Deprem

subhdem soruyor: 5

çaresizlik zor...bu gün ege denizi depreminde sallanırken afalladım. bebeklerden biri bende 23 aylık diğeri yardımcımda 2 aylık öylece kaldık.
çare varken yetememek de zor olmalı...Şükür ki Allahıma ben yalnız değildim. 2çocuklu yalnız bir anne ve kar yağmada iken depremin telaşı ile başedebilmek herkesin harcı değil..Siz ne tür bir plan, önlem.. vs yapıyorsunuz? Ne yapılmalı..acil durum çantanızda extrem ne olmalı?umarım gerek olmaz ama öneriler lütfen.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ozalp07

yalova da depremi yaşamış biri olarak söyleyebilirim ki en zoru çaresizlik gerçekten. evinizin güvenirliliğine ve sağlamlığına  baktırmalısınız öncelikle. evinizdeki büyük dolap ve eşyalar kesinlikle arka tarafından  duvara montajlanmalı. özellikle çocuk odasındakiler. ve çocukların yatak başlarında ki raflarda kafasına düştüğünde zarar verebilecek eşyalar olmamalı. bunun dışında aracınız varsa bagajınızda her zaman bir deprem çantası olmalı artı battaniye. çantada çocuklarınızın acil durumda yiyip içebileceği şeyler olmalı. zamanla değiştirmeli (son kullanma tarihleri geçmemesi için) başta su olmak üzere, süt, bisküi. yedek bez çamaşır vs. telefonunuz için yedek bir şarj makinesi de olabilir. ve olmazsa olmaz başucunuzda küçük bir el feneri her zaman olsun. (3 yıl el feneriyle bakışarak uyudum:)  ve liste uzar gider tabi. allah beterinden saklasın. çok şiddetli bir depremde bütün bunları kullanmaya fırsat bile kalmayabilir.inşallah olmaz.


sedademirez

Deprem çantasının çok gerekli olmadıgını düşünüyorum ben gecen yıllarda depreme bayaa takmış ve araştırmış biri olarak söyleyebilirim ki ortak önerilen şey bebekli aileler icin;deprem başladığı an cocuğu alıp evden çıkmak..ayakkabı mont vs..giymekle uğraşmadan (bunlar vakit kaybettiriyor 2sn. Bile deprem anında önemli bir süre)çanta filan almaya çalısmadan evden uzaklaşın deniyor.tabii bu deprem başladığı anda soğukkanlılığımızı koruyarak yapmamız gereken bir yöntem.tanrı yardımcımız olsun..


ozalp07

ben deprem başladığı an korkudan(bilinçli değildi) resmen yatağa sindim ve  bekledim. bu sayede hayattayım  eğer hemen kalkıp çıkmaya çalışsaydım evin içindeki yıkılan duvarların ve eşyaların altında kalabilirdim. deprem bittikten sonra çıkmak en mantıklısı. 

tabi  o an insan sadece içgüdüsüyle hareket ediyor o an ki şokla. herkesin bu konuda bilinçlenmesi lazım kendimiz ve etrafımız için doğru olanı  nasıl yapmamızla ilgili. bu konuyla ilgili bir kuruluş var bildiğim kadarıyla mahalle muhtarlıkları ilgilniyor. http://www.mag.org.tr/tur/mag.asp (mahalle afet gönüllüleri). yeterli bilgi edinmek biraz vakit ayırmak yeter sanırım. nede olsa bir gönüllünün yüreğinden daha cesur bir yürek yoktur:)
deprem  günü ilk gelen yardım ekmekti. ama annelerin çocuklarımıza mama istyoruz bez istiyoruz deyişlerini unutmadım hiç. bu yüzden ufak bir çantanın kimseye  yük olağını sanmam.
 


yie

kiriş altı, sehpa altı vs asla güvenli değil; bunun yerine yaşam üçgeni oluşturabilecek çamaşır makinesi, içi kitaplarla doldurulmuş bir sandık vs daha güvenli olacaktır..bir de merdivenler binada ilk yıkılan yer olurmuş o yüzden deprem sırasında evin içinde yaşam üçgeni oluşturabilecek yerlerde cenin pozisyonu alarak beklemek gerekirmiş. Allah hepimizi korusun, evlatlarımızla bizi birbirimize bağışlasın..


subhdem

korkuyoruz ama hazırlıklı olmuyoruz yine bir kabullenmişlik var. Şahsen evin kiriş sayısının çoklğu ve iki daire arası olması nedeni sağlam sayılabilen bir evde yaşadığımız için şanslı olduğumu düşündüğümden acil durum çantası hazırlamayı ertelediğimin farkındayım. En kısa zamanda önerildiği gibi arabaya bir çanta hazırlıycam.. Rabbim bizi ve sevdiklerimizi afetlerden belalardan esirgesin. olacağa yapabilecek bir şey yok ama olup da kurtulacaksak çekilecek sefaleti azaltabilmek için elimizden şu an birşey gelebiliyorsa neden yapmayalım...

bugün eşimle bu yazılanları konuşurken o da hemen çocukları kucaklayıp salondaki yemek masasının altına girmemi söyledi. -şu an bile sallanıyoruz sandım inanın- gerçi bugün gene sallandığımızı sandığım sarsıntının gerçek olduğunu haberlerde gördüm 5 lik bir artçı olmuş gene ege de :( inşallah şu anki gerçek değildir-Cevaplamak için Üye ol