hamilelikte hangi aşılar ne zaman olunuyor

symnr soruyor: 4

 

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


kuzum

ben tetanoz aşısı dışında aşı olmadım. doktor kontrolündeydim hep ama aşı demedi hiç.


fragola

bağlı olduğunuz sağlık ocağı bu konuda sizi bilgilendirecektir. ben 20. haftadan sonra diye hatırlıyorum ama emin değilim. sormak en sağlıklısı. doktorum yaptırmak cok da elzem değil dediği için ben tetanoz aşısı yaptırmadım. bunun dışında yapılacak tetkikler, gerekirse başka aşı - ki benim doktorum hiç başka aşıdan bahsetmedi- vs. gibi konularda da yine en doğru kaynak doktorunuz olacaktır. 


Damla

Ben herhangi bir aşı olmadım hamileliğimde. Bazı doktorların tetanoz önerdiğini duymuştum, ben hastane ortamında doğum yapacağım için gerek görmedi doktorum. Grip aşısı olabiliyor hamileliği kış aylarına gelen hamileler, ben tercih etmemiştim. Bunun dışında rutin olarak yapılan bir aşı bilmiyorum.


lacivert0

tetanoz aşısını 20. haftadan önce yapmıyorlar. çünkü erken dönemde düşük riski taşıyor. sağlık ocaklarında yapılıyor. 5 doz şeklinde eğer bu 5 dozu tamamlarsanız en az 10 yıl (veya ömür boyu) bağışıklık kazanıyorsunuz.

güvenilirliği ispatlanmış bir aşı. bazı dr lar tam teşekküllü hastanede doğum yapacağı için hastalarına gerek yok diyor ama sorun sadece doğum değil. tetanoz mikrobu topraktada bol miktarda var. hatta gül dikeninden bile bulaşabiliyor. tedbirli olmak lazım.

1. doz: 20. haftadan sonra
2. doz: 1. dozdan 1 ay sonra
3. doz: 2. dozdan 6 ay sonra
4. doz: 3. dozdan 1 yıl sonra
5. doz: 4. dozdan 1 yıl sonraCevaplamak için Üye ol