gösterdiğim özen normalmiş.

Off yiyen bir çocuk olsa daha neler yapıcam da..

Sizin listenizden faydalanayım bakalım. Ama denk gelen aya baktım benim kız bu ölçülerde yese daha ne isterim. Sizin yeme probleminiz 9. ay civarında yokmuş bence.


fatos

Bizim yeme problemimiz 11. ayda başladı ve hala devam ediyor. Öncesinde yoğurt ve meyveyi sevmese de sebze pürelerine bayılıyordu. Hatta dışarı çıkarken pancarlı püre alıyordum yanıma. Bayıla bayıla yerdi. Ben de hiç kavanoz maması, devam sütü, büsküvi gibi hazır gıdalar vermedim hiç. Hala da vermiyorum hazır şeyler.


sunny

demek ki bizimki erken başladı veya başlayacak olursa da aa ben zaten bu durumu biliyorum diyeceğim sanırım :)

bu pancar olayı ilginç deneyeyim ben de ..

mesela bugunku corba tavuklu mercimek 2 kaşık yedi

dun tatlı kabak, bulgur, domates, sogan, havuc, brokoli , patates ve zeytinyagı corbası verdim 50 cc kadar yedi

sanırım benimkinin en sevdigi corba tarhana.

bir de uykudan uyanınca eger uykuyu alarak kalkmıssa resmen kosar vaziyette mutfaga girip corbanın altını yakıyorum , 15 dakika icinde yedi yedi yemedi yandım

o zaman guzel yiyor.. tabi bu da surekli olan bir durum değil.

sizin listede fazla taze meyve goremedim ozellikle mi kuru meyvelere yoneldiniz ?fatos

Meyveyle hiç arası yoktu oğlumun. Yeni yeni yiyor meyveyi. Kuru meyveleri daha çok seviyor hala. 

Tarhana ve yayla çorbasını hiç yemiyor oğlum. Ne güzel kızınız yiyormuş. Tarhana çok faydalı.


sunny

kuru meyvelerde demir var bol miktarda bence çok daha iyi

ben de kuru kayısı veriyordum birara ama şimdi onu da yemiyor

teşekkürler yardımlar için listeyi uygulamaya çalışayım ben de.  :)Cevaplamak için Üye ol