Besin Alerjisi

nurturia soruyor: 3

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


zeynep_bartu

Sevgili ipekperi, öncelikle allah yardımcınız olsun. 

Biz oğlumda gıda allerjisi yaşamadık, yalnız dr.muz gıda allerjileri konusunda çok hassas olduğu için biz pek çok gıdayla diğer aydaşlarından daha sonra tanıştık.  En başta da 6 ay sadece anne sütü aldı, çok elzem durumlarda da mama.  Hariçten gazel okumak istemem ama mutlaka anne sütünü mümkün olduğunca çok verin ki ek gıdaya az maruz kalsın.

Bir de sanki gıda allerjisi olayına hakim bir çocuk dr. ve allerji dr. koordineli çalışsa iyi olur gibime geliyor.

Güle güle büyüsün :)


Tosuncuk

Merhaba

Benimde kızımda çoklu gıda alerjisi var.Söylediğiniz herşeyi bizde yaşadık hatta dahada kötüsü kakasında kan vardı ve mukusluydu.Kızımda alerji belirtileri 4. ayda tavan yaptı ve bu şekilde doktorumuz tarafından gastroloji uzmanına yönlendirildik.Kızımda alerji testi yapılan gıdaların hepsi negatif çıktı.Fakat alerji değerleri oldukça yüksekti.Doktorumuz testlerden 1 yaş öncesi çokta doğru yanıt alınamadığını söyledi.

Öncelikle söylemek isterim kızım 8 aylık ve hala emziriyorum.Emdiği sürecede devam edeceğim.Diyetime devam ediyorum.Hemde katı bir diyet.Kızım 6. ayda katı gıdaya başladığı için önceliği ona verdik.Ben diyete devam ederek onda gıdaları daha rahat deneyebiliyoruz.

Size tavsiyem kesin bir gastroloji uzmanına gidin.Alerjisi olan bebeklerde en güzel besin anne sütü.Çünkü siz yediklerinizle sütünüzü ayarlayabiliyorsunuz.Emen bebeklerde o alerji mamalarını çok sevmiyorlar.

Umarım en kısa zamanda iyi sonuçlar elde ederiz.Çok geçmiş olsun.


burcuakalin

Oğlum 6 aylıkken atopi dermatit tanısı kondu aynı sizdeki gibi kaşıntılı kızarıklıklar vardı özellikle bacaklarında ve göbek bölgesinde. Mama takviyeli anne sütü veriyordum ilk olarak inek sütünden şüphelendi doktorumuz. inek sütünü ve inek sütü içeren mamaları kestiğimizde alerjileri azaldı ama tam olarak geçmedi. İnek sütü yerine keçi sütüyle besledim ben de oğlumu. Kanda IgE testinde inek sütüne ve morina balığına alerjimiz çıktı daha sonra 8 aylıkken deri testi yapıldı Hacettepede. orada da inek sütü, fındık fıstığa alerjik duyarlılık çıktı, çok ileri boyutta değildi. Yalnız 6 yaşından önce yapılan IgE ve deri testleri tam ve net bir şekilde doğru sonuç vermiyor. Bu dönemde en çok çocuğa bakan kişinin gözlemlerinden yararlanılıyor. Mesela o dönemde ev tozuna alerjisi çıkmamıştı oğlumun, şu anda 3 yaşında ve diğer ürünlere alerjimiz yok denecek kadar aza inmişken ev tozuna, hazır elma sularının içinde bulunan bir koruyucu maddeye ve fazla miktarda tükettiği takdirde çikolataya alerjisi olduğunu deneme yanılma yöntemiyle anladım.  Bebeğini,z Allah bağışlasın, henüz çok küçük, deneme yanılma yöntemiyle siz de bulabilirsiniz. Mesela sadece anne sütü alıyorsa, 1-2 gün atıyorum sadece bulgur pilavı yiyin ve bakın. Sonra buna inek sütünü ekleyin ve gözlemleyin. Çok zor alerjenin ne olduğunu bulmak, kolaylıklar diliyorum ama daha başından önleminizi de alırsanız 6 yaşından sonraya hiçbirşey kalmaz. Çok geçmiş olsun..Cevaplamak için Üye ol