Kusma+ishal.. nE yapmalıyım?

duygucannn soruyor: 5

  Oğlum bugün ben yokken doğru düzgün bir şey yememiş ve bir kez kusmuş ama çok çıkarmış :( Ben geldikten sonra da kaka yaptı ama ishal olmuş, kokuluydu da biraz. Emzirdim önce emmek istemedi, sonra emdi, 5 dk sonra onu da çıkardı. Baktım ateşi yok gibi şükür.Şimdi uyuyor.

   Ben bir kaç gündür midemi üşüttüğüm için aynı durumdaydım ( ishal, kusma vs.) benden ona mı geçti şimdi :(
  Bu durumda ne yapmalıyım?Hemen doktora mı götürmeliyim. Ev de yapabileceğim şeyler var mı? 

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


duygucannn

 Her zamanki gibi güzel tavsiyeler, dilekler ve yönlendirmeler alacağımı bildiğim için hemen buraya yazdım. Zira öyle de oldu. Çok teşekkür ediyorum.  Evet illa ki sıkıntılar oluyor ama... Ciddi sorunlar olmasın da. Zeyfe size de çok çok geçmiş olsun. Umarım kısa zamanda atlatırız, atlatırsınız.


duygucannn

Yok arent mahrumiyet bölgesi değil. Ama çocuk doktorları açısından çok sıkıntı çekiyorum. Hiç bir zaman gönül rahatlığı ile muayenelerden ayrıldığımı hatırlamıyorum.Merkezde bir doktor var memnun kaldığımız ona mı gitsek acaba demiştim? Fakat ciddi olabilme ihtimalinden dolayı buradaki birine gitmeye razı oldum. Çok tşk ediyorum.


zeyfe

teşekkür ederim,size de çok geçmiş olsun.


Sanemm

Malesef salgın var, kusma ile başlıyor ishal ile bitiyor. Vücudun kendi atmasını öneriyor doktorlar. Bir ay önce bizim de başımıza geldi, neler yaptık ;


* Kusan çocuğa hemen tekrar yedirilmez, yarım saat beklenir ardından yarım fincan su verilir. Bunun ardından 15 dakika daha beklenir eğer içtiği suyu kusmamışsa bir fincan daha su verilir. Ardından yavaş yavaş sevdiği gıdalardan zorlamadan yedirilir.

* Anne sütü alıyorsa bol bol emzirilir, anne sütü dışındaki süt mide asit- baz dengesini bozduğu için önerilmez.

* Tost, muz, haşlanmış patates, koyu kıvamda yayla çorbası ishalin önüne geçmek ve kusmayı engellemek için tüketilmesi tavsiye edilir. Yemiyorsa hiç ısrar edilmez.

* Kusma tamamen bittiğinde ve ishal baş gösterdiğinde bol bol su, elma suyu tavsiye edilir. Bu sayede mide genişler ve bağlantılı olarak iştah açılır. 

Geçmiş olsun ...


kem

2 ay önce bizimde başımıza geldi çok az miktarlarda besleyin kendisi yemek istese bile vermeyin yarım saat sonra tekrar az miktarda yedirin eğer yemek istemiyorsa zorlamayın emsin sadece hem böylece su kaybıda en aza inmiş olur bol bol su içirin yine az az ve sık sık geçmiş olsun
Cevaplamak için Üye ol