Bebişimi kendim büyütememenin bana vereceği dayanılmaz ağırlık ile nasıl başa çıkarım?

Tunam10 soruyor: 4


Çalışan biri olarak bebişimi kendim büyütemiyeceğim.
Sonuçta en fazla 6 ay yanındayım.
Allah başımdan eksik etmesin annem bakacak.
Ama bakış açılarımız çok farklı. Bizim zamanımızda ile başlayan cümlelere sıcak bakamıyorum.
 Bildiklerimi inandıklarımı kırmadan nasıl ona aktarırım.
En basitinden örnek vereyim. bebişin yanında kadın proğramlarının izlenmesini arzu etmediğimi söyledim şakasına.(aslında hiç televizyon izlemese diyorum içimden)
Pek de olumlu tepki alamadım.
Yani bebişime biri hele canımdan kanımdan biri bakıyor diye şükredip gerisine razı mı olmalıyım.
Yoksa onu yönlendirebileceğim bir yol var mı? 
bu konuda tecrübesi olan paylaşabilir mi?Önerebileceğiniz bir kaynakta varsa sevinirim?Kitap,makale,araştırma,tecrübe,önerilere açığım.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


Yasemina

Biliyorum biraz gec oldu ama ben de katılmak isterim bu konuya
Anneanne-babaanne tarafından bebegin bakılması maalesef sadece sevgiyle yurumuyor. Dıs etkenler ve cocugun mizacı cok onemli.

Ornegin ben 4 ay izinliydim, annemin 1. ayın sonunda pes ettigini gordum. Cevrem buna inanmak istemedi, ne de olsa herkes benden cok benim bebek sahibi olmami istemisti. Nitekim annem ilk olarak ben Ramazanda bakamam dedi, sonrasında da kayınvalidenle kadını baksın dedi. Evet bizim kiz insani pervaneye cevirir, ozellikle yememe huyu doruklardadır. Ama annemi ben kizim dogunca sil bastan tanıdım. Cok sevgi dolu olmakla birlikte rahatına duskunlugunu, her fırsatta ortamdan kaybolmak icin nasıl buyuk br beklentide oldugunu da.

Sadece onun gonlu hos olsun diye (sonucta annem) tum yuku ben uzerime aldim, onun 3 kayınvalidem+kadınının 2 gun bakması konusunda anlastık. Fakat kayınvalidem karsıda oturuyor, benim de isim karsıda ama servisim yok. Maas hesabımın oldugunu bankanın ozel soforuyle yagmur kar dinlemeden her hafta 1 gittik 1 donduk. Gece evimden, evimizden, esimden ayrı olma pahasına. Hatta ilk 4 ay ogle arası iste gelip emzirdim.

Sonrasında kayınvalidemin kadınına rica ettimn ben sana gundelik parası vereyim gel diye, ki gun uzerinden dusunsen ciddi para eder, yok yol uzak dedi (ki bu kadın bana 15 te 1 temizlige geliyor) sonra kayınvalidem (77 yasında) beraber geliriz dedi, sacmalamayın dedim, ama siz bunu boyle simartmıssınız dedim, bayagı bir kavgaya tutulduk, sonra kadın dedi ki gelsem de 7.30 da orda olamam. Ben arkasından etmedigim lafı bırakmadım tabii. Biz alinterimizle essekler gibi calisirken onun muhtac olup buna tenezzul etmemesi. Kadın sanki carpildi, 2 ay sonra cat diye hastalandı ustune de ameliyat. Simdi Buyukadadan gelip gidiyorum. Annem orada da cok ariza yapıyor. Cunku olaylı sekilde evliliginin bittigi (vefat etti) babam Heybeliadada yatıyor, kanımca annem cok rahatsız orda olmaktan ama cocuk icin super yer ben ise tapıyorum adaya. 1 ay anlastım cok kez konusarak, razı oldu 1 ay duracak. Sonra eski duzen devam, 3+2 sekilde. Allah buyuktur diyorum... diyecek baska soz de bulamiyorum.

Kissadan hisse: bastan anlas ve acik konus derim.


simsim11

yasemin,
sen de zor günler geçirmişsin. bana da kırkım çıkana kadar annem baktı. kayınvalidemle ailemin arası kötü oldugundan ve kayınvalidem gezmeye bayıldıgından ben adanadan konyaya dönünce adanada bana çok iyi davranan kayınvalidem bir anda ilgisiz birine dönüştü. sen çalışmaya başlayınca ben her gün gelirim,elin kadınına bu bebek nasıl teslim edilir diyen kadın şimdi altın günlerinden sokaklardan evine giremiyor. ama yaln ız yiyen yalnız ölür.insan bazı kişileri cidden çocuk olunca tanıyor. annem beni hep gözünden esirgedi ve annemin her derdini derdimiz yaparız iki kızı da öyle ama kayınvalidem yapayalnız bir insan.
benim çocugum güvendiğim ilk kez bebek bakan 35 yaşındaki bir kadınla yapayalnız evde. ama aynısını ben de kayınvalidem hasta olunca yapacağım.ona kadın tutup başkasına baktıracagım ve asla hiçbir işini yapmayacagım çünkü benim çocugum oldugundan beri burnumdan getirdi,kendini ön plana çıkarmaya çalıştı. ilk doğursan sen misin'i eşimin beynine işledi ve eşim şimdi bana saygı duymuyor. aramız çok kötü. umarım allahından bulur.
istediğin kadar baştan konuş,insanlar iyiyse iyi kötüyse kötü devam eder bence.


Yasemina

Simsimcim sen de cok bi dertliymissin..

Benim kayınvalidem benim esimle olan evliligime o kadar karsiydi ki ben onların evine birgun gittigimde (flort donemimizde ama nisana yakındık) kadın 9 saat benimle aynı odada bulunmamak icin resmen kose kapmaca oynamıstı. Birde utanmadan simdi evlenir hemen de cocuk dogurur demisti. 6,5 yıl dogurmayarak burnundan getirdim onun. Benim kiz haric tum torunlari yurtdisinda. Simdi agzımın icine bakıyor. Etme bulma dunyası.

Ote yandan gel git yaptıgım sofurlerin baglı oldugu firma aynı hattı cok kullandıgım icin transferlerime sınır getirdi, 2 gun once bir bakıcı basladı kizimin feciat yememesinden yarım gunde isi bıraktı, dumur olduk.

Plan program yok yanı yarın Allah kerim diyorrum hakkımızda hayırlısı...


simsim11

Benzer şeyleri de kayınvalidem ben hamile kaldıktan sonra ERKEN DEĞİL mi diyerek dile getirmiş(efendim kendisi 18 yaşında ben 30 yaşında hamile kaldım:)

ee bebişin için yeni bakıcı mı arayacaksın?umarım iyi birini bulursun ve herşeyden çok merhametli.

bir de ben cahil sanırdım ev kızlarını , çınar'a bakan ev kızı benden daha iyi biliyor bebek ne ister(gerçi bir anlamda onun işi ama olsun)
Cevaplamak için Üye ol